10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Гломб Ю.О.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
іменем України
"23" вересня 2015 р. Справа № 817/1454/15
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Хаюка С.М.
суддів: Бондарчука І.Ф.
ОСОБА_2,
розглянувши в письмовому провадженні у м.Житомирі апеляційну скаргу Приватного підприємства "Агро-Експрес-Сервіс" на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "30" червня 2015 р. у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Млинівському районі Рівненської області до Приватного підприємства "Агро-Експрес-Сервіс" про стягнення витрат ,
Управління Пенсійного фонду України в Млинівському районі Рівненської області звернулося з адміністративним позовом до Приватного підприємства "Агро-Експрес-Сервіс" про стягнення витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за січень-березень 2015 року в сумі 17153,49 грн.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 30.06.2015 року позов задоволено повністю.
Стягнуто з Приватного підприємства "Агро-Експрес-Сервіс" на користь Управління Пенсійного фонду України в Млинівському районі Рівненської області заборгованість по фактичних витратах на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за січень-березень 2015 року в сумі 17153,49 грн. (Сімнадцять тисяч сто п'ятдесят три гривні 49 копійок).
Не погоджуючись з даною постановою підприємство звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.
З врахуванням приписів статей 196,197 КАС України, розгляд апеляційної скарги здійснюється судовою колегією в порядку письмового провадження.
Розглянувши справу в межах, визначених ст. 195 КАС України, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Приватне підприємство "Агро-Експрес-Сервіс" є правонаступником СВК "Нове життя" та ПП "Віницьке нове життя" , перебуває на обліку в УПФ України у Млинівському районі Рівненської області і є платником страхових внесків, збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і страхувальником в розумінні Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Працівникам підприємства: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.15,33,21-22), ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.15,35,24-25) призначена та виплачується пенсія за віком на підставі п. "в" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення"; працівникам ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.30,12,18), ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.31,13,19) призначена та виплачується пенсія за віком на підставі п. "д" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення"; ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.29,11,17,26), ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.32,14,20,27), ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с.34,16,23,28) призначена та виплачується пенсія за віком на підставі п. "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Виплата пенсій вищевказаним пенсіонерам за період з січня 2015 року по березень 2015 року підтверджується відповідними витягами на зарахування пенсій на поточні рахунки в банках (а.с.8-10,49-53,60,62-65).
УПФУ у Млинівському районі в січні 2015 року виставило розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б-з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з січня 2015 року,якими визначено місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсії вказаним пенсіонерам . Вказаний розрахунок отриманий представником підприємства 22.01.2015 року, про що свідчить рекомендоване поштове повідомлення (а.с. 5-6), однак, розрахунок відповідачем не був оскаржений.
За даними обліку позивача відповідачем не внесено до Пенсійного фонду України фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій за січень - березень 2015 року в загальній сумі 17153,49 грн.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що заборгована сума по фактичних витратах на виплату та доставку пільгових пенсій за січень - березень 2015 року в розмірі 17153,49 грн. підлягає стягненню з ПП "Агро-Експрес-Сервіс", враховуючи наступне.
За змістом пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через такі фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону №1058-IV в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом №1788-ХІІ. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону № 1058-IV. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності зазначеним Законом.
За правилами абзацу четвертого підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до ПФУ плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
В абзаці п'ятому цього ж підпункту зазначено, що виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів «в»-«е» та «ж» статті 13 Закону № 1788-XII, здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів ПФУ, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону № 1058-IV.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що витрати на виплату та доставку пенсій особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів «в»-«е» та «ж» статті 13 Закону № 1788-XII, покриваються підприємствами та організаціями.
Винятком із цього правила є лише порядок покриття витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, оскільки за змістом абзацу п'ятого підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV виплата пенсій таким особам здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів ПФУ, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, а отже, і витрати на виплату та доставку пільгових пенсій покриваються за рахунок ПФУ та Державного бюджету України відповідно.
Однак, специфіка такого порядку полягає в особливостях пенсійного забезпечення зазначених осіб.
Так, згідно зі статтею 14 Закону № 1788-XII працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років.
Аналіз положень пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV у контексті статті 14 Закону № 1788-XII дає підстави для висновку про те, що порядок, за якого витрати на доставку пільгових пенсій покриваються до 1 січня 2005 року за рахунок коштів ПФУ, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України, стосується лише витрат на виплату та доставку пенсій, призначених особам на підставі статті 14 Закону № 1788-XII.
Згідно з пунктом 6 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати ПФУ на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV.
