Постанова від 04.10.2015 по справі 821/3254/15-а

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/3254/15-а

13год. 11хв.

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Хом'якової В.В., суддів Варняк С.О., Циганій С.І,

при секретарі: Перебийніс Н.Ю., за участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, представника першого відповідача Філіпової Л.М., представника другого відповідача Петриченко О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом кандидата на посаду Цюрупинського міського голови ОСОБА_1

до Цюрупинської районної виборчої комісії Цюрупинського району Херсонської області, Цюрупинької районної організації Партії "Відродження", Цюрцпинської міської виборчої комісії Цюрупинського району Херсонської області про визнання протиправними та скасування рішення Цюрупинської районної організації Партії "Відродження" та постанови Цюрупинської районної виборчої комісії в частині включення ОСОБА_1 до списку кандидатів у депутати Цюрупинської районної ради, та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Кандидат на посаду Цюрупинського міського голови ОСОБА_1 (позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Цюрупинської районної виборчої комісії Цюрупинського району Херсонської області (перший відповідач), Цюрупинської районної організації Партії «Відродження» (другий відповідач), Цюрупинської міської виборчої комісії Цюрупинського району Херсонської області (третій відповідач), в якому (з урахуванням уточнень до позовних вимог від 04.10.15) просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Цюрупинської районної організації Партії «Відродження» в частині включення ОСОБА_1 до списку кандидатів у депутати Цюрупинської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі від Цюрупинської районної організації Партії «Відродження»;

- визнати протиправною та скасувати постанову Цюрупинської районної виборчої комісії № 20 від 30.09.2015 року в частині включення ОСОБА_1 до списку кандидатів у депутати Цюрупинської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі від Цюрупинської районної організації Партії «Відродження»;

- зобов'язати Цюрупинської районної організації Партії «Відродження» та Цюрупинської районної виборчої комісії виключити ОСОБА_1 з числа кандидатів у депутати Цюрупинської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі від Цюрупинської районної організації Партії «Відродження».

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач був зареєстрований шляхом самовисування кандидатом Цюрупинського міського голови в одномандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, що відбудуться 25 жовтня 2015 року. Крім того, Цюрупинська районна організація Партії «Відродження» затвердила список кандидатів у депутати Цюрупинської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі, до числа якого увійшов і позивач ОСОБА_1, проте своєї згоди на включення до вищевказаного списку позивач не надавав, оскільки відкликав заяву про згоду балотуватися кандидатом у депутати Цюрупинської районної ради від Цюрупинської районної організації Партії «Відродження» до затвердження списку кандидатів у депутати.

Позивач та його представник прибули в судове засідання, відмовились від позовної вимоги про зобов'язання Цюрупинську районну виборчу комісію виключити ОСОБА_1 з числа кандидатів у депутати Цюрупинської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі від Цюрупинської районної організації Партії «Відродження», зробивши усну заяву. Щодо інших позовних вимог адміністративний позов підтримали та просили його задовольнити.

Представник Цюрупинської районної виборчої комісії Цюрупинського району Херсонської області (перший відповідач) прибув в судове засідання, проти позову заперечує, вважає постанову Цюрупинської районної виборчої комісії № 20 від 30.09.15 такою, що прийнята правомірно та без будь яких порушень. Повідомив суд, що постановою Цюрупинської РВК від 02.10.15 № 33 було скасовано рішення про реєстрацію кандидата у депутати ОСОБА_1 згідно письмової заяви про відмову від балотування. Крім того, вважає, що спір між позивачем та Цюрупинською районною організацією Партії «Відродження» не підвідомчий адміністративному суду.

Представник Цюрупинської районної організації Партії «Відродження» (другий відповідач) прибув в судове засідання, проти позову не заперечує, посилаючись на помилкове включення ОСОБА_1 у список кандидатів в депутати в багатомандатному виборчому округу.

Представник Цюрупинської міської виборчої комісії Цюрупинського району Херсонської області (третій відповідач) до суду не прибув, хоч був своєчасно повідомлений про день і час розгляду справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд встановив:

ОСОБА_1., зареєстрований постановою Цюрупинської міської виборчої комісії від 25 вересня 2015 року № 9 кандидатом на посаду Цюрупинського міського голови в одномандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, шляхом самовисування.

