Ухвала від 14.09.2015 по справі 295/7027/15-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Зосименко О.М.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

ПОСТАНОВА

іменем України

"14" вересня 2015 р. Справа № 295/7027/15-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Франовської К.С.

суддів: Бондарчука І.Ф.

ОСОБА_2,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "02" червня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобов"язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

В травні 2015 року ОСОБА_3 звернувся в суд з позовом, у якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі про відмову у перерахунку йому пенсії за віком з урахуванням заробітної плати, отриманої в проектно-вишукувальному кооперативі «Луч» за період роботи 1988-1990 роки, та зобов»язати відповідача здійснити такий перерахунок призначеної йому з 13 липня 2014 року пенсії на пільгових умовах, на підставі ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Постановою Богунського районного суду м.Житомира від 02 червня 2015 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням позивач подав апеляційну скаргу, з якої із-за порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідності висновків суду обставинам справи, просить його скасувати та постановити рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Особи, що беруть участь у справі, в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступало, а тому колегія суддів, у відповідності до ч. 1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.

Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних міркувань.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Житомирі і з 13 липня 2014 року отримує пенсію відповідно до приписів ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсія позивачу обчислена із заробітної плати за період роботи з 01 квітня 1987 року по 31 березня 1992 року.

13 березня 2015 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати, отриманої в проектно-вишукувальному кооперативі «Луч» за період роботи 1988-1990 роки , нарахування та виплата якої підтверджена архівною довідкою №01-16/13-М від 10.02.2014 року.

Рішенням Комісії для розгляду питань, пов"язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій УПФУ в м.Житомирі №16/3 від 19 березня 2015 року ОСОБА_3 у перерахунку пенсії відмовлено у зв"язку із неподанням довідки про сумісництво. Про прийняте рішення відповідач повідомив позивача листом № 6185/03 від 23.04.2014 року(а.с.12).

Дана відмова стала підставою для звернення позивача до суду з цим позовом.

Відмовляючи ОСОБА_3 у позові, суд першої інстанції виходив з того, що подана позивачем архівна довідка про заробітну плату за період роботи в проектно-вишукувальному кооперативі "Луч" не підтверджена первинними документами, а крім того, позивачем до заяви не додана довідка про сумісництво, відтак, суд вважав відмову у перерахунку пенсії, правомірною.

Однак, висновок суду першої інстанції про відмову у позові колегія суддів вважає помилковим з таких підстав.

Відповідно до п.124 Положення про порядок призначення і виплати державних пенсій, затвердженого постановою РМ СРСР від 13 серпня 1972 року №590, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види заробітної плати, на які за діючими правилами нараховуються страхові внески, крім заробітної плати за понадурочну роботу, за сумісництво та різного роду виплати разового характеру.

Норми даного Положення були чинними до 01.01.1991 року.

З 01 січня 1991 року набрав чинності Закон СРСР "Про пенсійне забезпечення громадян в СРСР" від 15.05.1990 року № 1480-1, відповідно до ст.78 якого у заробіток для обчислення пенсій включаються всі види оплати праці, на які за діючими правилами нараховуються страхові внески, крім виплат одноразового характеру, не обумовлених діючою системою оплати праці (компенсація за невикористану відпустку, вихідна допомога та інші), перелік яких затверджується в порядку, що визначається Радою Міністрів СРСР. При цьому оплата праці за сумісництвом враховується за умови, якщо разом із заробітком за основною роботою вона не перевищує чотирикратного розміру мінімальної заробітної плати із застосуванням у відповідних випадках до мінімальної заробітної плати встановлених районних коефіцієнтів.

З 01.01.1992 року чинною є ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року, №1788-ХІІ до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які за діючими правилами нараховуються страхові внески.

Дана норма змінена у 2003 році і згідно нової редакції має наступний зміст :

До заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" ( 400/97-ВР ) нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).{ Частина перша статті 66 в редакції Закону N 854-IV ( 854-15 ) від 22.05.2003 }

п.2 ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", прийнятим Верховною Радою України 10 липня 2003 року, який набрав чинності з 1 січня 2004 року передбачено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:

-суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися і до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України;

Пункт другий статті 41 доповнено абзацом згідно із Законом № 2343-IV від 13.01.2005}

Отже, аналіз наведених норм права дає підстави для висновку про те, що основною умовою включення для обчислення пенсії сум заробітної плати- є нарахування на ці суми страхових внесків.

