Рішення від 16.04.2009 по справі 8/1034

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

----------------------------------------* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "16" квітня 2009 р. Справа № 8/1034

Господарський суд Житомирської області у складі:

Головуючого судді

судді Давидюк В.К.

судді

за участю представників сторін

від позивача Швець А.А. - дов. №32/2 від 09.01.09.

від відповідача Волошин В.М. - дов. від 01.12.08.

третіх осіб ОСОБА_3 дов. б/н від 02.04.2009 р.

Розглянув справу за позовом Державної екологічної інспекції в Житомирській області (м. Житомир)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Труд" (с. Сусли Новоград-Волинського району)

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Фізична особа-суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_5

про стягнення 8856,00 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, зазначених у відзиві на позовну заяву від 04.12.08. Пояснив, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Труд" є неналежним відповідачем у даній справі, оскільки орендарем приміщення та суборендарем земельної ділянки, на яких здійснювалась діяльність, що спричинила шкоду державі, є Фізична особа-підприємець ОСОБА_5.

Представник ІІІ особи заперечує щодо пояснень представника відповідача, оскільки термін дії договору оренди замельної ділянки закінчився до встановлення факту забруднення.

Відповідно до ст.75 ГПК України справа розглядалась за наявними в ній матеріалами.

Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, господарський

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до п."з" ст.20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991р. №1264-ХІІ позивачу надано право пред'явлення позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

03 -04 червня 2008 р. держінспектором Державної екологічної інспекції в Житомирській області була проведена перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю "Труд" на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства, в результаті якої виявлено порушення вимог п. а, б, з, и, ч.1 ст.17, ст.ст.32, 33 Закону України "Про відходи" п.1, 10 ч.1 ст.35, п.1, 4, 6 ч.1 ст.46 Закону України "Про охорону земель" від 19.06.2003р. ,а саме, що відповідач на орендованій земельній ділянці розміщує відходи від деревообробки (тирси) у несанкціонованому для цього місці, чим спричинило засмічення земельної ділянки загальною площею 410 кв.м.

За наслідками проведеної перевірки було складено Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 03-04.06.08р. (а.с.4-5).

01.07.2008 р. Державна екологічна інспекція в Житомирській області направила на адресу ТзОВ "Труд" претензію за вих. № 2894/5 з вимогою відшкодувати збитки заподіяні державі в сумі 8856 грн. (а.с.7).

Відповідач позовні вимоги не визнає, вважає, що даний вид відходів (тирса) є результатом діяльності ПП ОСОБА_5, який здійснював виробничу діяльність на підставі договору суборенди земельної ділянки від 10.08.2006 р.

23.07.2008 р. ТзОВ "Труд" направив на адресу ПП ОСОБА_5 лист-повідомлення з вимогою оплатити 8856 грн., оскільки дана заборгованість виникла внаслідок розміщення приватним підприємцем відходів від переробки деревини в несанкціонованому місці, що призвело до засмічення земельної ділянки площею 0,0410 га.

З матеріалів справи вбачається, що між ТзОВ "Труд" та ПП ОСОБА_5 10.08.2006 р. було укладено договір суборенди земельної ділянки площею, 0,40 га.

Відповідно до п.4.1 Договору строк суборенди складає один рік з моменту прийняття ділянки Суборендарем за актом передання-приймання і може бути змінений лише за згодою сторін, що оформлюється додатковою угодою сторін до цього договору.

Актом передання-приймання за договором суборенди земельної ділянки від 10.08.2006 р. Орендарем було передано, а Суборендарем прийнято у строкове платне користування земельну ділянку площею 0,40 га.

Термін дії договору суборенди закінчився 10.08.2007 р.

Додаткова угода щодо продовження строку дії договору суборенди між сторонами не укладалась.

Перевірка щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства Товариства з обмеженою відповідальністю "Труд" була проведена в червні 2008 р, тобто через рік після закінчення терміну дії договору суборенди.

Орендарем земельної ділянки на час проведення перевірки було ТзОВ "Труд", що підтверджується матеріалами справи, а саме: Договором оренди земельної ділянки від 14.04.2005 р., укладеним між Новоград-Волинською районною державною адміністрацією та ТзОВ "Труд", строк дії вищезазначеного договору 49 років з правом викупу (п.6 Договору оренди від 14.04.2005 р).

Оцінивши наявні докази господарський суд Житомирської області дійшов висновку що позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав:

Згідно з Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 04.04.07р. №149, зареєстрованої Міністерством юстиції України 25.04.07р. №422/13689, позивачем визначено збитки, що завдані відповідачем навколишньому природному середовищу, в загальному розмірі 8856 грн., що підтверджується розрахунком позивача (а.с. 6).

Відповідно до пункту "а" ст.15 Закону України "Про відходи" від 05.03.1998р. №187/98-ВР (далі-Закон), громадяни України, іноземці та особи без громадянства зобов'язані дотримуватися вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів у сфері поводження з відходами.

Згідно з пунктами "а", "б", "з", "и" ч.1 ст.17 Закону України "Про відходи" від 05.03.1998р. №187/98-ВР, суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані запобігати утворенню та зменшувати обсяги утворення відходів; забезпечувати приймання та утилізацію використаних пакувальних матеріалів і тари, в яких знаходилася продукція цих підприємств, установ та організацій - суб'єктів господарської діяльності, або укладати угоди з відповідними організаціями на їх збирання та утилізацію"; не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах; здійснювати контроль за станом місць чи об'єктів розміщення власних відходів.

