Постанова від 05.10.2015 по справі 804/14743/15

копія

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2015 р. Справа № 804/14743/15

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді суддівОСОБА_1 ОСОБА_2, ОСОБА_3

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом кандидата в депутати в багатомандатному окрузі № 30 Новомосковської міської партійної організації Політичної партії "Наш Край" ОСОБА_4 до Новомосковської міської виборчої комісії про скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

04 жовтня 2015 року кандидат в депутати в багатомандатному окрузі №30 Новомосковської міської партійної організації політичної партії «Наш Край» ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Новомосковської міської виборчої комісії Дніпропетровської області, в якому просить:

скасувати Постанову №27 пункт 13 від 01.10.2015 року Новомосковської виборчої комісії у Дніпропетровської області в частині відмови в реєстрації в кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі № 30 до Новомосковської міської ради у Дніпропетровської області від Новомосковської міської партійної організації Політичної партії «Наш Край» ОСОБА_4;

визнати дії Новомосковської міської виборчої комісії Дніпропетровської області незаконними і зобов'язати виконати передбачені виборчим законодавством дії та зареєструвати кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі № 30 до Новомосковської міської ради Дніпропетровської області від Новомосковської міської партійної організації Політичної партії «Наш Край» ОСОБА_4.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що 01 жовтня 2015 року Новомосковська міська виборча комісія у Дніпропетровській області розглянувши документи ОСОБА_4 на реєстрацію кандидатів в депутати в багатомандатному виборчому окрузі № 30 до Новомосковської міської ради Дніпропетровської області від Новомосковської міської партійної організації Політичної партії «Наш Край» встановила, що в поданих документах позивача наявні порушення вимог частини 1 статті 38 Закону України «Про місцеві вибори» та Постановою № 27 п. 13 від 01.10.2015 року на підставі частини 1 статті 46 Закону відмовила в реєстрації в кандидати у депутати позивача до міської ради від Партії з посиланням на те, що в поданих документах відсутня згода позивача балотуватися кандидатом у депутати міської ради від Партії.

Позивач вважає таке рішення відповідача протиправним, оскільки ним порушено право бути обраним. Крім того, стверджує позивач, в постанові відповідач не навів вичерпні підстави відмови в реєстрації позивача в кандидати в депутати до Новомосковської міської ради.

Позивачем була подана до Новомосковської виборчої комісії заява на згоду балотуватися в кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі № 30 від Новомосковської міської партійної організації Політичної партії «Наш Край» до Новомосковської міської ради Дніпропетровської області, в якій помилково було написано «у Дніпропетровській області», що підтверджується довідкою від 30.09.2015 року.

Позивач в судове засідання не з'явився, звернувся до суду із клопотанням про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вищевказане, за таких обставин суд ухвалив розглянути справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд встановив наступне.

Згідно довідки від 30 вересня 2015 року Новомосковська міська виборча комісія отримала від представника Новомосковської міської партійної організації Політичної партії "Наш край" ОСОБА_5 для реєстрації кандидатів у депутати Новомосковської міської ради членів партії в кількості 37 чоловік, в тому числі ОСОБА_4, на чергових виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост 25 жовтня 2015 року наступні документи:

1. ксерокопія паспорта;

2. заява про реєстрацію кандидатів у депутати;

3. копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії;

4. копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії;

5. рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії;

6. виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, підписаного керівником місцевої організації партії, засвідченого печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, та в електронному вигляді;

7. заяви осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати про згоду балотуватися кандидатом у депутати;

9. згода на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;

10. автобіографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати;

11. декларації про майно, доходи, виграти і зобов'язання фінансового характеру кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати ;

12. по чотири фотографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, розміром 4 х 6 сантиметрів;

13. документа про внесення грошової застави відповідно до статті 44 цього Закону.

