ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
Справа № 18/4-38/34205.03.09
За позовомКиївського природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в місті Києві, Державного управління охорони навколишнього природоохоронного середовища в місті Києві
ДоТовариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-наукова фірма «ДСВ»
Про стягнення 7202, 90 грн.
Суддя Власов Ю.Л.
Представники:
ПрокурорСуходольський С.М.
Від позивачівЩербина Г.С.
Від відповідачаЄвтушенко О.В., Прокопенко В.В.
Прокурор в інтересах держави в особі Позивачів звернувся до суду з позовною заявою до Відповідача про стягнення 7202, 90 грн. збитків, завданих державі внаслідок самовільного пошкодження зелених насаджень.
Заявлені позовні вимоги Прокурор обґрунтовує наступним. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1045 від 01.08.06р. «Про порядок видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах»видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням органу міської, селищної, сільської рад на підставі ордеру.
27.03.07р. Позивачем 2 складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, в якому зафіксовано факт самовільного пошкодження Відповідачем до ступеню припинення росту 11 дерев та до ступеню неприпинення росту 43 дерев різних порід на земельній ділянці між залізничною станцією Біличі та військовим містечком №136, біля під'їзної залізничної колії у кв. 99, вид. 10 та кв. 110, вид.1, 2, 4, 12 Київського лісництва КП «Святошинського лісопаркового господарства»при складуванні щебеню та інших сипучих матеріалів.
Пошкодження зелених насаджень вчинено в порушення ст.40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.16, 18, 28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», п.7.1, 7.2 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.06р. №105, п.3, 4 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.06р. №1045, ст.16, 17, 18, 69, 105 Лісового кодексу України та постанови Кабінету Міністрів України від 05.12.96р. №1464.
Відповідачем було порушено встановлений державної порядок утримання та використання зелених насаджень міст та інших населених пунктів України, а також лісового фонду у зв'язку з чим Відповідач має сплатити завдану шкоду.
Позивач 1 письмових пояснень щодо заявлених Прокурором вимог не подав. Позивач 2 підтримав позовні вимоги Прокурора в повному обсязі.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив мотивуючи тим, що між Відповідачем та Державним територіально-галузевим об'єднанням «Південно-Західна залізниця»був укладений договір за яким Відповідач здійснює поточне утримання і технічне обслуговування залізничної під'їзної колії №10 при станції «Біличі»та стрілочного переводу.
Відповідач використовує 10 під'їзду колію виключно згідно з її цільовим призначенням і діє в межах чинного законодавства. При її передачі на поточне утримання Відповідачу дана колія була захаращена побутовим сміттям та металобрухтом. При здійсненні робіт з очищення колії та приведення її в приданий для експлуатації стан було укладено договір з приватним підприємством на вивезення металобрухту та сміття. При здійсненні цих робіт не виключається можливість пошкодження декількох дерев притиральною технікою фірми-підрядника.
Головним управлінням земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації неодноразово проводились перевірки дотримання вимог земельного законодавства Відповідачем в ході яких було виявлено, що під'їзна колія вітки №10 ст. Біличі Києво-Святошинського району разом із земельною ділянкою на відстані 50 м від колії, орієнтованою площею 0,6 га, належить до земель залізничного транспорту й використовується Відповідачем на підставі укладеного договору. В зазначених актах відсутня інформація щодо пошкодження дерев Київського лісництва КП «Святошинського лісопаркового господарства».
Акт перевірки Позивача 2 не може бути визнаний належним доказом у справі оскільки в акті не зазначено, що саме Відповідач вчинив факт правопорушення і коли саме, а також по факту пошкодження дерев нічого не приписано.
Ухвалою від 06.12.07р. провадження у справі було порушено, позовна заява прийнята до розгляду, розгляд справи був призначений на 24.01.08р.
Рішенням Господарського суду м. Києва від 03.04.2008р. у позові відмовлено повністю. Постановою Київського апеляційного господарського суду від 28.08.08р. рішення Господарського суду м. Києва від 03.04.2008р. по справі №18/4 скасовано, позов задоволено.