За приписами пункту 6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів ПФУ щорічно у повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом десяти днів з новопризначених пенсій.
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до ПФУ зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, що визначено пунктом 6.8 Інструкції.
Відповідно до п. "в" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин), право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
З матеріалів справи вбачається, що пенсіонеру ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, має загальний стаж роботи понад 26 років з яких працював трактористом-машиністом в підприємствах сільського господарства більше 21 року (а.с.15,33,21-22), пенсіонеру ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, має загальний стаж роботи понад 29 років з яких працював трактористом-машиністом в підприємствах сільського господарства більше 22 років (а.с.15,35,24-25) протоколами від 17.02.2013 року та від 8.10.2013 року призначена і виплачується пенсія за віком на підставі п. "в" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до п. "д" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин), право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.
Згідно матеріалів справи, пенсіонерці ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, працювала дояркою, свинаркою в підприємствах сільського господарства більше 21 року (а.с.30,12,18), пенсіонерці ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3, працювала дояркою, свинаркою в підприємствах сільського господарства більше 26 років (а.с.31,13,19) протоколами від 19.02.2010 року та 15.12.2010 року призначена і виплачується пенсія за віком на підставі п. "д" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до п. "ж" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин), право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, незалежно від віку і трудового стажу в порядку, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України "Про призначення пенсії на пільгових умовах жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей" від 16.05.1992 року №244 установлено, що жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро або більше дітей до 14-річного віку, в тому числі усиновлених, пенсії на пільгових умовах призначаються незалежно від віку та наявного трудового стажу. Право на пенсію на вказаних у пункті І цієї постанови пільгових умовах мають жінки, які зайняті на постійній роботі у сільськогосподарському виробництві у колгоспах, державних господарствах, міжгосподарських підприємствах, кооперативах, орендних колективах, а також в фермерських та інших господарствах незалежно від форм власності та господарювання.
Як вбачається з матеріалів справи, пенсіонеркам ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_4, працювала в сільськогосподарському виробництві та виховала до 14-річного віку п'ятеро дітей (а.с.29,11,17,26), ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_5, працювала в сільськогосподарському виробництві та виховала до 14-річного віку п'ятеро дітей (а.с.32,14,20,27), ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_6, працювала в сільськогосподарському виробництві та виховала до 14-річного віку п'ятеро (а.с.34,16,23,28) протоколами від 16.05.2014 року,3.08.2011 року, 16.09.2014 року призначена та виплачується пенсія за віком на підставі п. "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Виплата пенсій вищевказаним пенсіонерам за період з січня 2015 року по березень 2015 року підтверджується відповідними витягами на зарахування пенсій на поточні рахунки в банках (а.с.8-10,49-53,60,62-65).
В силу вимог пп. 5 п. 2.2 та пп. 8 п. 2.4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, що затверджене Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року №8-2, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 року за №442/6730, управління Пенсійного фонду в районах контролюють надходження страхових внесків та інших платежів до Управління Пенсійного фонду України від підприємств, установ, організацій та громадян та мають право стягувати несплачені суми таких страхових внесків та інших платежів з їх платників.
Крім того ,слід зауважити також, що з 01.01.2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 року №71-VIII, яким фіксований сільськогосподарський податок виключено з переліку загальнодержавних податків та зборів.
Отже, платники, які в 2014 році перебували на обліку як платники фіксованого сільськогосподарського податку, з 01.01.2015 року зобов'язані відшкодовувати органам Пенсійного фонду України суми понесених з цієї дати фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених їх працівникам.
За даними обліку позивача відповідачем не внесено до Пенсійного фонду України фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій за січень - березень 2015 року в загальній сумі 17153,49 грн.
Станом на час розгляду адміністративної справи доказів сплати відповідачем зазначеної заборгованості суду не надано.
Колегія суддів прийшла до висновку, що суд першої інстанції, дослідивши в судовому засіданні надані сторонами по справі докази, обґрунтовано задовольнив позовні вимоги.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому її потрібно залишити без задоволення, а постанову суду без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Приватного підприємства "Агро-Експрес-Сервіс" залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "30" червня 2015 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя С.М.Хаюк
судді: І.Ф.Бондарчук
ОСОБА_2
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Управління Пенсійного фонду України в Млинівському районі Рівненської області вул. Ватутіна, 34,смт. Млинів,Рівненська область,35100
3- відповідачу/відповідачам: Приватне підприємство "Агро-Експрес-Сервіс" с.Ярославичі,Млинівський район, Рівненська область,35112
4-третій особі: - ,