Відповідно до ст.32 Закону, з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється: вести будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів; використовувати результати наукових досліджень, впроваджувати в практику винаходи, застосовувати нову техніку, імпортне устаткування, технології та системи, якщо вони не передбачають запобігання чи мінімізацію обсягів утворення відходів на всіх стадіях технологічного процесу, їх утилізацію та безпечне видалення; визначати місця розміщення підприємств, установок, полігонів, комплексів, сховищ та інших об'єктів поводження з відходами, проектувати та будувати регіональні і міжрегіональні комплекси оброблення, знешкодження, утилізації та видалення відходів, якщо вони не відповідають екологічним та санітарно-гігієнічним вимогам; приймати рішення про розміщення і розвиток міст та інших населених пунктів без визначення технічних та інших заходів щодо створення умов для утилізації чи видалення побутових відходів; вводити в дію нові і реконструйовані підприємства та інші об'єкти, не забезпечені устаткуванням і технологіями для безпечного поводження з відходами, та в разі відсутності даних, необхідних для оцінки їх впливу на навколишнє природне середовище та здоров'я людини, згідно з установленим порядком; передавати чи продавати небезпечні відходи громадянам, підприємствам, установам та організаціям, якщо вони не забезпечують утилізації чи видалення цих відходів екологічно безпечним способом; залучати дітей і підлітків до організованого збирання відходів (як вторинної сировини), небезпечних для здоров'я; порушувати строки переробки відходів, ввезених в Україну відповідно до встановлених квотами умов; порушувати встановлені квоти на ввезення в Україну відходів як вторинної сировини; ввезення в Україну відходів з метою їх зберігання чи захоронення. Законодавством України можуть передбачатися й інші спеціальні заходи щодо обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини.

Згідно з положеннями ст.33 Закону, зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення); на кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів; видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з державною санітарно-епідеміологічною службою України; зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені обсяги відходів відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання; визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів; забороняється змішування чи захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія; забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, у інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини; захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням стандартів, норм і правил, передбачених законодавством України.

03.04.2008 р. Державною екологічною інспекцією в Житомирській області було складено протокол про адміністративне правопорушення №2492 та винесено постанову про накладання адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136 грн. (а.с.32-33).

Відповідно до пунктів "а", "б", г" ч.1 ст.42 Закону, особи, винні в порушенні законодавства про відходи, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільну чи кримінальну відповідальності за: -порушення встановленого порядку поводження з відходами, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища, прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров'я людини та економічних збитків; -самовільне розміщення чи видалення відходів; -невиконання розпоряджень і приписів органів, що здійснюють державний контроль та нагляд за операціями поводження з відходами та за місцями їх видалення.

Згідно зі ст.43, 44 Закону, підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України. Спори, що виникають у сфері поводження з відходами, вирішуються судом у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до ст.46 Закону України "Про охорону земель" від 19.06.03р. № 962-IV, при здійсненні господарської діяльності, пов'язаної із зберіганням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням і захороненням відходів, забезпечуються: виконання заходів щодо запобігання або зменшення обсягів утворення відходів та екологічно безпечне поводження з ними... Підприємства, установи та організації, а також громадяни, діяльність яких пов'язана з накопиченням відходів, зобов'язані забезпечувати своєчасне вивезення таких відходів на спеціальні об'єкти, що використовуються для їх збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення.

Розміщення, збирання, зберігання, оброблення, утилізація та видалення, знешкодження і захоронення відходів здійснюються відповідно до вимог Закону України "Про відходи".

Відповідно до ст.56 Закону України "Про охорону земель" від 19.06.03р. № 962-IV, юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель, несуть відповідальність згідно із законом.

Застосування заходів дисциплінарної, цивільно-правової, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від відшкодування шкоди, заподіяної земельним ресурсам.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про охорону земель, підлягає відшкодуванню в повному обсязі.

Відповідно до ст.69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.91р. №1264-ХІІ, шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Відповідач позов не оспорив, доказів відшкодування завданих збитків не надав.

Враховуючи викладене, господарський суд вважає позов обгрунтованим, заявленим відповідно до чинного законодавства та таким, що підлягає задоволенню в сумі 8856 грн.

Судові витрати по сплаті державного мита та за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.

На підставі Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991р. №1264-ХІІ, Закону України "Про відходи" від 05.03.1998р. №187/98-ВР, Закону України "Про охорону земель" від 19.06.03р. № 962-IV, керуючись ст.ст.49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Труд" ( 11775, с.Сусли, вул. Радянська, 1 Новоград-Волинський район Житомирська область, код ЄДРПОУ 13720486)

- на користь держави в доход спеціального фонду Державного бюджету (п/р №33110331700461 ГУДКУ в Житомирській області, МФО 811039, код ЄДРПОУ 20413477, код платежу 24062100) - 8856 грн. відшкодування заподіяних збитків;

- в доход Державного бюджету України (п/р 31118095700002 ГУДКУ у Житомирській області, ЄДРПОУ 22062319, МФО 811039, код 22090200, отримувач УДК в м.Житомирі) - 102,00 грн. державного мита;

- 118,00 грн. за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу (отримувач - УДК в м.Житомирі, п/р 31218259703002, ГУДКУ у Житомирській області, МФО 811039, код доходу 22050000, ЄДРПОУ 22062319).

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Дата підписання рішення "__"____"2009"

Суддя Давидюк В.К.

Віддрукувати:

1 - в справу

2,3 - стронам

4- ІІІ особі