21 травня 2015 р. Справа № 815/79/15
Категорія: 8.3.2 Головуючий в 1 інстанції: Корой С. М.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
доповідача - судді Стас Л.В.
суддів - Турецької І.О., Косцової І.П.
за участю секретаря - Шановської М.О.
за участю представника позивача -Ногіної В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційними скаргами Арцизької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області, Публічного акціонерного товариства «Одесагаз» на постанову Одеського окружного адміністративного суду віл 19 березня 2015 року по справі за позовом Публічного акціонерного товариства « Одесагаз» до Арцизької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області про скасування податкової вимоги та зобов'язання вчинити певні дії
Позивач - публічне акціонерне товариство "Одесагаз" звернувся з позовом до Арцизької об'єднаної державної податкової інспекції (Тарутинське відділення) ГУ Міндоходів в Одеській області, в якій просив скасувати податкову вимогу Арцизької ОДПІ ГУ МІндоходів в Одеській області (Тарутинське відділення) №2412-25 від 11.09.2014 року про сплату боргу за орендну плату з юридичних осіб в сумі 2507, 56 грн.; зобов'язати Арцизьку ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області внести до зворотнього боку картки особового рахунку ПАТ "Одесагаз", що ведеться Арцизькою ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області (Тарутинське відділення), відомості про сплату позивачем сум платіжними дорученнями №236 від 06.06.2014 року на суму 9 597,00 грн., спрямоване на сплату податку з доходів фізичних осіб, №13226 д 18.06.2014 року на суму 2458,33 грн. спрямоване на сплату оренди землі з юридичних осіб за травень 2014 року., посилаючись на те, що позивачем вчинені всі необхідні дії для фактичної сплати податкового боргу,
на підтвердження чого були надані відповідні платіжні доручення АТ "Єврогазбанк".
Оскільки позивачем вчинені всі необхідні дії для фактичної сплати податкового боргу, ПАТ "Одесагаз" вважає, що відповідач зобов'язаний відкоригувати дані особової картки платника податків шляхом виключення з них сум боргу.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду віл 19 березня 2015 року - позов задоволено частково. Скасовано податкову вимогу Арцизької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів в Одеській області (Тарутинське відділення) №2412-25 від 11.09.2014 року про сплату боргу за орендну плату з юридичних осіб в сумі 2507 (дві тисячі п'ятсот сім) гривень 56 копійок. У задоволені решти позовних вимог - відмовлено.
В апеляційній скарзі, Арцизька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів в Одеській області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просить постанову суду від 19.03.2015 року -скасувати, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.
В апеляційній скарзі, ПАТ "Одесагаз", посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просить постанову суду від 19.03.2015 року -скасувати, прийняти нове рішення про задоволення позову.
Колегія суддів, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційних скарг, вважає, що апеляційна скарга Арцизької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області не підлягає задоволенню, апеляційна скарга ПАТ "Одесагаз", підлягає задоволенню з наступних підстав.
Суд першої інстанції, відмовляючи в частині позовних вимог щодо зобов'язання Арцизьку ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області внести до зворотнього боку картки особового рахунку ПАТ "Одесагаз", відомості про сплату позивачем сум платіжними дорученнями №236 від 06.06.2014 року на суму 9 597,00 грн., спрямоване на сплату податку з доходів фізичних осіб, №13226 д 18.06.2014 року на суму 2458,33 грн., виходив з того, що Арцизька ОДПІ ГУ МІндоходів в Одеській області (Тарутинське відділення) не отримувала від органу Державної казначейської служби даних про надходження податків зборів та єдиного внеску за платіжними дорученнями від ПАТ "Одесагаз" від 18.06.2014 року №13226, тому не зобов'язана вносити такі дані.
Однак з таким висновком суду першої інстанції погодитись неможливо з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, Публічне акціонерне товариство "Одесагаз" (ідентифікаційний код 03351208), зареєстроване за адресою: 65003, Одеська обл., місто Одеса, вул. Одарія, 1, та має відокремлені підрозділи юридичні особи, серед яких зазначено Арцизьке управління експлуатації газового господарства ПАТ "Одесагаз", код ЄДРПОУ ВП: 25026064, місцезнаходження ВП: 68401, Одеська область, м. Арциз, вул. Леніна, 2а.
