30 вересня 2015 р.м.ОдесаСправа № 484/1392/15-а
Категорія: 10.2 Головуючий в 1 інстанції: Паньков Д.А.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Джабурія О.В., Шляхтицького О.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області на постанову Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 07 травня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області про визнання рішення протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
10 квітня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного Фонду України у м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області про визнання протиправним рішення щодо відмови в призначенні йому пенсії за вислугу років, зобов'язання призначити йому пенсію за вислугу років (працівник освіти), оскільки відповідачем безпідставно не зараховано до його спеціального стажу роботи періоди проходження військової служби з 24.05.1981р. по 13.06.1987р.; з 01.11.1988р. по 01.11.1994р.
Постановою Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 07 травня 2015 року позов задоволений частково. Визнано протиправними дії управління Пенсійного Фонду України у м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області в частині відмови в зарахуванні до спеціального стажу роботи що дає право на призначення пенсії за вислугу років працівнику освіти відповідно до п. «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періоду військової служби ОСОБА_1 з 24 травня 1981 року по 13 червня 1987 року та з 01 листопада 1988 року по 01 листопада 1994 року. Зобов'язано управління Пенсійного Фонду України у м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за вислугу років працівнику освіти відповідно до п. «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періоду військової служби з 24 травня 1981 року по 13 червня 1987 року та з 01 листопада 1988 року по 01 листопада 1994 року.
Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та ухвалити нову про відмову у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що відповідно до диплома ДТ №368157 від 12.06.1982 року про навчання в професійно-навчальному закладі, послужного списку військовослужбовця, записів трудової книжки, позивач: з 1978р. по 12.06.1982р. навчався в Киргизькому державному музикальному училищі ім. М. Куренкеева; з 24.05.1981р. по 12.06.1983р. проходив строкову військову службу в рядах Радянської Армії (в/ч 20636); з 13.06.1983р. по 13.08.1987р. проходив понадстрокову військову службу; з 11.09.1987р. по 26.08.1988р. працював на посаді викладача в дитячій музичній школі №2 Індустріального району м.Павлодара; з 01.11.1988р. по 01.11.1994р. проходив понадстрокову військову службу; з 01.09.1995р. по 31.08.1998р. працював на посаді викладача по класу кларнета в міській дитячій школі мистецтв м.Первомайська; з 01.09.1998р. по 21.09.2001р. працював на посаді викладача по класу духових інструментів в дитячій музичній школі №2; з 01.10.2001р. по 08.01.2002р. працював на посаді культорганізатора Первомайського факультету ХДАТОХ; з 01.09.2002р. по 12.12.2007р. працював на посаді викладача по класу кларнета дитячої музичної школи №2; з 13.02.2007р. по 02.01.2008р. працював на посаді керівника гуртка Лисогірської спеціалізованої загальноосвітньої школи-інтернату; з 02.01.2008р. по 29.12.2014р. працював на посаді викладача духових інструментів Первомайської дитячої музичної школи № 1.
30 грудня 2014 року позивач звернувся до управління Пенсійного Фонду України у м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області із заявою про призначення йому пенсії за вислугу років як працівнику освіти.
27 березня 2015 року рішенням управління Пенсійного Фонду України у м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області йому було відмовлено в призначенні пенсії за вислугою років у зв'язку з відсутністю необхідного спеціального стажу роботи, оскільки до спеціального стажу не підлягає зараховуванню період військової служби.
Разом з тим, відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Відповідно ч. 4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
У постанові КМУ № 909 від 04.11.93 р. «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років» передбачені посади вчителів, викладачів, вихователів, директорів та їх заступників загальноосвітніх навчальних закладів, музичних та художніх шкіл. Робота за вищевказаними спеціальностями і на посадах до 01.01.92 р. дає право на пенсію за вислугою років, враховуючи при цьому перелік і додатки, затверджені постановою Ради Міністрів СРСР № 1397 від 17.12.59р., де вказано про зарахування служби в Збройних силах до спеціального стажу.
Як зазначено у ч.1 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», час проходження такої служби зараховується громадянам до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно з абз.2 п.1 ст.8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а отже законодавцем передбачена альтернатива вибору періоду, який дає право на пільгову пенсію.
Відповідно до п.3 постанови КМУ №909 від 04.11.93р. (Примітки), робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах до 01.01.92 р., яка давала право на пенсію за вислугу років відповідно до раніше діючого законодавства, в т.ч. на посаді старшої піонервожатої, зараховується до стажу для призначення пенсії за вислугу років.
При цьому, слід також зазначити, що на день призову на строкову військову службу позивач проходив навчання за фахом у професійно-технічному навчальному закладі.
Відповідно до пункту 5 "Порядку виплати надбавок за вислугу років педагогічним та науково-педагогічним працівникам навчальних закладів і установ освіти", затвердженого Постановою КМУ №78 від 31.01.2001 року, до стажу педагогічної роботи зараховується час перебування громадян України на військовій службі.
Згідно роз'яснення, викладеного в листі Департаменту з питань державного регулювання заробітної плати та умов праці Міністерства праці та соціальної політики України №627/13/84-09 від 21.10.2009, до стажу педагогічної роботи зараховується час перебування громадян України на будь-якій військовій службі (незалежно від того, коли працівник проходив службу).
Наведена правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду України у справі 21-1993во07.
Відповідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Вказані обставини стали підставою для висновку суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог. Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, оскільки доводи апеляційної скарги його не спростовують.
На підставі викладеного, оскільки суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального закону та вирішив справу по суті правильно, тому постанова суду першої інстанції в порядку ст.200 КАС України підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга - залишенню без задоволення.
Керуючись, ст.ст. 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області залишити без задоволення, а постанову Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 07 травня 2015 року залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: А.В. Крусян
Суддя: О.В. Джабурія
Суддя: О.І. Шляхтицький