Постановою Вищого господарського суду України вказані судові рішення скасовані, справу направлено на новий розгляд до Господарському суду м. Києва.
Ухвалою від 28.11.08р. справу прийнято до провадження, присвоєно справі №18/4-38/342, розгляд справи призначено на 16.12.08р. Цією ж ухвалою суд зобов'язав сторін подати докази по справі.
Ухвалою від 16.12.08р. розгляд справи був відкладений на 27.01.09р. у зв'язку з неявкою Прокурора, неподанням Прокурором та Позивачем витребуваних судом документів.
Ухвалою від 27.01.09р. розгляд справи був відкладений на 10.02.09р. у зв'язку з неявкою Прокурора, неподанням Прокурором та Позивачем витребуваних судом документів.
Ухвалою від 10.02.09р. розгляд справи був відкладений на 05.03.09р. у зв'язку з неявкою Прокурора, неподанням Прокурором та Позивачем витребуваних судом документів та необхідністю витребування нових доказів по справі.
Судом заслухані пояснення сторін, досліджені надані суду докази та матеріали. В результаті дослідження наданих суду доказів та матеріалів, слухання сторін суд
27.03.07р. Позивачем 2 був складений акт перевірки дотримання Відповідачем вимог природоохоронного законодавства яким встановлено, що в кварталі 99 виділ 10, кварталі 110 виділи 1, 2, 4, 12 Київського лісництва КП «Святошинське ЛПû³дповідач допустив незаконне зайняття земель лісового фонду площею 2245 кв. м. (складування щебеню та розміщення побутових приміщень), при цьому пошкодив до ступеню припинення росту 11 дерев різних порід та до ступеню неприпинення росту 43 дерева різних порід, що є порушенням вимог ст.40 Закону України «Про охорони навколишнього природного середовища», ст.16, 17, 18, 69, 105 Лісового кодексу України та ст.57, 124, 125, 126, 211 Земельного кодексу України.
Відповідно до вказаного акту Відповідачу приписано звільнити незаконно зайняту земельну ділянку лісового фонду в кварталі 99 виділ 10, кварталі 110 виділи 1, 2, 4, 12 Київського лісництва КП «Святошинське ЛПГ». Земельну ділянку привести до попереднього стану ведення лісового господарства в строк до 27.04.07р.
Згідно з вказаним актом Позивачем 2 на підставі постанови Кабінету Міністрів України №1464 від 05.12.96р. був складений розрахунок розміру збитків, нанесених державі внаслідок незаконного пошкодження Відповідачем до ступеню припинення росту 11 дерев різних порід та до ступеню неприпинення росту 43 дерева різних порід у кварталі 99 виділ 10, кварталі 110 виділи 1, 2, 4, 12 Київського лісництва КП «Святошинське ЛПГ»згідно з яким сума збитків складає 7202,90 грн.
Відповідно до листа Головного управління земельних ресурсів №03-25/1989 від 24.01.09р. в управлінні відсутні матеріали лісогосподарського устрою, для отримання зазначеної інформації слід звернутись до КП «Святошинське лісопаркове господарство».
Згідно з листом КП «Святошинське лісопаркове господарство»№94 від 26.01.09р. квартал 99 виділ 10 та квартал 110 виділи 1, 2, 4, 12 Київського лісництва відносяться до земель лісового фонду Святошинського лісопаркового господарства.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги Прокурора в інтересах держави в особі Позивачів підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.18 Лісового кодексу України довгострокове тимчасове користування лісами державної та комунальної власності здійснюється без вилучення земельних ділянок у постійних користувачів лісами на підставі рішення відповідних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень за погодженням з постійними користувачами лісами та органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства.
Довгострокове тимчасове користування лісами приватної власності здійснюється без вилучення земельних ділянок шляхом укладення між власником лісів та тимчасовим лісокористувачем договору, який підлягає реєстрації в органі виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальних органах центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства.