Під час розгляду справи судом встановлено, що позивачем до обслуговуючого банку - АТ "Єврогазбанк":
- 06.06.2014 року надано платіжне доручення: №263 на сплату податку з доходів фізичних осіб на заробітну плату за ІІ половину травня 2014 року у сумі 9597, 00 грн., Отримувач- ГУ ДКСУ в Одеській області, код 37907783, банк отримувача ГУ ДКСУ в Одеській області (м. Одеса) (а.с. 9);
- 18.06.2014 року надано платіжне доручення: №13226 на сплату оренди землі з юридичних осіб за травень 2014 року за Арцизьке управління експлуатації газового господарства в сумі 2458, 33 грн., отримувач УДКСУ у Тарутинському районі, код банку 380430, банк отримувача ГУ ДКСУ в Одеській області (м.Одеса) (а.с. 12).
Заяву ПАТ "Одесагаз" №240 від 20.06.2014 року, отримано Тарутинським відділенням Арцизької ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області 20.06.2014 року (вх.№362), що підтверджено штампом ДПІ на заяві (копія а.с.8).
Заяву ПАТ "Одесагаз" №98 від 26.06.2014 року, отримано Тарутинським відділенням Арцизької ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області 27.06.2014 року (вх.№386), що підтверджено штампом ДПІ на заяві (копія а.с.11).
Позивач повідомив Тарутинське відділення Арцизької ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області, що подав платіжне доручення на перерахування платежу до бюджету за Арцизьке управління експлуатації газового господарства до АТ "Єврогазбанк", але з вини банку зарахування до бюджету не було проведено. Також до заяви додано копію платіжного доручення від 18.06.2014 року № 13226, що наявне в матеріалах справи (копії а.с. 12).
Відповідно до постанови Правління Національного банку України від 16.07.2014 року № 424 "Про віднесення публічного акціонерного товариства "Європейський газовий банк" до категорії неплатоспроможних", виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 16.07.2014 року прийнято рішення № 57 про запровадження з 17.07.2014 року тимчасову адміністрацію строком на 3 місяці по 17.10.2014.
11.09.2014 року Арцизькою ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області (Тарутинське відділення) прийнято податкову вимогу форми "Ю" № 2412-25, в якій позивачу, станом на 10.09.2014 року визначено суму податкового боргу за узгодженими грошовими зобов'язаннями у сумі 2507, 56 грн., з якої орендна плата з юридичних осіб складає 2503,94 грн., надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами у сумі 3,62 грн.(копія а.с. 10).
До суду позивачем надано копію платіжного доручення від 18.06.2014 року № 13226, з якого вбачається, що позивач 18.06.2014 року сплатив заборгованість з орендної плати за землю з юридичних осіб за травень 2014 року за Арцизьке управління експлуатації газового господарства в сумі 2458, 33 грн.. (а.с. 12).
Приписами п. 57.1 ст. 57 ПК України, визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Підпунктом 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України передбачено, що податковий борг, це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно з п. 59.1 ст. 59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п. 38.1 ст. 38 ПК України, виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Приписами п.1.24, п. 1.29 ст. 1, п. 8.1 ст. 8 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" визначено, що переказом коштів є рух певної суми коштів з метою її зарахування на рахунок отримувача або видачі йому у готівковій формі. Ініціатор та отримувач можуть бути однією і тією ж особою (п.1.24 ст.1). Платіжна система, це платіжна організація, учасники платіжної системи та сукупність відносин, що виникають між ними при проведенні переказу коштів. Проведення переказу коштів є обов'язковою функцією, що має виконувати платіжна система (п.1.29 ст.1). Банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу банку, в день його надходження (ст. 8).
Положенням п. 22.4 ст. 22 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", передбачено, що під час використання розрахункового документа ініціювання переказу є завершеним: для платника - з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника; для банку платника - з дати списання коштів з рахунка платника та зарахування на рахунок отримувача в разі їх обслуговування в одному банку або з дати списання коштів з рахунка платника та з кореспондентського рахунка банку платника в разі обслуговування отримувача в іншому банку.
