16 вересня 2015 року 10 год. 00 хв. Справа № 808/6304/15 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Сацький Роман Вікторович, розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовною заявою: ОСОБА_1
до відповідачів:
1. Державного реєстратора Реєстраційної служби Якимівського районного управління юстиції Запорізької області Колесникова Дениса Григоровича
2. Реєстраційної служби Якимівського районного управління юстиції Запорізької області
треті особи:
1. засновник (учасник) Товариства з обмеженою відповідальністю «База відпочинку «Дюна» Лісевич Віктор Валентинович
2. засновник (учасник) Товариства з обмеженою відповідальністю «База відпочинку «Дюна» Степанов Володимир Леонідович
про: визнання протиправним дій
Фізична особа ОСОБА_1 звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Реєстраційної служби Якимівського районного управління юстиції Запорізької області Колесникова Дениса Григоровича (далі-відповідач 1, Державний реєстратор), в якому просить:
- визнати протиправними дії державного реєстратора Реєстраційної служби Якимівського районного управління юстиції Запорізької області Колесникова Дениса Григоровича щодо відмови внесення змін до відомостей про юридичну особу та прийняття рішень про направлення повідомлень про залишення документів без розгляду вих. №2-23/585 від 17.08.2015 та вих. №2-24/610 від 25.08.2015;
- зобов'язати державного реєстратора Реєстраційної служби Якимівського районного управління юстиції Запорізької області Колесникова Дениса Григоровича внести зміни до відомостей про юридичну особу на підставі рішення загальних зборів, оформлених протоколом №1/2015 загальних зборів засновників (учасників) товариства з обмеженою відповідальністю «База відпочинку «Дюна», код юридичної особи 25482276, від 25 травня 2015 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що уповноваженою особою товариства з обмеженою відповідальністю «База відпочинку «Дюна» ОСОБА_1, який діяв на підставі протоколу №1/2015 загальних зборів засновників (учасників) товариства від 25 травня 2015 року, 14.08.2015 та 25.08.2015 Державному реєстратору було подано документи для проведення внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах. Позивачем подано всі документи для проведення внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, однак відповідачем, документи залишені без розгляду, позивач вважає такі дії незаконними та просить позов задовольнити.
Позивач в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи у письмовому провадженні, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник третьої особи 1 надав заяву про розгляд справи у письмовому провадженні, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач 1, відповідач 2, третя особа 2 в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені вчасно і належним чином, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення. При цьому, заяви про розгляд справи за їх відсутності не надано та не використано право на подання заперечень проти позову або ж заяви про його визнання.
Згідно із ч.1 ст. 41 КАС України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд вважає за можливе здійснити розгляд справи у письмовому провадженні, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Розглянувши подані документи і матеріали, суд встановив наступне.
14 серпня 2015 року уповноваженою особою товариства з обмеженою відповідальністю «База відпочинку «Дюна» ОСОБА_1, який діяв на підставі протоколу №1/2015 загальних зборів засновників (учасників) товариства від 25 травня 2015 року, Державному реєстратору подано документи для проведення внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, а саме - реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; рішення уповноваженого органу управління - ксерокопію протоколу №1/2015 загальних зборів засновників (учасників) товариства з обмеженою відповідальністю «База відпочинку «Дюна» від 25 травня 2015 року.
Отримання вказаного пакету документів підтверджується описом документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах" від 14 серпня 2015 року.
17 серпня 2015 року ТОВ "База відпочинку «Дюна» отримало повідомлення Державного реєстратора про залишення документів без розгляду, на підставі: 1. Документи подані не в повному обсязі. 2. Засновником подано заяву, з якої вбачається, що загальні збори проведено без його участі.
25 серпня 2015 року уповноваженою особою товариства з обмеженою відповідальністю «База відпочинку «Дюна» ОСОБА_1, який діяв на підставі протоколу №1/2015 загальних зборів засновників (учасників) товариства від 25 травня 2015 року, Державному реєстратору повторно подано документи для проведення внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, а саме - реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; рішення уповноваженого органу управління - примірник оригіналу протоколу №1/2015 загальних зборів засновників (учасників) товариства з обмеженою відповідальністю «База відпочинку «Дюна» від 25 травня 2015 року.
Отримання вказаного пакету документів підтверджується описом документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах" від 25.08.2015.
25.08.2015 ТОВ "База відпочинку «Дюна» отримало повідомлення Державного реєстратора про залишення документів без розгляду, на підставі: 1. Документи подані не в
повному обсязі. 2. Засновником подано заяву, з якої вбачається, що загальні збори проведено без його участі.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулює Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (далі Закон).
Відповідно до ст.1 Закону державний реєстратор - посадова особа центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
У відповідності до ч. 1 ст. 4 вищевказаного Закону державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Вимоги до оформлення документів, які подаються державному реєстратору визначені ст. 8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15 травня 2003 року № 755-ІУ.
