Постанова від 02.10.2015 по справі 825/3379/15-а

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2015 року Чернігів Справа № 825/3379/15-а

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого-судді - Д'якова В.І.,

суддів - Соломко І.І., Лобана Д.В.,

за участю секретаря - Воєдило Л.П.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представників відповідача - Слісаренко Н.О. Богдан Ю.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Чернігівської міської виборчої комісії про визнання рішення виборчої комісії протиправним та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

01 жовтня 2015 року ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом до Чернігівської міської виборчої комісії в якому, з урахуванням зміни позовних вимог, просить суд:

- визнати протиправним та скасувати постанову Чернігівської міської виборчої комісії № 39 від 01 жовтня 2015 року про відмову у реєстрації ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, освіта професійно-технічна, безпартійного, інструментальник ТОВ «Чернігівбіоресурс», проживає в місті Чернігові, кандидатом на посаду Чернігівського міського голови висунутого шляхом самовисування;

- зобов'язати Чернігівську міську виборчу комісію повторно розглянути подані позивачем документи про реєстрацію ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, освіта професійно-технічна, безпартійного, інструментальник ТОВ «Чернігівбіоресурс, проживає в місті Чернігові, кандидатом на посаду Чернігівського міського голови, висунутого шляхом самовисування.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що 28 вересня 2015 року о 17 год. 49 хв. він звернувся із заявою до Чернігівської міської виборчої комісії про самовисування і просив зареєструвати його кандидатом на посаду Чернігівського міського голови. До заяви ним додано всі документи, передбачені ст. 40 Закону України «Про місцеві вибори». Проте, постановою Чернігівської міської виборчої комісії №39 від 01 жовтня 2015 року позивачу було відмовлено в реєстрації кандидата на посаду Чернігівського міського голови. Позивач вважає, що у Чернігівської міської виборчої комісії були відсутні передбачені Законом України «Про місцеві вибори» підстави для відмови в його реєстрації кандидатом на посаду Чернігівського міського голови. Прийняття вказаної постанови позивач вважає порушенням його права бути обраним, що передбачене ч. 1 ст. 9 Закону України «Про місцеві вибори», а також конституційного права брати участь в управлінні державними справами та вільно бути обраним до органів місцевого самоврядування, визначене ст. 38 Конституції України.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представники відповідача в судовому засіданні заперечили проти задоволення позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на те, що 28 вересня 2015 року до Чернігівської міської виборчої комісії надійшла заява ОСОБА_4 про самовисування разом з іншими документами щодо реєстрації його кандидатом на посаду міського голови міста Чернігів на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року. За результатами оцінки поданих позивачем документів Чернігівська міська виборча комісія встановила, що автобіографія, підписана ОСОБА_4 28 вересня 2015 року, не містила відомостей про наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину, що не відповідає вимогам пункту 6 частини 1 статті 40 Закону України «Про місцеві вибори».

Також, відповідно до частини першої статті 45 Закону України «Про місцеві вибори» декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за рік, що передує року початку виборчого процесу, подається кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости за формою, встановленою Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції». Водночас, подана декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, підписана ОСОБА_4 28 вересня 2015 року, не відповідає бланку, що визначений Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції», зокрема, складається з 9 сторінок і не містить приміток, обумовлених Законом. У декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру у позиції 4 відсутні відомості про номер облікової картки платника податків членів сім'ї ОСОБА_4 Крім того, квитанція про внесення грошової застави не містила обов'язкового реквізиту «підпис платника». Таким чином, зазначена квитанція не могла вважатись платіжним документом про внесення грошової застави, що є порушенням чинного законодавства до касового документу.

Розглянувши документи, додані ОСОБА_4 до заяви, Чернігівська міська виборча комісія встановила їх невідповідність вимогам Закону України «Про місцеві вибори» та винесла постанову №39 від 01 жовтня 2015 року про відмову в реєстрації кандидата на посаду Чернігівського міського голови ОСОБА_4 Представники відповідача вважають, що постанова №39 від 01 жовтня 2015 року про відмову в реєстрації кандидатом на посаду Чернігівського міського голови ОСОБА_4 прийнята Чернігівською міською виборчою комісією відповідно до вимог чинного законодавства, а тому просили відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та представників відповідача, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Судом встановлено, що 28 вересня 2015 року ОСОБА_4 звернувся із заявою до Чернігівської міської виборчої комісії про самовисування кандидатом на посаду міського голови та про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах. До заяви позивачем було додано наступні документи: автобіографію, декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2014 рік, чотири фотографії розміром 4х6 см, документ про внесення грошової застави, ксерокопію першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначається місце проживання, що підтверджується копією довідки про прийняття документів Чернігівською міською виборчою комісією за вхідним №10 від 28 вересня 2015 року (а.с. 25-36).