Відповідальність банків при здійсненні переказу, передбачена приписами ст. 32 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", де зазначено, що отримувач має право на відшкодування банком, що обслуговує платника, шкоди, заподіяної йому внаслідок порушення цим банком строків виконання документа на переказ.
Пунктом 2.14 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, (затвердженої Постановою Правління Національного банку України 21.01.2004 року N 22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 року за N 377/8976) передбачено, що Банк платника на всіх примірниках прийнятих розрахункових документів і на реєстрах обов'язково заповнює реквізити "Дата надходження" і "Дата виконання", а банк стягувача "Дата надходження в банк стягувача" (якщо ці реквізити передбачені формою документа), засвідчуючи їх підписом відповідального виконавця та відбитком штампа банку. На документах, прийнятих банком після закінчення операційного часу, крім того, ставиться штамп "Вечірня". Відміткою про дату реєстрації банком платіжного доручення платника про сплату платежів до бюджету є заповнення в ньому реквізиту "Дата надходження", який банк заповнює незалежно від дати складання платником цього платіжного доручення.
Дослідивши платіжне доручення від 18.06.2014 року № 13226, яке наявне у матеріалах справи, суд встановив, що на платіжному дорученні наявні відмітки банку "одержано банком" з відміткою про отримання 18.06.2014 року та відсутні будь-які ознаки того, що банком було повернуто дане платіжне доручення без виконання.
Пунктом 129.6 ст. 129 ПК України передбачено, що за порушення строку зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів, установлених Законом України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", з вини банку або органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, такий банк/орган сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, та штрафні санкції у розмірах, встановлених цим Кодексом, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Кодексом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податків, зборів, платежів до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.
З припису зазначеної статті вбачається, що якщо неперерахування податку, збору не є наслідком винних дій платника податку, то до нього не можуть бути застосовані штрафні санкції, пеня або пред'явлена вимога про повне перерахування податкових платежів до бюджетів та державних цільових фондів.
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку про те, що порушення порядку зарахування до бюджету та державних цільових фондів податків і зборів при пред'явленні платником податків до установи банку платіжних доручень у встановлений строк є виною банку, крім випадку, передбаченого п.п. 129.7 ст. 129 Податкового кодексу України, яким встановлено, що не вважається порушенням строків зарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) з вини банку, якщо таке порушення стало наслідком регулювання Національним банком України економічних нормативів такого банку, що призводить до браку вільного залишку коштів на такому кореспондентському рахунку для здійснення зарахування; якщо у майбутньому банк або його правонаступники відновлюють платоспроможність, відлік термінів зарахування податків, зборів (обов'язкових платежів) розпочинається з моменту такого відновлення. Тобто відлік термінів зарахування податків, зборів (обов'язкових платежів) після відновлення платоспроможності банку розпочинається саме для банку, а не для платника податків.
Отже, колегія суддів вважає, що направлення позивачем до обслуговуючого банку належним чином оформлених платіжних доручень на оплату обов'язкових платежів та зборів (при наявності необхідної кількості коштів на рахунку) є належними, необхідними та достатніми діями, які платник податку повинен вчинити для оплати податкового зобов'язання.
Викладене свідчить про відсутність з боку позивача порушення щодо перерахування до бюджету податкових зобов'язань у строк, встановлений законом, та у сумах, самостійно узгоджених у відповідній податковій звітності.
Механізм ведення територіальними органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, визначений в Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, (затвердженому Наказом Міністерства доходів і зборів України 05.12.2013 року № 765, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 4 лютого 2014 року за № 217/24994) (далі Порядок).
Відповідно до п. 3 р. 1 Порядку, інтегрована картка платника - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, передоплати та єдиного внеску, що включає комплекс облікових показників з інтегрованих підсистем, за повноту, достовірність і своєчасність відображення яких несуть відповідальність структурні підрозділи територіальних органів Міндоходів за функціональними напрямами роботи.