Постановою від 01 жовтня 2015 року № 27 Новомосковська міська виборча комісія, розглянувши документи, що надійшли від Новомосковської міської партійної організації Політичної партії «Наш Край» разом з іншими документами про реєстрацію кандидатів у депутати Новомосковської міської ради всіх членів партії в кількості 37 чоловік на чергових виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост 25 жовтня 2015 року відмовила ОСОБА_4 у реєстрації в кандидати у депутати до Новомосковської міської ради.

Приводом для відмови стало те, що в поданих документах наявні порушення вимог ч. 1 ст. 38 Закону України «Про місцеві вибори», а саме відсутня згода позивача балотуватися кандидатом у депутати від Новомосковської міської партійної організації Політичної партії "Наш край".

Вирішуючи даний спір по суті, суд виходить з наступного.

Постановою Верховної Ради України від 17 липня 2015 № 645-VІІІ на 25 жовтня 2015 року призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2015 році.

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів визначено Законом України від 14 липня 2015 року № 595-VІІІ "Про місцеві вибори" (далі Закон № 595-VІІІ).

Відповідно до ст. 38 Закону № 595-VІІІ відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, у тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання таких документів:

1) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації відповідної політичної партії вищого рівня;

2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, засвідченої територіальним органом центрального органу виконавчої влади, до повноважень якого належать питання реалізації державної політики у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, або посвідченої нотаріально, після офіційного оголошення про початок виборчого процесу;

3) копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії;

4) рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, яке повинне бути підписане керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується підписом керівника та печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);

5) виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, підписаного керівником місцевої організації партії, засвідченого печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, та в електронному вигляді;

6) заяв осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії і бути кандидатом у депутати по відповідному територіальному виборчому округу (крім першого кандидата у такому списку, який згоди бути кандидатом у депутати по територіальному виборчому округу не надає) та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;

7) автобіографій осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, що обов'язково повинні містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;

8) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати від відповідної місцевої організації партії, відповідно до статті 45 цього Закону;

9) по чотири фотографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, розміром 4 x 6 сантиметрів;

10) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 44 цього Закону.

До зазначених у цій частині документів додаються ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (ксерокопії тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати відповідної місцевої організації партії.

Відповідно до ст. 41 Закону № 595-VІІІ кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включені до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону.

Подання документів до територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі закінчується за 24 дні до дня голосування.

Прийом документів здійснюється головою, заступником голови, секретарем або іншим визначеним комісією членом виборчої комісії.

Представник місцевої організації партії, уповноважений на підставі довіреності від місцевої організації партії, подає для реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі документи, передбачені частиною першою статті 38 цього Закону.

Представнику місцевої організації партії, уповноваженому на підставі довіреності від місцевої організації партії, який подав передбачені частиною першою статті 38 цього Закону документи, територіальна виборча комісія видає довідку із зазначенням дати і часу прийняття документів, переліку прийнятих документів.

Особа, включена місцевою організацією партії до виборчого списку кандидатів у депутати, яка на день подання заяви місцевою організацією партії про реєстрацію кандидатів у депутати до територіальної виборчої комісії не дала згоди балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії відповідно до пункту 6 частини першої статті 38 цього Закону, вважається виключеною з цього виборчого списку з дня подання зазначеної заяви місцевою організацією партії до територіальної виборчої комісії. Заява такої особи про згоду балотуватися, подана після подання заяви відповідною місцевою організацією партії про реєстрацію кандидатів у депутати, не приймається.

У разі якщо особа, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати від місцевої організації політичної партії, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати від місцевої організації іншої політичної партії та (або) висунута за її письмовою заявою про згоду балотуватися кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації іншої політичної партії або шляхом самовисування, відповідні територіальні виборчі комісії виключають таку особу з усіх виборчих списків, до яких вона була включена, скасовують її реєстрацію як кандидата в депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, про що повідомляють відповідні місцеві організації партій та цю особу.