29 вересня 2015 року Цюрупинською районною організацією Партії «Відродження» , як суб'єктом виборчого процесу чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, призначених на 25 жовтня 2015 року, було подано до Цюрупинської районної виборчої комісії Херсонської області документи для реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Цюрупинської районної ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Цюрупинської районної організації партії «Відродження», в переліку кандидатів зазначений ОСОБА_1.

30.09.15 постановою Цюрупинської районної виборчої комісії № 20 ОСОБА_1 був зареєстрований кандидатом у депутати районної ради від Цюрупинської районної організації Партії «Відродження». Позивач стверджує, що 25.09.15 відкликав свою згоду балотуватися кандидатом у депутати Цюрупинської районної ради від Цюрупинської районної організації Партії «Відродження», ще до затвердження зборами районної партійної організації списку кандидатів у депутати .

Оцінивши за правилами статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до наступних висновків.

Відповідно до ст. 172 КАС України, рішення, дії чи районних, міських виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії. Положеннями ч.1 ст.172 КАС України визначено, що право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають право суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Згідно ч. 1 ст. 175 КАС України право оскаржувати дії чи бездіяльність кандидатів, їхніх довірених осіб, партії (блоку), місцевої організації партії, їхніх посадових осіб та уповноважених осіб, ініціативних груп референдуму, інших суб'єктів ініціювання референдуму, офіційних спостерігачів від суб'єктів виборчого процесу, що порушують законодавство про вибори чи референдум, мають кандидат, партія (блок), місцева організація партії, які є суб'єктами відповідного виборчого процесу, ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів народних депутатів України визначено Законом України "Про місцеві вибори» від 14.07.15 № 595-У111 (далі - Закон «Про місцеві вибори»). Згідно пунктів 3. 4, 5 ч.1 ст.12 Закону України "Про місцеві вибори" суб'єктами виборчого процесу на відповідних виборах є: виборчі комісії, кандидати в депутати, кандидати на посади сільського, селищного , міського голови, старости, місцева організація партії, яка висунула кандидата для участі у відповідних місцевих виборах. ОСОБА_1 є суб'єктом виборчого процесу та має право оскаржувати рішення та дії виборчих комісій, рішення та дії місцевої організації партії, є безпартійним , його правові відносини з Цюрупинською районною організацією Партії «Відродження» виникли у сфері здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів , визначеними у ст. 12 Закону «Про місцеві вибори», виборчих процедур. Отже, даний спір підвідомчий окружному адміністративному суду.

Пунктами 5, 6 ч. 1 ст. 25 Закону «Про місцеві вибори» передбачено, що районна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати відповідної районної ради, включених до виборчих списків кандидатів у депутати місцевих організації політичних партій, представників, уповноважених осіб місцевих організацій партій - суб'єктів відповідного виборчого процесу, видає їм посвідчення, також розглядає питання щодо скасування рішення про реєстрацію кандидата у депутати у випадках, передбачених цим Законом.

Порядок та умови висування кандидатів у депутати і їх реєстрації установлений статтями 35-48 Закону України "Про місцеві вибори". Так, ст. 36 даного Закону передбачає, що висування кандидатів у депутати місцевою організацією партії відбувається на підставі цього Закону, статуту політичної партії за рішенням вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних виборах, прийнятого після початку виборчого процесу. Місцева організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина. Районна організація партії може висунути: виборчий список кандидатів у депутати відповідної районної ради, міської ради міста районного значення, що входить до складу цього району згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм (із закріпленням не більше ніж по одному кандидату в депутати у територіальному виборчому окрузі по виборах депутатів відповідної районної ради, міської ради міста районного значення, що входить до складу цього району згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм).