Короткострокове тимчасове користування лісами для заготівлі другорядних лісових матеріалів, побічних лісових користувань та інших потреб, передбачених цим Кодексом, здійснюється без вилучення земельних ділянок у власника лісів, постійного лісокористувача на підставі спеціального дозволу, що видається власником лісів, постійним лісокористувачем підприємствам, установам, організаціям, громадянам України.
Згідно з ст.69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом (лісорубний квиток, ордер, лісовий квиток). Спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства. Спеціальний дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами. На виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом. Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства. Форми спеціальних дозволів і порядок їх видачі затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.105 Лісового кодексу України порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.
Згідно з ст.107 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України «Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісовому господарству»від 05.12.96р. №1464 затверджені такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісовому господарству підприємствами, установами, організаціями та громадянами: пошкодженням дерев і чагарників до ступеня неприпинення росту (додаток N1); незаконною рубкою і пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту (додаток N9).
Як встановлено судом 27.03.07р. Позивачем 2 був складений акт перевірки дотримання Відповідачем вимог природоохоронного законодавства яким встановлено, що в кварталі 99 виділ 10, кварталі 110 виділи 1, 2, 4, 12 Київського лісництва КП «Святошинське ЛПû³дповідач допустив незаконне зайняття земель лісового фонду площею 2245 кв. м. (складування щебеню та розміщення побутових приміщень), при цьому пошкодив до ступеню припинення росту 11 дерев різних порід та до ступеню неприпинення росту 43 дерева різних порід, що є порушенням вимог ст.40 Закону України «Про охорони навколишнього природного середовища», ст.16, 17, 18, 69, 105 Лісового кодексу України та ст.57, 124, 125, 126, 211 Земельного кодексу України. Вказаним актом Відповідачу приписано звільнити незаконно зайняту земельну ділянку лісового фонду в кварталі 99 виділ 10, кварталі 110 виділи 1, 2, 4, 12 Київського лісництва КП «Святошинське ЛПГ». Земельну ділянку привести до попереднього стану ведення лісового господарства в строк до 27.04.07р.
Даний акт є чинним на час вирішення спору, Відповідачем не подано суду доказів оскарження вказаних акту чи дій Позивача 2, та визнання їх незаконними чи протиправними.
Як встановлено судом квартал 99 виділ 10 та квартал 110 виділи 1, 2, 4, 12 Київського лісництва відносяться до земель лісового фонду Святошинського лісопаркового господарства.
Як встановлено судом згідно з вказаним актом Позивачем 2 на підставі постанови Кабінету Міністрів України №1464 від 05.12.96р. був складений розрахунок розміру збитків, нанесених державі внаслідок незаконного пошкодження Відповідачем до ступеню припинення росту 11 дерев різних порід та до ступеню неприпинення росту 43 дерева різних порід у кварталі 99 виділ 10, кварталі 110 виділи 1, 2, 4, 12 Київського лісництва КП «Святошинське ЛПГ»згідно з яким сума збитків складає 7202,90 грн.
З наведеного вбачається, що Відповідач незаконно без наявності передбачених вказаними правовими нормами рішень та дозволів пошкодив 11 дерев різни порід до ступеня припинення росту та 43 дерев різних порід до ступеня неприпинення росту.
За таких обставин суд вважає позовну вимогу Прокурора в інтересах держави в особі Позивачів про стягнення з Відповідача збитків завданих державі в сумі 7202,90 грн. обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Виходячи з вищенаведеного та керуючись ст.4, 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-наукова фірма
«ДСВ»(03194, м. Київ. вул. Зодчих, 18-а; 03164, м. Київ, вул. Булаховського, 5-в; код 25640924) в доход Державного бюджету України збитки в сумі 7202 (сім тисяч двісті дві) грн. 90 коп., державне мито в сумі 102 (сто дві) грн. 00 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп.
Суддя Ю.Л. Власов
Рішення підписане 01.04.2009р.