У разі якщо особа, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати обласної, районної, міської або районної в місті ради, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати іншої відповідно обласної, районної, міської або районної в місті ради, відповідні територіальні виборчі комісії виключають таку особу з виборчих списків кандидатів у депутати усіх обласних, районних, міських або районних у місті рад.

Згідно ч. 1 ст. 46 Закону № 595-VІІІ територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі:

1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним;

2) відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом;

3) припинення громадянства України особи;

4) визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;

5) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону;

6) висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" .

Відповідно до ч. 2 ст. 46 Закону № 595-VІІІ рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення видається особі, яка відповідно до частини четвертої статті 41, частини другої статті 42, частини другої статті 43 цього Закону подавала документи для реєстрації кандидата (кандидатів) в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, або кандидату особисто у строки, визначені частиною дев'ятою статті 41, частиною четвертою статті 42, частиною четвертою статті 43 цього Закону.

Відповідно до ч. 12 ст. 41 Закону № 595-VІІІ помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що оскаржуваною постановою відповідачем було неправомірно відмовлено позивачу у реєстрації в кандидати у депутати до Новомосковської міської ради, оскільки законодавчо визначені підстави для такої відмови були відсутні. При винесенні постанови відповідачем не було дотримано вимог ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 КАС України.

У зв'язку з цим суд вважає за необхідне визнати протиправною та скасувати вищевказану постанову відповідача в частині відмови у реєстрації позивачу в кандидати у депутати до Новомосковської міської ради.

Що стосується вимоги позивача про зобов'язання відповідача зареєструвати його кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі №30 до Новомосковської міської ради у Дніпропетровській області від Новомосковської міської партійної організації політичної партії «Наш Край», суд виходить з того, що прийняття рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації є дискреційними повноваженнями відповідача, які не може перебирати на себе суд.

Відповідно до частин 8 та 9 ст. 99 Закону України "Про місцеві вибори", у разі визнання судом рішення відповідної виборчої комісії протиправним, у тому числі з питання визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, установлення підсумків і результатів голосування, встановлення результатів виборів, рішення з цього питання приймається виборчою комісією, рішення якої було визнане протиправним, або виборчою комісією вищого рівня на підставі рішення суду. При цьому виборча комісія не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, визнане судом протиправним, крім випадку, коли рішення було скасовано з формальних підстав.

Виборча комісія вищого рівня на підставі скарги, рішення суду або з власної ініціативи може скасувати рішення виборчої комісії нижчого рівня та прийняти рішення по суті питання або зобов'язати виборчу комісію нижчого рівня повторно розглянути порушене питання.

Враховуючи вищевказане, для належного захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути документи щодо реєстрації ОСОБА_4 кандидатом в депутати до Новомосковської міської ради.

Відповідно до вимог ст. 94 КАС України, ч. 9 ст. 172 КАС України, враховуючи часткове задоволення адміністративного позову, суд також вважає за необхідне стягнути з позивача на користь Державного бюджету України судові витрати у розмірі 487,20 грн.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати Постанову Новомосковської міської виборчої комісії № 27 від 01 жовтня 2015 року "Про реєстрацію кандидатів у депутати Новомосковської міської ради" в частині відмови у реєстрації ОСОБА_4 кандидатом у депутати Новомосковської міської ради від Новомосковської міської партійної організації Політичної партії "Наш край".

Зобов'язати Новомосковську міську виборчу комісію повторно розглянути документи щодо реєстрації ОСОБА_4 кандидатом у депутати Новомосковської міської ради від Новомосковської міської партійної організації Політичної партії "Наш край" на чергових виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост 25 жовтня 2015 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з ОСОБА_4 на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 487,20 грн.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги до суду першої інстанції у дводенний строк з дня її проголошення у відповідності до вимог ч.5 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції згідно до вимог ч.3 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді (підписи) Постанова не набрала законної сили 05 жовтня 2015 року. Суддя З оригіналом згідно. Суддя ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_1 ОСОБА_1