1.3.2
про залишення позовної заяви без руху
03 жовтня 2015 рокуСєвєродонецьк№ 812/1499/15
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., перевіривши матеріали адміністративного позову Лисичанської міської партійної організації політичної партії «НАШ КРАЙ» в особі Голови партійної організації ОСОБА_1 до Лисичанської міської виборчої комісії Луганської області, Голови Лисичанської міської виборчої комісії Луганської області ОСОБА_2 про визнання протиправною та скасування постанови Лисичанської міської виборчої комісії Луганської області від 01 жовтня 2015 року № 24 « Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Лисичанської міської ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Лисичанської міської організації політичної партії «НАШ КРАЙ»» та про зобов'язання вчинити певні дії,-
03 жовтня 2015 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Лисичанської міської партійної організації політичної партії «НАШ КРАЙ» в особі Голови партійної організації ОСОБА_1 до Лисичанської міської виборчої комісії Луганської області, Голови Лисичанської міської виборчої комісії Луганської області ОСОБА_2, в якому позивач просить:
- визнати протиправною і скасувати постанову Лисичанської міської виборчої комісії Луганської області від 01 жовтня 2015 року № 24 « Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Лисичанської міської ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Лисичанської міської організації політичної партії «НАШ КРАЙ».;
- зобов'язати Лисичанську міську виборчу комісію Луганської області невідкладно розглянути заяву Лисичанської міської партійної організації політичної партії «НАШ КРАЙ» від З0 вересня 2015 року про реєстрацію кандидатів у депутати Лисичанської міської ради , включених до виборчого списку Лисичанською міською партійною організацією політичної партії «НАШ КРАЙ», та прийняти рішення , передбачене ч. 9 ст. 41 Закону України «Про місцеві вибори».
Відповідно до частини 1 статті 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи:
1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність;
2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником);
3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу;
4) належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства;
5)подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);
6) немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно зі статтею 106 КАС України у позовній заяві зазначаються:
1) найменування адміністративного суду, до якого подається позовна заява;
2) ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є;
3) ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі;
4) зміст позовних вимог згідно з частиною третьою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
5) у разі необхідності - клопотання про звільнення від сплати судового збору; про звільнення від оплати правової допомоги і забезпечення надання правової допомоги, якщо відповідний орган відмовив особі у забезпеченні правової допомоги; про призначення судової експертизи; про витребування доказів; про виклик свідків, заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду тощо;
6) перелік документів та інших матеріалів, що додаються.
Таким чином з системного аналізу зазначених статей вбачається, що позов має містити в собі зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів по справі.
В позовній заяві не вказаний зміст позовних вимог і не викладені обставини, якими позивач обгрунтовує свої вимоги щодо другого відповідача - голови Лисичанської міської виборчої комісії Луганської області ОСОБА_2.
Відповідно до частини 1 статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.
З огляду на наведене, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху, запропонувавши позивачу усунути її недоліки шляхом надання до суду уточненої позовної заяви, в якій зазначено зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів і викладено обставини, якими позивач обгрунтовує свої вимоги щодо кожного з відповідачів.
Керуючись ст. ст. 104-106, 108 КАС України, суддя
Позовну заяву Лисичанської міської партійної організації політичної партії «НАШ КРАЙ» в особі Голови партійної організації ОСОБА_1 до Лисичанської міської виборчої комісії Луганської області, Голови Лисичанської міської виборчої комісії Луганської області ОСОБА_2 про визнання протиправною та скасування постанови Лисичанської міської виборчої комісії Луганської області від 01 жовтня 2015 року № 24 « Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Лисичанської міської ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Лисичанської міської організації політичної партії «НАШ КРАЙ»» та про зобов'язання вчинити певні дії залишити без руху
Запропонувати позивачу у строк до 15 год. 00 хв. 03 жовтня 2015 року усунути зазначені в ухвалі недоліки позовної заяви шляхом надання уточненої позовної заяви, в якій зазначено зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів і викладено обставини, якими позивач обгрунтовує свої вимоги щодо кожного з відповідачів та її копій для вручення відповідачам.
Розяснити позивачу, що у разі усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
У разі невиконання ухвали суду в зазначений строк позовну заяву буде повернуто позивачу зі всіма доданим до неї документами.
Залишення позовної заяви без руху не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала про залишення позовної заяви без руху може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву.
Ухвала суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом двох днів з дня її постановлення.
СуддяІ.В. Тихонов