про повернення позовної заяви
04 жовтня 2015 року 810/4844/15
Суддя Київського окружного адміністративного суду Щавінський В.Р., розглянувши позовну заяву Макарівської районної організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" до Макарівської селищної виборчої комісії Макарівського району Київської області про скасування постанови та зобов'язання вчинити певні дії,
03 жовтня 2015 року о 14 год. 10 хв. Макарівська районна організація політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Макарівської селищної виборчої комісії Макарівського району Київської області про скасування постанови від 01.01.2015 №82 про відмову в реєстрації ОСОБА_2 кандидатом в депутати Макарівської селищної ради та зобов'язання зареєструвати ОСОБА_2 кандидатом в депутати Макарівської селищної ради на чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних та міських голів, які відбудуться 25 жовтня 2015 року, яка висунута Макарівською районною організацією політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина".
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати у порядку адміністративного судочинства і чи підсудна позовна заява даному адміністративному суду.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд дійшов висновку, що даний адміністративний позов підлягає поверненню, виходячи з наступного.
Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій визначені статтею 172 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, згідно з вимогами частини третьої статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо встановлення нею результатів виборів чи всеукраїнського референдуму оскаржуються до Вищого адміністративного суду України. Усі інші рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії, члена цієї комісії оскаржуються до Київського апеляційного адміністративного суду.
Відповідно до частини четвертої вказаної статті рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських (в тому числі міст Києва та Севастополя), районних у містах виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів; територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.
Виходячи із системного аналізу приписів статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що окружним адміністративним судам, у даному випадку, підсудні спори щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських (в тому числі міст Києва та Севастополя), районних у містах виборчих комісій, а також членів зазначених комісій.
Однак, як вбачається зі змісту позовної заяви, відповідачем у даній справі є селищна виборча комісія.
Згідно вимог частини п'ятої статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій, за винятком рішень, дій чи бездіяльності, що визначені частинами третьою - четвертою цієї статті, оскаржуються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.
Враховуючи те, що відповідачем у даній справі є Макарівська селищна виборча комісія Макарівського району Київської області, суд дійшов висновку, що даний спір не підсудний Київському окружному адміністративному суду та повинен вирішуватись місцевим загальним судом як адміністративним за місцезнаходженням відповідної комісії, тобто Макарівським районним судом Київської області.
Відповідно до пункту 6 частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Водночас, повернення позовної заяви, згідно з вимогами частини 6 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України, не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 107, 108, 160, 165, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Макарівської районної організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" до Макарівської селищної виборчої комісії Макарівського району Київської області про скасування постанови та зобов'язання вчинити певні дії, - повернути позивачу.
Копію ухвали разом з позовною заявлю та усіма доданими до неї документами надіслати позивачу.
Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 КАС України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення.
Суддя Щавінський В.Р.