Постанова від 03.10.2015 по справі 805/4633/15-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2015 р. Справа № 805/4633/15-а

приміщення суду за адресою: 84112, м. Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття: 14:40

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Дмитрієва В.С., суддів - Кравченко Т.О., Аляб'єва І.Г., при секретарі судового засідання - Хоменко А.Г. розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Курахівської міської виборчої комісії Мар'їнського району Донецької області про скасування постанови від 28 вересня 2015 року №8 про відмову в реєстрації кандидата на посаду міського голови, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Курахівської міської виборчої комісії Мар'їнського району Донецької області про скасування постанови від 28 вересня 2015 року №8 про відмову в реєстрації кандидата на посаду міського голови.

В обґрунтування позову зазначено, що 28.09.2015 позивач шляхом самовисування надала до Курахівської міської виборчої комісії документи на посаду міського голови м. Курахове. Однак, постановою №8 від 28.09.2015 відповідач відмовив у реєстрації кандидата на посаду міського голови. Позивач вважає таку відмову протиправною, оскільки помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата на посаду міського голови.

Позивач у судовому засіданні підтримала позов та надала пояснення, аналогічні тим, що викладені у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти позову та надала письмові пояснення, за змістом яких розгляд наданих позивачем документів, здійснювався членами комісії у кількості 10 осіб з 11 призначених, на засіданні Курахівської міської виборчої комісії Мар'їнського району Донецької області, яке було призначено на 16-00 годину 28 вересня 2015 року. ОСОБА_1 на засіданні комісії при розгляді нею документів присутньою не була. Законом чітко встановлено обов'язкові умови написання кандидатом на посаду міського голови автобіографії, які у повній мірі не виконані позивачем. Тому постанова №8 від 28.09.2015 прийнята виборчою комісією на підставі, в межах та у спосіб, визначених чинним законодавством. Просила у задоволенні позову відмовити.

Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Постановою Верховної Ради України від 17 липня 2015 №645-VIII призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю 25 жовтня 2015 року.

Постановою Мар'їнської районної виборчої комісії від 12 вересня 2015 року №7 сформовано склад Курахівської міської виборчої комісії.

Згідно довідки про прийняття документів для реєстрації кандидатів на посаду міського голови висунутого шляхом самовисування 28.09.2015 о 13:45 ОСОБА_1 надала до Курахівської міської виборчої комісії Мар'їнського району Донецької області наступні документи: особисто підписану заяву про самовисування кандидатом на посаду міського голови та про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах; автобіографію кандидата на посаду міського голови; декларацію про майно, доходи, витрати, і зобов'язання фінансового характеру кандидата на посаду міського голови; чотири фотографії; документ про внесення грошової застави; копію першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання.

Постановою Курахівської міської виборчої комісії Мар'їнського району Донецької області №8 від 28.09.2015 відмовлено ОСОБА_1 в реєстрації кандидата на посаду міського голови шляхом само висування на чергових виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних, міських голів та старост 25.10.2015 року. Постанова вмотивована тим, що в порушення вимог п. 6 ч. 1 ст. 40 Закону України «Про місцеві вибори» автобіографія ОСОБА_1 не містить відомостей щодо громадянства, освіти, партійності, місця проживання, контактного телефону, а також наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину. Відтак вказаний документ не є автобіографією кандидата на посаду міського голови в розумінні п. 6 ч. 1 ст. 40 цього Закону.

Відповідно до ч. 6 ст. 25 Закону України «Про місцеві вибори» міська територіальна виборча комісія, крім повноважень, визначених частиною п'ятою цієї статті, здійснює такі повноваження щодо виборів міського голови, серед іншого, реєструє кандидатів на посаду міського голови, їх довірених осіб та видає їм посвідчення.

За правилами ч. 3 ст. 40 цього Закону відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого шляхом самовисування, за умови особистого пред'явлення ним документа, передбаченого частиною другою статті 3 цього Закону, та подання ним документів, передбачених пунктами 6-9 частини першої цієї статті, а також особисто підписаних ним заяви про самовисування кандидатом на посаду відповідно сільського, селищного, міського голови, старости та про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах.

За змістом пунктів 6-9 частини першої цієї статті кандидати надають наступні документи:

6) автобіографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;

7) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости відповідно до статті 45 цього Закону;

8) чотирьох фотографій кандидата розміром 4 x 6 сантиметрів;

9) документа про внесення грошової застави (у випадках, передбачених статтею 44 цього Закону).

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про місцеві вибори» територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом;

Виходячи з системного аналізу законодавства вбачається, що якщо у документі пропущена буква або слово, використано невдалий чи неточний термін або словосполучення, але це не є перешкодою для розуміння змісту викладених даних, тоді це має вважатися помилкою, що підлягає виправленню або уточненню. Якщо ж документ оформлено не належним чином, тобто у ньому містяться не всі необхідні та важливі дані, що за Законом повинні бути вказані, або відсутні підпис, печатка та інші необхідні реквізити, тоді слід вважати, що документ відсутній.

