10 вересня 2015 р.Справа № 818/42/14
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Жигилія С.П.
Суддів: Дюкарєвої С.В. , Перцової Т.С.
за участю секретаря судового засідання Мороз Є.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Казенного підприємства "Шосткинський казенний завод "Зірка" на ухвалу Сумського окружного адміністративного суду від 28.07.2015р. по справі № 818/42/14
за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Шостці та Шосткиньскому районі
до Казенного підприємства "Шосткинський казенний завод "Зірка"
про стягнення боргу з відшкодування пільгових пенсій,
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 21.01.2014 року адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Шостці та Шосткинському районі Сумської області (далі по тексту - УПФУ в м. Шостці та Шосткинському районі Сумської області) до Казенного підприємства "Шосткинський казенний завод "Зірка" (далі по тексту - КП Шосткинський казенний завод "Зірка") про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій задоволено і стягнуто з КП "Шосткинський казенний завод "Зірка" на користь УПФУ в м. Шостці та Шосткинському районі заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах згідно зі списком № 2 за грудень 2013 року у розмірі 135523,91 грн.
21.02.2014 року судом видано виконавчий лист № 818/42/14.
06.07.2015 головний державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області звернувся до суду із поданням, в якому просить відстрочити виконання постанови Сумського окружного адміністративного суду від 21.01.2014 р. по адміністративній справі № 818/42/14, посилаючись на тяжкий фінансовий стан підприємства та необхідність забезпечення оборони та безпеки держави.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 28.07.2015 року по справі №818/42/14 у задоволенні подання головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області про відстрочку виконання постанови Сумського окружного адміністративного суду від 21.01.2014 року по адміністративній справі № 818/42/14 відмовлено.
КП Шосткинський казенний завод "Зірка", не погодившись із вказаною ухвалою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати ухвалу Сумського окружного адміністративного суду від 28.07.2015 року по справі №818/42/14 та прийняти нове рішення, яким задовольнити подання про відстрочення виконання постанови суду по справі №818/42/14.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, а також його представник у судовому засіданні зазначив, що на цей час боржник має труднощі з виконанням рішення суду в зв'язку із складним фінансовим становищем КП Шосткинський казенний завод "Зірка". Також, звертає увагу на те, що підприємство здійснює свою фінансову діяльність під керівництвом Державного концерну «Укроборонпром» і не має можливості самостійно розпоряджатися коштами.
Позивач, у надісланих запереченнях на апеляційну скаргу, з викладених підстав, вважає, що відсутні підстави для відстрочення постанови Сумського окружного адміністративного суду від 21.01.2014 р. по адміністративній справі № 818/42/14, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення.
Надіслав клопотання з проханням провести розгляд справи без участі його представника.
Сторони в судове засідання апеляційної інстанції не з'явилися, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відмовляючи у задоволенні заяви про відстрочення виконання постанови Сумського окружного адміністративного суду від 21.01.2014 р. по адміністративній справі № 818/42/14 суд першої інстанції виходив з того, що заявник у своїй заяві не навів належних та обґрунтованих підстав для задоволення його вимог доказів існування об'єктивних та суб'єктивних обставин, які ускладнюють або роблять неможливим виконання рішення суду.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Колегія суддів зазначає, що постанова Сумського окружного адміністративного суду від 21.01.2014 року по справі № 818/42/14, якою стягнуто з КП "Шосткинський казенний завод "Зірка" на користь УПФУ в м. Шостці та Шосткинському районі заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах згідно зі списком № 2 за грудень 2013 року у розмірі 135523,91 грн., набрала законної сили та є обов'язковою для виконання. 21.02.2014 року судом видано виконавчий лист № 818/42/14.
Відповідно до ч. 1 ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Колегія суддів зазначає, що тяжке матеріальне становище, наявність іншої заборгованості, наявність відкритих виконавчих проваджень, відсутність коштів, достатніх для здійснення перерахунку, не є достатніми підставами для відстрочення або розстрочення виконання судового рішення в розумінні положень ст. 263 КАС України.
Крім того, 17 липня 1997 року Україна ратифікувала Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (далі -Конвенція), яка відповідно до частини 1 статті 9 Конституції України стала частиною національного законодавства України.
Відповідно до статті 19 Конвенції для забезпечення дотримання державами-учасницями Конвенції взятих на себе зобов'язань за Конвенцією та протоколами до неї створюється Європейський суд з прав людини.
Пунктом 1 статті 6 Конвенції кожному гарантовано право на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру. У справі "Горнсбі проти Греції" Європейський суд з прав людини зазначив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як складова частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін.
Європейський суд з прав людини в рішенні від 15 жовтня 2009 року по справі "Комнацький проти України" визначився, що держава повинна забезпечити гарантії, передбачені Конвенцією, і що протиріччя між органами місцевої влади не повинні вплинути на права заявника, гарантовані Конвенцією (від 04 листопада 1950 року № ETS N 005 "Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод").
Отже, відсутність коштів у боржника чи у держави на виконання взятих на себе зобов'язань не звільняє боржника від виконання рішення суду, та не є обставиною, яка ускладнює його виконання.
До того ж, заявником не наведено інших доводів того, що виконання судового рішення є ускладненим, а також не надано доказів винятковості даного випадку, що є необхідною умовою для задоволення вказаної заяви, а посилання на необхідність підприємства видавати заробітну плату та його стратегічне значення для економіки і безпеки держави, долучені до матеріалів справи копії звіту про фінансові результати за другий квартал 2015 року, не свідчать про неплатоспроможність підприємства та відсутність коштів для погашення боргу.
В матеріалах справи відсутні дані державної виконавчої служби, які підтверджують, що виконання рішення для відповідача є ускладненим.
Згідно з ч. 1 ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. В ч. 2 ст. 257 КАС України встановлено, що виконання судових рішень проводить на підставі судового рішення, яке набрало законної сили або судового рішення, яке належить виконати негайно.
Рішення суду, що набрали законної сили або у яких допущено судом негайне виконання, є обов'язковими для всіх органів, підприємств, установ, організацій, службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України (ч. 5 ст. 124 Конституції України, ст. 14 КАС України, ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").
В ч. 1 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Заявник не навів належних та обґрунтованих підстав для задоволення його вимог щодо відстрочення та розстрочення виконання рішення суду.
На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що подання головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області про відстрочення виконання судового рішення, не підлягає задоволенню.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріальної о та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 199, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Казенного підприємства "Шосткинський казенний завод "Зірка" залишити без задоволення.
Ухвалу Сумського окружного адміністративного суду від 28.07.2015р. по справі № 818/42/14 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Жигилій С.П.
Судді Дюкарєва С.В. Перцова Т.С.
Повний текст ухвали виготовлений 15.09.2015 р.