03 жовтня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/3250/15-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Войтович І.І.,
суддів - Бездрабко О.І., Пекний А.С.,
при секретарі - Сердюк О.О.,
за участю:
представників позивача - Авер'янової С.Б., Гіліна Є.О.,
представника відповідача - Мурашкін А.В.,
представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - не з'явився,
представника третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору Херсонська міська організація партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" - Ільченко Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Херсонської міської партійної організації політичної партії "НАШ КРАЙ"
до Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_5,
третя особа, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору - Херсонська міська організація партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина"
про визнання протиправним та скасування рішення Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області, оформленого постановою № 26-7 від 01.10.2015 р.,
встановив:
До Херсонського окружного адміністративного суду звернулася Херсонська міська партійна організація політичної партії «НАШ КРАЙ» (далі - позивач) з адміністративним позовом до Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_5 (далі - третя особа 1), в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області про відмову у реєстрації ОСОБА_5 кандидатом на посаду Херсонського міського голови від Херсонської міської партійної організації політичної партії "НАШ КРАЙ", оформленого постановою № 26-7 від 01.10.2015 р.; зобов'язати Херсонську міську виборчу комісію Херсонської області повторно розглянути заяву про реєстрацію кандидата на посаду Херсонського міського голови від Херсонської міської партійної організації політичної партії "НАШ КРАЙ" та прийняти рішення про реєстрацію кандидата.
В судовому засіданні задоволено клопотання про залучення у якості третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору Херсонську міську організацію партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина", яка заявила вимоги про визнання протиправними дій Херсонської міської партійної організації політичної партії "НАШ КРАЙ" щодо внесення документів для реєстрації ОСОБА_5 кандидатом на посаду Херсонського міського голови та зобов'язання Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області утриматись від вчинення дій, направлених на реєстрацію ОСОБА_5 кандидатом на посаду Херсонського міського голови.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та зазначили, що підставою для відмови у реєстрації ОСОБА_5 кандидатом на посаду Херсонського міського голови від Херсонської міської партійної організації політичної партії «НАШ КРАЙ» є те, що кандидата на посаду висунуто від Херсонської міської партійної організації політичної партії «НАШ КРАЙ», натомість кандидат є членом іншої політичної партії - «Партія регіонів», що призводить до порушення встановленого Законом України «Про місцеві вибори» порядку висування кандидата. Вважають, що оскаржуване рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки ОСОБА_5 ще 05.08.2014 року було подано заяву про вихід з «Партії регіонів», наявність якої згідно ст.6 Закону України «Про політичні партії в Україні» є безумовної підставою припинення членства у політичній партії. Просили суд позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував, оскільки рішення про відмову в реєстрації кандидата на посаду Херсонського міського голови Херсонської області ОСОБА_5 прийнято у відповідності до вимог чинного законодавства.
Представник третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору Херсонської міської організації партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" проти позову заперечив, зазначивши, що жодних порушень норм Закону України «Про місцеві вибори» відповідачем не допущено.
Представник третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача в судове засідання не з'явився.
Представники позивача в судовому засіданні заперечили щодо задоволення позовної заяви третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору Херсонської міської організації партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" з підстав відсутності порушення її прав як суб'єкта виборчого процесу.
Представник відповідача не заперечив щодо задоволення позову третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору Херсонської міської організації партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина".
Розглянувши позовну заяву та позовну заяву третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору Херсонської міської організації партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина", заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши письмові докази, суд зазначає наступне.
Положеннями ч.1 ст.172 КАС України визначено, що право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають право суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Згідно п.5 ч.1 ст.12 Закону України «Про місцеві вибори» суб'єктами виборчого процесу на відповідних виборах є: місцева організація партії, яка висунула кандидата (кандидатів) для участі у відповідних місцевих виборах.
З матеріалів справи слідує, що відповідно до протоколу № 1 установчих зборів Херсонської міської партійної організації політичної партії «НАШ КРАЙ» від 14.08.2015 р. прийнято рішення про утворення Херсонської міської партійної організації політичної партії «НАШ КРАЙ» та обрання її головою Цеханевича О.В.
Херсонську міську партійну організацію політичної партії «НАШ КРАЙ» зареєстровано відповідно до діючого законодавства та видано свідоцтво про реєстрацію структурного утворення політичної партії від 25.08.2015 р. № 227/269.
Рішенням ІІІ З'їзду політичної партії «НАШ КРАЙ» від 17.09.2015 р. вирішено місцевим організаціям політичної партії «НАШ КРАЙ» взяти участь у місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року .
Херсонською міською партійною організацією політичної партії «НАШ КРАЙ» було висунуто кандидата на посаду Херсонського міського голови, а тому позивач в розумінні ч.1 ст.172 КАС, п.5 ч.1 ст.12 Закону України «Про місцеві вибори» є суб'єктом відповідно виборчого процесу та має право оскаржувати рішення виборчих комісій.
Судом встановлено, що 28 вересня 2015 року Херсонською міською партійною організацією політичної партії «НАШ КРАЙ», як суб'єктом виборчого процесу чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, призначених на 25 жовтня 2015 року, було подано до Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області документи для реєстрації кандидата на посаду Херсонського міського голови від Херсонської міської партійної організації політичної партії «НАШ КРАЙ» ОСОБА_5
Відповідно до ч.4 ст. 43 Закону України «Про місцеві вибори», територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації.