Як вбачається зі змісту автобіографії ОСОБА_1 та не заперечується сторонами, автобіографія не містить відомостей щодо громадянства, партійності, місця проживання, контактного телефону, а також наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину.

Як зазначалося вище, пунктом 6 частини першої статті 40 Закону України «Про місцеві вибори» встановлено обов'язковий перелік відомостей, які повинні бути зазначені в автобіографії.

Таким чином, відсутність у автобіографії позивача відомостей щодо громадянства, партійності, місця проживання, контактного телефону, а також наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину, які є обов'язковими відповідно до пункту 6 частини першої статті 40 Закону України «Про місцеві вибори», свідчить про оформлення документа неналежним чином та дає підстави вважати, що документ відсутній.

Необхідність зазначення відомостей, передбачених пунктом 6 частини першої статті 40 Закону України «Про місцеві вибори», зумовлена, крім іншого, вимогами ч. 7 статті 43 цього Закону, якою передбачено, що міська територіальна виборча комісія після закінчення реєстрації, але не пізніш як за 21 день до дня голосування, передає Центральній виборчій комісії за формою та в порядку, встановленими Центральною виборчою комісією, відомості про реєстрацію кандидатів на посаду міського голови із зазначенням суб'єкта висування, прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), числа, місяця, року народження, відомостей про громадянство, освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання для розміщення цієї інформації на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії. Така інформація в електронному вигляді передається територіальною виборчою комісією відповідному органу ведення Державного реєстру виборців для невідкладного надсилання Центральній виборчій комісії.

Суд виходить з того, що істинність інформації, що вимагається про кандидата дозволяла виборцям зробити обдуманий вибір на підставі повної та точної інформації, зазначеній в виборчому бюлетені. Ці вимоги були пропорційні обмеженням права брати участь у виборах в якості кандидата та були необхідні в демократичному суспільстві для забезпечення вільного волевиявлення виборців. Законність виборів підсилюється санкціями за порушення закону про вибори, такими як відмова в реєстрації кандидата чи скасування реєстрації. У випадку з заявником відмова у реєстрації не порушила її право брати участь у виборах в якості кандидата, оскільки є результатом невиконання самою заявницею вимог законодавства про вибори.

Колегія суддів вважає, що вимога надавати інформацію про громадянство, партійність, місце проживання, контактний телефон, а також наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину слугує для того, щоб надати можливість виборцям зробити аргументований вибір з врахуванням професійного та політичного минулого кандидата на виборчу посаду. Також безспірним є законність прохання кандидатів на виборчу посаду, щоб надана ними інформація максимально відповідала дійсності, щоб виборці не вводились в оману неправдивими заявами. Таким чином, суд приходить до висновку, що висунута кандидата на посаду міського голови вимога надати відповідну дійсності інформацію про громадянство, партійність, місце проживання, контактний телефон, а також наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину є законною ціллю за змістом Закону.

Враховуючи викладене, автобіографія, яка подана позивачем для реєстрації його, як кандидата на посаду міського голови, у розумінні пункту 6 частини першої статті 40 Закону України «Про місцеві вибори», не відповідає визначеним Законом вимогам, оскільки в автобіографії відсутні обов'язкові відомості, і це виключає можливість розглядати відповідні документи як такий, що відповідає вимогам Закону до його змісту.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 09 жовтня 2014 року у справі №875/280/14.

Відповідно до ч. 9 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про судовий збір" визначено ставку судового збору за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру - 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.

Частиною 1 ст. 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" установлено з 1 січня мінімальну заробітну плату - 1218 гривень.

Як вбачається з копії довідки серії ВТЕ-15 №048663, ОСОБА_1 встановлена третя група інвалідності.

Разом з тим, пільги щодо сплати судового збору встановлені для інваліди I та II груп, законних представників дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів, тому враховуючи те, що суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, судовий збір у розмірі 487, 2 грн. підлягає стягненню з позивача.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 8 - 11, 94, 99, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Курахівської міської виборчої комісії Мар'їнського району Донецької області про скасування постанови від 28 вересня 2015 року №8 про відмову в реєстрації кандидата на посаду міського голови - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України (отримувач: Слов'янське УК/м.Слов'янськ/22030001, р/р 31214206784075 в ГУДКУ у Донецькій області, МФО банку 834016, код ЄДРПОУ №3783368) судовий збору в розмірі 487 (чотириста вісімдесят вісім) гривень 20 копійок.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двох днів з дня її проголошення.

Головуючий суддя Дмитрієв В.С.

Судді Аляб'єв І.Г. Кравченко Т.О.