Як встановив суд, позивач в період з серпня 1979 по серпень 1994 року працював на інженерних посадах Житомирського ВКП Республіканського інституту "УКРКОМУНРЕМДОРПРОЕКТ", що підтверджено копією трудової книжки.

Згідно архівної довідки №01-16/13-М від 10.02.2014 року ОСОБА_3 рахується у відомостях нарахування та виплати заробітної плати та особових рахунках працівників Житомирського проектно-вишукувального кооперативу "Луч" з грудня 1988 року по січень 1991 року (а.с.13).

Зокрема, як вбачається з довідки, заробітна плата ОСОБА_3 нарахована та виплачена : в грудні 1988 року, березні, квітні, травні, вересні, жовтні, листопаді, грудні 1989 року, січні, квітні, травні, липні, серпні, жовтні, листопаді, грудні 1990 року та січні 1991 року.

Згідно із ч.3 ст.11 Закону СРСР "Про кооперацію в СРСР" від 26 травня 1988 року кооператив вважається створеним з моменту його державної реєстрації. Кооператив реєструється виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів за місцезнаходженням кооперативу на підставі висновку депутатської комісії відповідної Ради народних депутатів.

Довідкою Федерації профспілок Житомирської області підтверджено, що проектно-вишукувальний кооператив "Луч" зареєстрований 08 лютого 1990 року.

Відтак, саме з цієї дати , кооператив є платником страхових внесків і з цього часу працівникам кооперативу слід включати нараховану заробітну плату для обчислення пенсії.

Оскільки виплат ОСОБА_3 в лютому-березні не було, то врахуванню підлягає заробітна плата, отримана з квітня 1990 року по січень 1991 року.

Право на перерахунок пенсії у даному випадку законодавець не пов"язує з поданням довідки про дозвіл на сумісництво.

За таких обставин, рішення Комісії для розгляду питань, пов"язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій УПФУ в м.Житомирі №16/3 від 19 березня 2015 року про відмову ОСОБА_3 у перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи в проектно-вишукувальному кооперативі "Луч", є протиправним і підлягає скасуванню.

Враховуючи, що із заявою про перерахунок пенсії ОСОБА_3 звернувся до УПФУ в м.Житомирі 13 березня 2015 року, то відповідно до приписів п.4 ст.45 Закону України " Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" перерахунок належить здійснити з 01 березня 2015 року.

Відповідно до Інструкції з бухгалтерського обліку в установах і організаціях, що перебувають на Державному бюджеті СРСР, затвердженої Наказом Мінфіну СРСР від 10 березня 1987 року №61 відомості нарахування заробітної плати та особові рахунки працівників є первинними документами оплати праці.

Оскільки Архівна довідка видана на підставі вказаних первинних документів, то висновки суду першої інстанції щодо відсутності первинних документів щодо нарахованої позивачу заробітної плати, є помилковими.

Відповідно до статті 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Згідно зі статтею 202 КАС України, підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позовних вимог з наведених мотивів.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити, постанову Богунського районного суду міста Житомира від "02" червня 2015 р. скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_3 задовольнити частково. Рішення Комісії для розгляду питань, пов"язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій Управлінням Пенсійного фонду України в м.Житомирі №16/3 від 19 березня 2015 року про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_3, визнати протиправним і скасувати.

Зобов"язати Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі здійснити з 01 березня 2015 року перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_3, з урахуванням заробітної плати, отриманої у проектно-вишукувальному кооперативі "Луч" за квітень-грудень 1990 року та січень 1991 року, на підставі архівної довідки №01-16/13-М від 10.02.2014 року.

Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя К.С. Франовська

судді: І.Ф.Бондарчук

ОСОБА_2

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,10000

3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області вул.Перемоги, 55,м.Житомир,10003

4-третій особі: - ,