Рішенням Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області №26-7 від 01.10.2015 р. відмовлено у реєстрації ОСОБА_5 кандидатом на посаду Херсонського міського голови від Херсонської міської партійної організації політичної партії «НАШ КРАЙ».
Позивач, не погодившись з вищезазначеним рішенням, звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Порядок та умови висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости і їх реєстрації установлений ст..ст.35-48 Закону України «Про місцеві вибори». При цьому ч. 4 ст. 43 вказаного Закону передбачено, що територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації.
Загальні засади організації роботи виборчої комісії установлені ст. 27 Закону України «Про місцеві вибори», ч.ч.14, 15 якої передбачено, що рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії і повинно містити: найменування комісії; найменування рішення, час, дату та місце його прийняття і порядковий номер; мотивувальну частину з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії; посилання на положення нормативно-правових актів або рішення (положення рішень) Центральної виборчої комісії чи територіальної виборчої комісії, або судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті рішення; резолютивну частину. Копія рішення, засвідчена головою комісії чи його заступником і секретарем комісії та скріплена печаткою комісії, не пізніше ніж через чотири години після його прийняття, а в день голосування (день повторного голосування) - невідкладно, видається суб'єкту виборчого процесу, якого вона стосується, на його вимогу.
Вичерпний перелік підстав для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости наведений у ст. 46 Закону України «Про місцеві вибори».
Частиною 2 цієї статті також установлений імперативний припис про те, що рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення видається особі, яка відповідно до частини четвертої статті 41, частини другої статті 42, частини другої статті 43 цього Закону подавала документи для реєстрації кандидата (кандидатів) в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, або кандидату особисто у строки, визначені частиною дев'ятою статті 41, частиною четвертою статті 42, частиною четвертою статті 43 цього Закону.
Як вбачається з оригінального примірника рішення Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області №26-7 від 01.10.2015 р., виданого в силу вимог наведених вище правових норм позивачу, воно взагалі не містить жодної підстави для відмови в реєстрації ОСОБА_5 кандидатом на посаду Херсонського міського голови від Херсонської міської партійної організації політичної партії "НАШ КРАЙ".
Враховуючи наведене та установлені ст.19 Конституції України, ст.2 КАС України критерії оцінки законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, суд вважає, що оскаржена постанова Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області № 26-7 від 01.10.2015 р. є необґрунтованою і протиправною та не відповідає вимогам ст.46 Закону України «Про місцеві вибори».
Тому позовні вимоги Херсонської міської партійної організації політичної партії «НАШ КРАЙ» в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню шляхом визнання оскарженої постанови протиправною та її скасування, як і похідні від них вимоги про зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву про реєстрацію ОСОБА_5 кандидатом на посаду Херсонського міського голови.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача прийняти рішення про реєстрацію ОСОБА_5 кандидатом на посаду Херсонського міського голови, то суд зазначає, що відсутність в оскаржуваній постанові підстав для відмови у реєстрації ОСОБА_5 кандидатом на посаду Херсонського міського голови перешкоджає наданню оцінки обставинам наявності чи відсутності таких підстав, а відтак унеможливлює вирішення питання про покладення на відповідача обов'язку прийняти рішення конкретного змісту - про реєстрацію кандидата на посаду міського голови. Тобто, позивач обрав неналежний спосіб захисту своїх прав, а тому з огляду на вищевикладені обставини та неправильне застосування відповідачем норм ст.46 Закону України «Про місцеві вибори», суд вбачає наявність підстав для задоволення цих вимог шляхом покладення на Херсонську міську виборчу комісію Херсонської області обов'язку прийняти за наслідками повторного розгляду заяви позивача одне з рішень, передбачених частиною 3 статті 43 Закону України «Про місцеві вибори».
Щодо позовних вимог третьої особи з самостійними вимогами на предмет спору - Херсонської міської організації партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина", то у їх задоволенні слід відмовити, так як відсутня обов'язкова умова для цього - відмова у задоволенні позову Херсонської міської партійної організації політичної партії «НАШ КРАЙ». Крім того, сам по собі факт подання позивачем документів для реєстрації кандидата на посаду Херсонського міського голови не порушує прав інших суб'єктів виборчого процесу, що також є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог третьої особи з самостійними вимогами на предмет спору.
Згідно з частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Відповідно до ч.5 ст.6 Закону України «Про судовий збір» за подання зустрічних позовних заяв, а також заяв про вступ у справу третіх осіб із самостійними позовними вимогами судовий збір справляється на загальних підставах.
Керуючись статтями 11, 14, 53, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 159 - 163, 167, 177, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позов Херсонської міської партійної організації політичної партії "НАШ КРАЙ" задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області №26-7 від 01.10.2015 року про відмову у реєстрації ОСОБА_5 кандидатом на посаду Херсонського міського голови від Херсонської міської партійної організації політичної партії "НАШ КРАЙ".
Зобов'язати Херсонську міську виборчу комісію Херсонської області повторно розглянути заяву Херсонської міської партійної організація політичної партії "НАШ КРАЙ" та прийняти за наслідками повторного розгляду заяви одне з рішень, передбачених частиною 3 статті 43 Закону України «Про місцеві вибори».
В решті позовних вимог Херсонської міської партійної організації політичної партії "НАШ КРАЙ" відмовити.
В задоволенні позову третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору Херсонської міської організації партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" відмовити.
Стягнути з Херсонської міської організації партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" до Державного бюджету України судовий збір в сумі 1 218 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський окружний адміністративний суду у дводенний строк з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя Войтович І.І.
Судді Бездрабко О.І.
Пекний А.С,