10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Пасічник Т.З.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
іменем України
"22" вересня 2015 р. Справа № 280/906/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Малахової Н.М.
суддів: Жизневської А.В.
ОСОБА_2,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації на постанову Коростишівського районного суду Житомирської області від "13" липня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірнимми та стягнення заборгованості ,
11.06.2015 року ОСОБА_3 звернувся до Коростишівського районного суду Житомирської області суду з позовом, в якому просив визнати неправомірними дії відповідача по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат та стягнути різницю недоплаченої щорічної разової грошової допомоги як інваліду війни І групи у 2015 році в сумі 6655,00 грн.
Постановою Коростишівського районного суду Житомирської області від 13.07.2015 позов ОСОБА_3 задоволено частково.
Визнано дії Житомирського обласного центра по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі меншому, ніж це визначено Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" - протиправними.
Зобов'язано Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат провести нарахування та виплату позивачу заборгованість по виплаті щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2015 рік, з урахуванням проведених виплат.
В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи та просить скасувати постанову суду першої інстанції із ухваленням нової про відмову в задоволенні позову.
Апеляційний розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження за правилами, встановленими ст. 197 КАС України.
Розглянувши справу в межах, визначених ст.195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, є інвалідом війни першої групи, що підтверджується копією посвідчення та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій (а.с.4) .
Згідно довідки № 11/09 від 09.06.2015 року, виданої Житомирським обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, позивач отримав разову грошову допомогу до Дня Перемоги, як ветеран війни у розмірі 2835 грн. 00 коп., тобто у розмірі визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 р. № 147 (а.с.5).
Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновків про протиправність дій відповідача щодо виплати допомоги у розмірі меншому, чим визначено Законом України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту". При цьому, суд першої інстанції послався на те, що Законом України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" не встановлено обмеження щодо застосування положень Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а Кабінет Міністрів України не наділений повноваженнями визначати розмір соціальних виплат, які підлягають виплаті громадянам.
Колегія суддів вважає вказані висновки помилковими , оскільки вони не відповідають вимогам діючого законодавства.
Частиною 1 ст. 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" встановлено, що щорічна виплата разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених ст. ст. 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення.
Відповідно до ч.5 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" - щорічно до 5-го травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам І групи - десять мінімальних пенсій за віком; ІІ групи - вісім мінімальних пенсій; ІІІ групи - сім мінімальних пенсій за віком.
При цьому, п. 9 Прикінцевих положень Закону України "Про державний бюджет України на 2015 рік" визначено, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" , застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно п. 8 ст. 7 Бюджетного кодексу України - бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями та бюджетними асигнуваннями, та відповідно до ч. 1 ст. 23 цього Кодексу, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 року № 147 "Деякі питання виплати у 2015 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", встановлено, що у 2015 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" інвалідам війни I групи становить 2835 гривень.
Отже, розмір разової грошової допомоги до 5-го травня ( у 2015 році її визначення делеговано Кабінету Міністрів України) врегульовано актами однакової сили.
Розв'язуючи спір, колегія суддів виходить з того, що у разі наявності суперечностей між нормами законів, що мають однакову юридичну силу, застосуванню підлягає той із них, який прийнято пізніше, тобто застосуванню підлягає Закон України "Про Державний бюджет на 2015 рік".
Відтак, колегія суддів приходить до висновку , що відповідачем правомірно нарахована та виплачена позивачу щорічна одноразова допомога до 5-го травня за 2015 рік у розмірі 2835, 00 грн.
Обґрунтованість вказаних висновків підтверджується рішенням Конституційного Суду України № 3-рп/2012 від 25 січня 2012 року, у пунктах 2,3 якого визначено, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України. Суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
З огляду на вищенаведене, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової про відмову у задоволені позову.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації задовольнити, постанову Коростишівського районного суду Житомирської області від "13" липня 2015 р. скасувати та прийняти нову.
Відмовити у ОСОБА_3 у задоволені позову до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації про визнання неправомірними дій та стягнення недоплаченої разової грошової допомоги, як інваліду війни першої групи у 2015 році.
Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Н.М. Малахова
судді: А.В. Жизневська
ОСОБА_2
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 вул.Московська,16,с.Студениця,Коростишівський район, Житомирська область,12524
3- відповідачу/відповідачам: Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації вул.Черняховського, 105,м.Житомир,10000
4-третій особі: - ,