Приписами п. 4 р.1 Порядку, передбачено, що облік податків, зборів та єдиного внеску ведеться підрозділами Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників, спеціалізованих державних податкових інспекцій з обслуговування великих платників, державних податкових інспекцій в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, об'єднаних державних податкових інспекцій відповідно до функціональних повноважень.
Зі змісту п.1 р.2 Порядку, вбачається, що інтегровані картки платників відкриваються за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися платниками з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску територіальними органами Міндоходів.
Пунктом 1 р.4 Порядку, передбачено, що для забезпечення контролю за повнотою та своєчасністю розрахунків платників територіальні органи Міндоходів проводять оперативний облік надходжень: за податками, зборами, митними платежами на підставі документів, визначених Порядком взаємодії органів Міністерства доходів і зборів України та органів Державної казначейської служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України від 4 грудня 2013 року № 760/1031, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 грудня 2013 року за № 2193/24725; за єдиним внеском на підставі документів, визначених Положенням про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України від 19 вересня 2013 року № 493/815, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 вересня 2013 року за № 1667/24199. Органи Міндоходів України щоденно одержують від уповноваженого банку відповідно до укладених договорів зведену інформацію про рух коштів на банківських балансових рахунках 2603.
Згідно п.5 р.4 Порядку, дані про надходження податків, зборів, митних платежів, передоплати та єдиного внеску відображаються територіальним органом Міндоходів, на який покладено функції з ведення обліку відповідного платежу, в інтегрованій картці платника і в реєстрі надходжень та повернень у день отримання від органів Державної казначейської служби України відомостей про зарахування та повернення надміру сплачених платежів у вигляді електронного реєстру розрахункових документів.
При цьому зазначений порядок не визначає процедуру здійснення дій структурними підрозділами територіальних органів Міндоходів при наявності обставин, встановлених п. 129.6 ст. 129 ПК України, тобто не зарахування до бюджету сплачених платником податків своїх податкових зобов'язань з вини банку, що на думку колегії суддів не є підставою для органів Міндоходів не виконувати свого обов'язку щодо забезпечення контролю за достовірністю та повнотою відображення інформації в інформаційній системі, шляхом введення відповідної інформації, оскільки саме наявність сплачених платником податків своїх грошових коштів через банк, який не здійснив своєчасне та повне перерахування коштів до бюджету, є підставою для звільнення платника податків від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції, та підстави цієї відповідальності для банку.
З огляду на наведене, колегія суддів вважає, що адміністративний позов публічного акціонерного товариства "Одесагаз" до Арцизької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів в Одеській області про скасування податкової вимоги, зобов'язання вчинити певні дії підлягає задоволенню.
Як встановлено ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив всі обставини справи, прийняв постанову від 19 березня 2015 року з порушенням норм матеріального права в частині позовних вимог, яка підлягає скасуванню.
Керуючись ч. 1 ст. 195, п.4 ч. 1 ст. 198, ст. 202, п. 4 ч. 1 ст. 205, ст. 254 КАС
України, колегія суддів -
Апеляційну скаргу Арцизької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області - залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства « Одесагаз» - задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду віл 19 березня 2015 року - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов Публічного акціонерного товариства
« Одесагаз» - задовольнити.
Скасувати податкову вимогу Арцизької ОДПІ ГУ МІндоходів в Одеській області (Тарутинське відділення) №2412-25 від 11.09.2014 року про сплату боргу за орендну плату з юридичних осіб в сумі 2507, 56 грн.
Зобов'язати Арцизьку ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області внести до зворотнього боку картки особового рахунку ПАТ "Одесагаз", що ведеться Арцизькою ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області (Тарутинське відділення), відомості про сплату позивачем сум платіжними дорученнями №236 від 06.06.2014 року на суму 9 597,00 грн., спрямоване на сплату податку з доходів фізичних осіб, №13226 д 18.06.2014 року на суму 2458,33 грн. спрямоване на сплату оренди землі з юридичних осіб за травень 2014 року.
Постанова апеляційного суду набирає чинності негайно, однак може бути оскаржена
безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з моменту
виготовлення її в повному обсязі.
Головуючий:
Судді: