10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Кулик П.О.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
іменем України
"15" вересня 2015 р. Справа № 292/7/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шевчук С.М.
суддів: Майора Г.І.
ОСОБА_2,
при секретарі Подолянчук Л.С. ,
за участю позивача: ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Червоноармійському районі Житомирської області на постанову Червоноармійського районного суду Житомирської області від "18" червня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Червоноармійському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату коштів ,
Постановою Червоноармійського районного суду Житомирської області від 18.06.2015року задоволено позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Червоноармійському районі.
Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в Червоноармійському районі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_3 у перерахунку пенсії за вислугою років протиправними.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Червоноармійському районі Житомирської області провести ОСОБА_3 перерахунок пенсії з 01.05.2015 року, виходячи з розміру 70 % від суми заробітної плати, згідно довідки прокуратури Житомирської області № 18-114-вих від 26.03.2015 року.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення яким відмовити позивачу у задоволенні позову. В обґрунтування апеляційної скарги апелянт вказує, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема відповідач зазначає, що на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів не затверджено порядок перерахунку раніше призначених пенсій.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, розглянувши та обговоривши доводи, наведені у апеляційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач з 18 серпня 2014 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Червоноармійському районі Житомирської області як отримувач пенсії за вислугою років, призначеної йому на підставі ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" ( в редакції від 27.03.2014 року № 1166-VІІ) в розмірі 70 % від суми місячного (чинного) заробітку і продовжував працювати на прокурорсько-слідчих посадах в органах прокуратури Житомирської області.
Згідно записів в трудовій книжці позивача, він наказом прокурора Житомирської області №103-К від 20.03.2015 року був звільнений з органів прокуратури Житомирської області 26.03.2015 року, в зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру".
23.04.2015 року, він звернувся з письмовою заявою до управління Пенсійного фонду у Червоноармійському районі, із вимогою здійснити перерахунок пенсії за вислугу років, у зв'язку зі звільненням відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", в розмірі 70 % від суми місячного заробітку з урахуванням фактично отримуваних виплат.
Листом від 29.04.2015 року № 1/М-8 відповідач надав відповідь, якою відмовив у перерахунку пенсії в розмірі 70% від суми місячного заробітку, у зв'язку з відсутністю порядку перерахунку призначених пенсій, визначеного Кабінетом Міністрів України з посиланням на чинну редакцію ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру".
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
Так, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам були врегульовані частинами тринадцятою, вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Водночас, Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" № 76-VІІI від 28 грудня 2014 року, зокрема п. 3 даного Закону частина вісімнадцята ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" викладена в наступній редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України". Даний Закон згідно п. 1 Прикінцевих положень набрав чинності 1 січня 2015 року.
Таким чином, судом першої інстанції вірно зазначено, що на момент звернення позивача до відповідача із заявою про проведення перерахунку набула чинності та діяла ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" № 76-VІІІ від 28 грудня 2014 року, в той час як позивач свою вимогу щодо проведення перерахунку обґрунтовував на підставі редакції ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", яка на час звернення із заявою про перерахунок, втратила чинність.
Колегія суддів вважає, що доводи позивача щодо спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 12 липня 2001 року № 2663-ІІІ є необґрунтованими, оскільки на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії набула чинності та діяла інша редакція ст. 50-1 даного Закону. Відсутність на час звернення позивача до відповідача затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не є доказом неправомірності дій відповідача.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отож, за відсутності нормативного акту, який би визначав порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, відповідач позбавлений законодавчих можливостей для проведення перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
Водночас, колегія суддів звертає увагу, що суди не вправі перебирати на себе функції законодавчого органу та визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
За таких обставин, суд першої інстанції не надав належної оцінки обставинам справи, не вірно застосував законодавство, яке регулює ці правовідносини та ухвалив не правильне рішення, яке не відповідає вимогам матеріального і процесуального права.
Відтак, апеляційна скарга відповідача підлягає до задоволення, а рішення суду першої інстанції підлягає до скасування з прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Червоноармійському районі Житомирської області задовольнити, постанову Червоноармійського районного суду Житомирської області від "18" червня 2015 р. скасувати. Прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Червоноармійському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя С.М. Шевчук
судді: Г.І. Майор
ОСОБА_2
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 вул.Незалежності,26,смт.Червоноармійськ,Житомирська область,12000
3- відпов,ідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Червоноармійському районі Житомирської області вул.Шевченка,116,смт.Червоноармійськ,Житомирська область,12000
4-третій особі: - ,