Згідно статті 37 Закону «Про місцеві вибори» висування кандидатів місцевою організацією партії проводиться на зборах (конференціях) цієї організації, які проводяться у порядку, передбаченому статутом партії. Рішення зборів (конференції) про висування кандидатів у депутати від місцевої організації партії підписується керівником місцевої організації партії та скріплюється печаткою цієї місцевої організації партії або печаткою організації партії вищого рівня.

Стаття 38 Закону "Про місцеві вибори" регулює умови реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі. Відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів районної ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання певного переліку документів, зокрема, заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації відповідної політичної партії вищого рівня; рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, яке повинне бути підписане керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується підписом керівника та печаткою цієї партії, виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії , підписаного керівником місцевої організації партії, засвідченого печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, заяв осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії і бути кандидатом у депутати по відповідному територіальному виборчому округу .

При цьому у ст. 41 Закону «Про місцеві вибори» зазначено, що кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включені до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону.

Пунктом 6 ст. 41 Закону «Про місцеві вибори» передбачено, що особа, включена місцевою організацією партії до виборчого списку кандидатів у депутати, яка на день подання заяви місцевою організацією партії про реєстрацію кандидатів у депутати до територіальної виборчої комісії не дала згоди балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії відповідно до пункту 6 частини першої статті 38 цього Закону, вважається виключеною з цього виборчого списку з дня подання зазначеної заяви місцевою організацією партії до територіальної виборчої комісії.

Частиною 7 ст. 41 передбачено, що особа, включена місцевою організацією партії до виборчого списку кандидатів у депутати, має право до дня реєстрації відкликати свою заяву про згоду балотуватися кандидатом у депутати. З моменту отримання територіальною виборчою комісією заяви особи про відкликання нею заяви про згоду балотуватися кандидатом у депутати така особа вважається виключеною з виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії. Про отримання такої заяви територіальна виборча комісія письмово повідомляє представника місцевої організації партії не пізніш як у триденний строк з дня отримання заяви.

Територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття документів, зазначених у частині першій статті 38 цього Закону, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів), включених до виборчого списку кандидатів у депутати.

Судом встановлено , що ОСОБА_1 заявою від 25.09.15 дав згоду балотуватись кандидатом у депутати в Багатомандатному виборчому окрузі, але того ж дня 25.09.15 о 13 години відмовився від балотування кандидатом у депутати від Партії «Відроження», відповідна заява була доведена до голови Цюрупинської районної організації Партії «Відродження», про що свідчить підпис голови організації Петриченко О.М. на заяві позивача, завірений печаткою партійної організації. Збори Цюрупинської районної організації Партії «Відродження» з метою висування кандидатів у депутати відбулись 25.09.15 о 15 годині 00 хвилин. Незважаючи на відмову ОСОБА_1 від балотування кандидатом у депутати, його було включено до списку кандидатів , які висувались у депутати в багатомандатному виборчому окрузі від Цюрупинської районної організації Партії «Відродження», як стверджує голова районної організації Партії «Відродження» голосування за кандидатів у депутати відбувалось списком, і ОСОБА_1 не був виключений зі списку помилково.

Згідно п. 1 ч. 2 ст. 47 Закону "Про місцеві вибори" територіальна виборча комісія скасовує рішення в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі окремого кандидата в депутати, включеного до виборчого списку від місцевої організації партії, з виключенням його з виборчого списку в разі звернення кандидата у депутати в будь-який час після його реєстрації, але не пізніше як за 19 днів до дня виборі, з письмовою заявою про відмову балотуватися у багатомандатному виборчому окрузі. Постановою Цюрупинської РВК від 02.10.15 № 33 було скасовано рішення про реєстрацію кандидата у депутати ОСОБА_1 згідно письмової заяви останнього про відмову від балотування, отриманої Цюрупинською РВК 02.10.15.

Таким чином, судом встановлено, що рішення Цюрупинської районної організації Партії «Відродження» в частині включення ОСОБА_1 до списку кандидатів у депутати Цюрупинської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі від Цюрупинської районної організації Партії «Відродження» є неправомірним та підлягає скасуванню. Отже , дане рішення Цюрупинської районної організації Партії «Відродження» не може слугувати легітимною підставою для прийняття Цюрупинською районною виборчою комісією постанови № 20 від 30.09.15 в частині включення позивача до списку кандидатів у депутати районної ради в багатомандатному виборчому окрузі від Цюрупинської районної організації партії «Відродження».

