01 вересня 2015 р.м.ОдесаСправа № 520/5009/15-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Маломуж А.І.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Бойка А.В.,
суддів: Танасогло Т.М.,
Яковлєва О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси на постанову Київського районного суду м. Одеси від 23 червня 2015 року по справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
08.04.2015 року ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси, в якому просила визнати протиправним рішення відповідача №820447 від 31.03.2015 року "Про відмову у перерахунку пенсії" та зобов'язати відповідача здійснити розрахунок пенсії позивача з 25.10.2005 року у розмірі 81% від заробітної плати згідно ст. 37 Закону України"Про державну службу" з урахуванням інших виплат відповідно довідки Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси від 31.03.2015 року №3077/04.
Ухвалою Київського районного суду м. Одеси від 28.05.2015 року позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача провести нарахування та виплату пенсії ОСОБА_2 за період з 25.10.2005 року по 31.03.2015 року залишено без розгляду.
Постановою Київського районного суду м. Одеси від 23.06.2015 року адміністративний позов задоволено частково; визнано протиправним рішення відповідача №820447 від 31.03.2015 року щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу з урахуванням інших виплат при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; зобов'язано відповідача здійснити розрахунок пенсії позивачу з 01.04.2015 року з урахуванням інших видів виплат згідно з довідкою УПФУ у Київському районі м. Одеси від 31.03.2015 року №3077/04, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про держану службу», на які нараховані та утримані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011року єдиний соціальний внесок; звернуто до негайного виконання постанову суду у межах суми стягнення за один місяць; стягнуто з держави на користь позивача судовий збір у розмірі 73,08 гривень.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, 03.07.2015 року управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси подано апеляційну скаргу на вказану постанову суду.
Апелянт зазначає, що постанова Київського районного суду м. Одеси від 23.06.2015 року прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права та просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2
Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть учать у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення в межах апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав:
Колегія суддів з матеріалів справи вбачає, що ОСОБА_2 перебувала на державній службі. З 2005 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
31.03.2015 року позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси із заявою, в якій просила врахувати при виплаті пенсії «інші виплати», згідно з довідкою управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси від 31.03.2015 року №3077/04, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
31.03.2015 року Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси прийняло рішення № 820447, яким позивачці було відмовлено у перерахунку пенсії, у зв'язку з тим, що інші виплати (індексація, матеріальна допомога,) не входять до складу заробітної плати державних службовців згідно Закону України «Про державну службу» і не враховуються при обчисленні цього виду пенсії, а тому, для проведення перерахунку її пенсії з урахуванням інших виплат немає законних підстав.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_2, виходив з того, що з таких виплат, як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, а також з премій та надбавок позивачу нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому вони мають бути зараховані при обчисленні пенсії до її складу.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції погоджується з зазначеним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне:
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу) передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до статті 37-1 вказаного Закону у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Стаття 33 Закону України «Про державну службу» визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення, а тому, якщо державний службовець під час перебування на державній службі отримував грошову винагороду, то зазначений розмір цієї винагороди (надбавки) повинен бути врахований і при обчисленні пенсії державного службовця.
Частиною 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 вказаного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених норм чинного законодавства дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця та повинні враховуватись при розрахунку розміру пенсії.
При цьому, на думку колегії суддів апеляційної інстанціє зобов'язання відповідача провести розрахунок пенсії не в повній мірі відновлює порушенні права позивача.
Відповідно до ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Пунктом 4 Положення про Пенсійний фонд України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 р. № 280 Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій та щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці
Колегія суддів зазначає, що законодавець розділяє поняття "призначення (перерахунок) пенсії" та "виплата пенсії", а тому зобов'язання відповідача виконати перерахунок пенсії не зобов'язує відповідача проводити виплати пенсії.
З огляду на зазначене, колегія суддів апеляційної інстанції доходить висновку, що порушене право позивача буде поновлено лише при умові зобов'язання відповідача здійснити не лише перерахунок, а й виплату пенсії ОСОБА_2
Разом з тим, позивач, серед іншого, просила суд першої інстанції зобов'язати відповідача розраховувати пенсію у розмірі 81% від заробітної плати, у відповідності до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу).
Проте, суд першої інстанції відмовив у задоволенні позовних вимог у даній частині.
Колегія суддів апеляційної інстанції доходить висновку про задоволення зазначеної частини позовних вимог, оскільки на момент призначення пенсії позивачу діяла редакція Закону України «Про державну службу», згідно якої пенсія позивачу має становити 80 відсотків від сум їх заробітної плати та за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. Оскільки стаж позивача на державній службі, відповідно до трудової книжки ОСОБА_2 становить більше ніж 11 років, то пенсія позивачу має становити 81 відсотків від суми її заробітної плати.
Разом з тим, ч. 1 ст. 94 КАС України визначено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Доказом сплати судового збору ОСОБА_2 є квитанція №ПН1060 від 08.04.2015 року на суму 73,08 грн. (а.с. 1)
З огляду на зазначене, сплачений судовий збір підлягає поверненню позивачу за рахунок Державного бюджету України.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при повному встановленні фактичних обставин справи порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим постановлене судове рішення на підставі ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення.
Керуючись ст. ст. 184, 185, 197, 198, 202, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси задовольнити.
Постанову Київського районного суду м. Одеси від 23 червня 2015 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити частково.
Скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси №820447 від 31.03.2015 року "Про відмову у перерахунку пенсії" .
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси здійснити розрахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 у розмірі 81% від заробітної плати згідно ст. 37 Закону України"Про державну службу" з урахуванням інших виплат відповідно довідки Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси від 31.03.2015 року №3077/04 починаючи з 01.04.2015 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судовий збір у сумі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції..
Головуючий суддя: А.В.Бойко
Суддя: Т.М.Танасогло
Суддя: О.В. Яковлєв