За результатами розгляду заяви позивача та доданих до неї документів, Чернігівською міською виборчою комісією прийнято рішення про відмову в реєстрації кандидатом на посаду Чернігівського міського голови ОСОБА_4 на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, оформлене постановою № 39 від 01 жовтня 2015 року (а.с. 40).

Вивченням змісту вказаної постанови встановлено, що таке рішення прийнято комісією відповідно до пп.1,2 частини першої статті 46 Закону України «Про місцеві вибори», відповідно до яких територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі: порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним; відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом.

Колегія суддів, що вирішує адміністративну справу по суті заявлених позовних вимог та оцінює обґрунтованість заперечень відповідача, виходить з такого.

Основними засадами, що регулюють спірні правовідносини визначені Конституцією України та іншими нормативними правовими актами України.

Частиною першою статті 20 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено, що виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.

Пунктом 2 частини 6 статті 25 Закону України «Про місцеві вибори» зазначено, що міська територіальна виборча комісія, крім повноважень, визначених частиною п'ятою цієї статті, здійснює такі повноваження щодо виборів міського голови:1) забезпечує підготовку та проведення виборів міського голови; 2) реєструє кандидатів на посаду міського голови, їх довірених осіб та видає їм посвідчення.

Згідно пунктів 6-9 частини першої статті 40 Закону України «Про місцеві вибори» відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого місцевою організацією партії, за умови подання до комісії таких документів: автобіографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину; декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости відповідно до статті 45 цього Закону; чотирьох фотографій кандидата розміром 4 х 6 сантиметрів; документа про внесення грошової застави (у випадках, передбачених статтею 44 цього Закону). До зазначених у цій частині документів додається ксерокопія першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (ксерокопія тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого відповідною місцевою організацією партії.

Відповідно до статті 43 Закону України «Про місцеві вибори» кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, старости реєструється відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 40 цього Закону. Подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости закінчується за 24 дні до дня голосування. Подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого місцевою організацією партії, здійснюється представником місцевої організації партії, уповноваженим на це довіреністю від неї, а кандидатів, висунутих шляхом самовисування, - ними особисто.

Підстави відмови в реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости визначені статтею 46 Закону України «Про місцеві вибори».

Так, територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі: 1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним; 2) відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом.

Як встановлено судом, позивачем до Чернігівської міської виборчої комісії подані документи, передбачені пунктами 6-9 частини першої статті 40 Закону України «Про місцеві вибори», а саме: автобіографія, декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата на посаду міського голови, чотири фотографії розміром 4х6 см, документ про внесення грошової застави, ксерокопія першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначається місце проживання.

Відповідно до частини першої статті 45 Закону України «Про місцеві вибори» декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за рік, що передує року початку виборчого процесу, подається кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости за формою, встановленою Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції».

Форма декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру встановлена додатком до Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» (з урахуванням змін, внесеними згідно із Законами № 224-VІІ від 14.05.2013, № 406-VII від 04.07.2013, № 610-VIII від 15.07.2015).

У п.13 примітки до декларації передбачено, що бланки декларації виготовляються у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 2012 року №64 «Про виготовлення бланків декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру», встановлено, що бланки декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру виготовляються особами, які відповідно до Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» заповнюють і подають декларації, шляхом роздрукування або копіювання їх на папері формату А4 за формою, наведеною в додатку до «значеного Закону (включаючи примітку). Бланк складається з 10 сторінок.

Водночас, подана позивачем декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, підписана ОСОБА_4 28 вересня 2015 року, не відповідає бланку, що визначений Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції», зокрема, складається з 9 сторінок і не містить приміток, обумовлених Законом.

Крім того, у декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру у позиції 4 відсутні відомості про номер облікової картки платника податків членів сім'ї ОСОБА_4

Отже, надана ОСОБА_4 декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2014 рік подана позивачем не за формою, встановленою Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції», що є порушенням статті 45 Закону України «Про місцеві вибори».