У випадку відсутності підстав для включення ОСОБА_1 у список кандидатів у депутати , та порушення районною партійною організацією порядку подання списку кандидатів у депутати до районної виборчої комісії , незалежно від відсутності порушень законодавства при прийнятті Цюрупинською РВК постанови № 20 від 30.09.15, подальші дії РВК по реєстрації ОСОБА_1 кандидатом в депутати районної ради, які мають похідний характер, не можуть вважатись правомірними, а постанова № 20 від 30.09.15 також підлягає скасуванню. Виключно правомірні рішення та дії суб'єктів виборчого процесу є юридичними фактами в адміністративній процедурі.

Враховуючи наведене та установлені ст.19 Конституції України, ст.2 КАС України критерії оцінки законності рішень, дій чи бездіяльності , суд вважає, що оскаржена постанова Цюрупинської районної виборчої комісії № 20 від 30.09.2015 в частині включення ОСОБА_1 до списку кандидатів у депутати Цюрупинської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі від Цюрупинської районної організації Партії «Відродження» є протиправною та не відповідає вимогам Закону України "Про місцеві вибори".

Щодо позовних вимог про зобов'язання Цюрупинську районну виборчу комісію виключити ОСОБА_1 з числа кандидатів у депутати Цюрупинської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі від Цюрупинської районної організації Партії «Відродження», суд приймає до уваги прийняту Цюрупинською РВК постанову № 33 від 02.10.15 про скасування рішення про реєстрацію кандидата в депутати ОСОБА_1, отже, предмету спору щодо даної позовної вимоги на день розгляду справи немає, в задоволенні даної вимоги суд відмовляє.

Що стосується вимоги позивача про зобов'язання Цюрупинську районну організацію Партії «Відродження» виключити ОСОБА_1 з числа кандидатів у депутати Цюрупинської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі від Цюрупинської районної організації Партії «Відродження», суд відмовляє в задоволенні даної вимоги з огляду на те, що при вирішенні адміністративної справи відповідно до ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може ухвалити постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. Однак суд вважає, що він може зобов'язати суб'єкта виборчого процесу вчинити такі дії лише у випадку, коли закон встановлює повноваження в імперативній формі, тобто, коли його діяльність чітко визначена законом. У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), з урахуванням встановлених судом обставин. Суд не має повноважень спонукати районну партійну організацію приймати будь-які рішення, які стосується визначення кандидатів у депутати. Крім того, суд вважає, що права позивача поновлені судом шляхом визнання неправомірним та скасування рішення районної партійної організації в частині включення ОСОБА_1 до списку кандидатів у депутати.

Згідно ч. 9 ст.172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем при зверненні до суду не було сплачено судовий збір у відповідності до Закону України "Про судовий збір". Відповідно до п.п.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою 0,4 розміру мінімальної заробітної плати, що складає 551 грн. 20 коп. Таким чином, з урахуванням часткового задоволення позову, підлягає стягненню з позивача судовий збір за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру в розмірі 275 грн. 60 коп.

Керуючись статтями 70, 71, 72, 94, 159 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Цюрупинської районної організації Партії «Відродження» в частині включення ОСОБА_1 до списку кандидатів у депутати Цюрупинської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі від Цюрупинської районної організації Партії «Відродження».

Визнати протиправною та скасувати постанову Цюрупинської районної виборчої комісії № 20 від 30.09.2015 року в частині включення ОСОБА_1 до списку кандидатів у депутати Цюрупинської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі від Цюрупинської районної організації Партії «Відродження».

В задоволенні решти вимог відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 до Державного бюджету України судовий збір в сумі 275 грн. 60 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський окружний адміністративний суду у дводенний строк з дня її проголошення. Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя Хом'якова В.В.

суддя Варняк С.О.

суддя Циганій С.І.

кат. 1.3.2