08 лютого 2012 р. Справа № 10251/10
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Онишкевича Т.В.,
суддів Сапіги В.П., Попка Я.С.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу судді Закарпатського окружного адміністративного суду від 18 січня 2010 року про відмову у відкритті провадження у справі за його позовом до голови Закарпатського окружного адміністративного суду ОСОБА_2 про зобов'язання вчинити певні дії,
21 грудня 2009 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просив зобов'язати голову Закарпатського окружного адміністративного суду ОСОБА_2 вжити заходів щодо притягнення окремих суддів даного суду до дисциплінарної відповідальності за винесення незаконних ухвал та вчинення інших неправомірних дій під час прийняття його позовних заяв.
Оскаржуваною ухвалою судді Закарпатського окружного адміністративного суду від 18 січня 2010 року у відкритті провадження за вказаною позовною заявою відмовлено на підставі п.1 ч.1 ст. 109 КАС України.
У поданій апеляційній скарзі позивач просить зазначену ухвалу скасувати, покликаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права та невідповідність його висновків обставинам справи. Вважає, що пред'явлений ним позов підлягає вирішенню у порядку адміністративного судочинства.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання апеляційного суду не з'явилися, а відтак на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апелянта у їх сукупності, апеляційний суд приходить до переконання, що подана апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних мотивів.
Відмовляючи у відкритті провадження за позовною заявою ОСОБА_1, суддя виходив із того, що заявлений ним позов стосується оскарження дій (бездіяльності) органів суддівського самоврядування, які не є суб'єктами владних повноважень і не можуть бути відповідачами в адміністративних справах, а також рішень та дій суддів у зв'язку із здійсненням ними функції правосуддя, що виключає можливість розгляду та вирішення такого позову в порядку адміністративного судочинства.
Даючи правову оцінку оскаржуваному судовому рішенню та доводам апелянта, апеляційний суд виходить із таких міркувань.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів України поширюється на спори фізичних або юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дії чи бездіяльність.
Згідно із п.1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) - це публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Як видно з позовної заяви ОСОБА_1, він у порядку адміністративного судочинства фактично оскаржує діяльність посадових осіб органу судової влади з відправлення правосуддя, що унеможливлює пред'явлення до них адміністративного позову, його розгляд та вирішення адміністративним судом, оскільки у такому випадку суд не може розглядатися як суб'єкт владних повноважень у розумінні норм КАС України.
Доводи апелянта на правомірність прийнятої ухвали не впливають та висновків суду не спростовують.
З огляду на викладене суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що доводи апелянта не спростовують висновків судді Закарпатського окружного адміністративного суду, викладених у оскаржуваній ухвалі, а відтак апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 199, 200, 205, 206, 254 КАС України апеляційний суд,
апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а ухвалу судді Закарпатського окружного адміністративного суду від 18 січня 2010 року про відмову у відкритті провадження у справі № 2а-4750/09/0770 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Т.В.Онишкевич
Судді В.П.Сапіга
ОСОБА_3