Також судом встановлено, що підпис на квитанції № 0.0.441077537.1 від 28.09.2015 про сплату грошової застави не співпадає з підписом позивача, що міститься у документах, наявних в матеріалах справи, що є обов'язковим реквізитом платіжного документа, передбаченого абз.1 п.1.3 розділу Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні затвердженою постановою Національного банку України від 01.06.2011 №174, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.06.2011 за № 790/19528.

Оскільки вищевказані документи не відповідають вимогам, передбаченим Законом України «Про місцеві вибори», це не може вважатися документами в розумінні пунктів 6, 7, 9 статті 40 Закону, що відповідно перешкоджає в реєстрації ОСОБА_4 кандидатом на посаду Чернігівського міського голови.

Відповідно до частини другої статті 46 Закону рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення видається особі, яка відповідно до частини четвертої статті 41, частини другої статті 42, частини другої статті 43 цього Закону подавала документи для реєстрації кандидата (кандидатів) в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, або кандидату особисто у строки, визначені частиною дев'ятою статті 41, частиною четвертою статті 42, частиною четвертою статті 43 цього Закону.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що відсутність вказаних документів є порушенням вимог пункту 2 частини першої статті 46 Закону України «Про місцеві вибори», що є окремою підставою для відмови в реєстрації ОСОБА_4 кандидатом на посаду Чернігівського міського голови.

Позивач посилається на те, що відповідач порушив триденний термін для прийняття рішення щодо реєстрації його чи відмови в реєстрації кандидатом на посаду Чернігівського міського голови, передбачений ч. 4 ст. 43 Закону України «Про місцеві вибори».

Такі підстави відповідають дійсності.

Так, відповідно до ч. 4 ст. 43 Закону територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації.

Разом з тим, суд приходить до висновку, що порушення вказаного триденного строку на винесення оскаржуваної позивачем постанови не є підставою для скасування по суті вірно прийнятої постанови відповідача.

Посилання відповідача на порушення позивачем пункту 1 частини першої статті 46 Закону України «Про місцеві вибори» судом не приймається до уваги, оскільки не підтверджені жодними доказами.

Твердження представника позивача про наявність помилок та недоліків в поданих позивачем документах на реєстрацію не відносяться до таких, оскільки згідно Словника української мови «неточність» це відхилення від істини, від норми, помилка; неправильність, а «помилка» це неправильність у підрахунках, написанні слова.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 3 статті 2, частини 1 статті 11 та частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач, відмовляючи в реєстрації ОСОБА_4 кандидатом на посаду Чернігівського міського голови, висунутого шляхом самовисування, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому в задоволенні позову слід відмовити.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає таке.

Частиною 9 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про судовий збір» (в редакції чинний з 01.09.2015) за подання адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою сплачується судовій збір у розмірі 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.

Згідно з частиною третьою статті 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Станом на 01 січня 2015 року розмірі мінімальної заробітної плати становив 1218,00 грн, тобто за кожну вимогу немайнового характеру необхідно сплачувати судовий збір у розмірі 487,20 грн.

У даному позові позивачем заявлено дві вимоги немайнового характеру, а згідно квитанції від 01.10.2015 позивачем за подання позову сплачено лише 487,20 грн.

За результатами розгляду даного позову суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, у зв'язку з чим з позивача необхідно стягнути недоплачену суму судового збору у розмірі 487,20 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. 160-165, 167, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 відмовити повністю.

Стягнути з ОСОБА_4 (інд. номер НОМЕР_1, що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1) в дохід державного бюджету України за банківськими реквізитами: отримувач коштів УК у м. Чернігів /м.Чернігів/2203001; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 338054398, банк отримувача ГУДКСУ в Чернігівській області, МФО 853592, рахунок отримувача 31216206784002, код класифікації доходів бюджету 22030001, судовий збір у розмірі 487,20 грн. (чотириста вісімдесят сім) грн 20 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Чернігівський окружний адміністративний суд у дводенний строк з дня її проголошення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя підпис В.І. Д'яков

Судді підпис І.І. Соломко

підпис Д.В. Лобан

З оригіналом згідно.

Постанова суду від 02.10.2015 ___ набрала законної сили.

Головуючий суддя В.І. Д'яков