Відповідно до ст. 17 Закону відомості про юридичну особу або фізичну особу-підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі - відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Відповідно до частини 1 статті 19 цього Закону у разі якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
Частиною другою статті 19 Закону визначено, що якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення.
Вичерпний перелік підстав для залишення державним реєстратором без розгляду документів, поданих для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, визначено ч. 6 ст. 19 Закону:
документи подані не за місцем проведення державної реєстрації;
документи не відповідають вимогам, встановленим частинами першою - п'ятою статті 8 цього Закону;
документи подані не у повному обсязі;
документи подані особою, яка не має відповідних повноважень.
У разі якщо державному реєстратору надійшло рішення суду щодо заборони проведення реєстраційних дій, яке набрало законної сили, державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
Отже Законом не передбачено підстави залишення документів без розгляду, як подання засновником будь-якої заяви.
Згідно частини четвертої статті 19 Закону Державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо вони не передбачені частинами першою - третьою цієї статті.
Позивачем державному реєстратору для проведення реєстраційної дії "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах" було подано до реєстратора пакет документів, вичерпний перелік яких визначений ч.1, ч.2 ст.19 вищезазначеного Закону. Подані документи подані за місцем проведення державної реєстрації; відповідають вимогам до оформлення документів, які подаються державному реєстратору, що визначені частинами першою - п'ятою ст.8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2003 № 755-ІУ; повноваження позивача щодо подання документів підтверджуються протоколом загальних зборів від 25 травня 2015 року.
Однак, документи позивача залишені Державним реєстратором без розгляду з підстав: 1. Документи подані не в повному обсязі. 2. Засновником подано заяву, з якої вбачається, що загальні збори проведено без його участі.
При цьому відповідачем в повідомленнях про залишення документів без розгляду від 17.08.2015 та від 25.08.2015 не вказано, які саме документи не подані позивачем.
Враховуючи, що в судовому засіданні встановлено протиправність дій Державного реєстратора, щодо залишення документів без розгляду, поданих Державному реєстратору позивачем 14.08.2015 та 25.08.2015, суд вважає позовні вимоги в частині визнання протиправними дії державного реєстратора Реєстраційної служби Якимівського районного управління юстиції Запорізької області Колесникова Дениса Григоровича, щодо відмови внесення змін до відомостей про юридичну особу та прийняття рішень про направлення повідомлень про залишення документів без розгляду вих. №2-23/585 від 17.08.2015 та вих. №2-24/610 від 25.08.2015; обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Позивач просить суд зобов'язати Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Реєстраційної служби Якимівського районного управління юстиції Запорізької області Колесникова Дениса Григоровича провести реєстраційну дію "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах" щодо ТОВ "База відпочинку «Дюна".
Вирішуючи дану частину позовних вимог суд зазначає, що порядок проведення реєстраційної дії "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах" згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» здійснюється відповідними структурними підрозділами відповідача та є їх виключною компетенцією. Тобто, суд не вправі, вирішуючи спір по суті, підміняти та виконувати функції інших органів. Однак суд з врахуванням вимог статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України обирає спосіб захисту в цій частині позовних вимог, який би гарантував дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача у спірних правовідносинах, а саме шляхом зобов'язання Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Реєстраційної служби Якимівського районного управління юстиції Колесникова Дениса Григоровича повторно розглянути документи, що подані 25.08.2015 для проведення Державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи щодо товариства з обмеженою відповідальністю "База відпочинку «Дюна".
У відповідності до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною
був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Позивач при звернення до суду сплатив судовий збір у розмірі 73,08 грн., що підтверджується квитанцією.
Враховуючи часткове задоволення позову, суд дійшов висновку про необхідність повернення позивачу судового збору в сумі 36,45 грн. з Державного бюджету України.
Керуючись статтей 86, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії державного реєстратора Реєстраційної служби Якимівського районного управління юстиції Запорізької області Колесникова Дениса Григоровича, щодо відмови внесення змін до відомостей про юридичну особу та прийняття рішень про направлення повідомлень про залишення документів без розгляду вих. №2-23/585 від 17.08.2015 та вих. №2-24/610 від 25.08.2015.
3. Зобов'язати державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Якимівського районного управління юстиції Запорізької області Колесникова Дениса Григоровича повторно розглянути документи, що подані 25.08.2015 для проведення реєстраційної дії "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах".
4. В решті позову відмовити.
5. Стягнути з Державного реєстратора Реєстраційної служби Якимівського районного управління юстиції Запорізької області Колесникова Дениса Григоровича на користь позивача ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 18 (вісімнадцять) грн. 27 коп..
6. Стягнути з Реєстраційної служби Якимівського районного управління юстиції Запорізької області на користь позивача ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 18 (вісімнадцять) грн. 27 коп..
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України -протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Сацький Р.В.