Головуючий у 1 інстанції - Пантелєєв Д.Г.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
25 жовтня 2011 року справа №2а-2649/11/0541 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Казначеєва Е.Г.
суддів Яманко В.Г. , Васильєва І. А.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області на постанову Приморського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 27 вересня 2011 року по адміністративній справі № 2а-2649/11/0541 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дій посадових осіб неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач ОСОБА_2 звернувся до Приморського районного суду м. Маріуполя Донецької області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області Донецької області про визнання дій відповідача та рішення неправомірними, та зобов'язання призначити пенсію державного службовця.
В обґрунтуванні позивачем зазначено, що маючи стаж роботи (служби) в митних органах разом зі службою в лавах Збройних сил в розмірі 20 років 01 місяць 13 днів. 07 вересня 2011 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії державного службовця. Рішенням комісії при Управлінні пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області № 1490 від 12 вересня 2011 року було відмовлено у переході з пенсії по інвалідності на пенсію державного службовця по Закону України «Про державну службу». Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, просить визнати неправомірним дії та вказане рішення та зобов'язати відповідача призначити йому пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» з 07 вересня 2011 року.
Постановою Приморського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 27 вересня 2011 року позовні вимоги задоволені. Суд першої інстанції визнав дії та рішення комісії при Управлінні пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області неправомірними, визнав рішення № 1490 від 12 вересня 2011 року комісії при Управлінні пенсійного фонду України в Приморському районі міста Маріуполя Донецької області про відмову ОСОБА_2 в переводі з одного виду пенсії на інший і призначення йому пенсії державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» неправомірним, зобов'язав Управління пенсійного фонду України в Приморському районі міста Маріуполя Донецької області призначити ОСОБА_2 пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» з 07 вересня 2011 року.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в яких просили скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволені позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтуванні апеляційної скарги зазначено, що віднесення посад державних службовців до відповідних категорій посад державних службовців здійснюється відповідно до статті 25 зазначеного Закону (3723-ХП). Посади працівників митного контролю цією статтею не передбачені. Про віднесення посади до категорій посад державних службовців свідчить присвоєння рангу державного службовця. Якщо державному службовцю присвоєно не ранг, а спеціальне звання, то його посада не належить до категорії посад державних службовців. Згідно з частиною другою статті 25 вказаного Закону (3723-ХП) віднесення існуючих посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення існуючих посад державних службовців проводиться Кабінетом ОСОБА_3 України за погодженням з відповідним державним органом. Статтею 410 Митного кодексу України встановлено порядок проходження служби і надано перелік спеціальних звань посадових осіб митної служби України. Враховуючи зазначене, на думку відповідача, періоди роботи у державній митній службі на посадах, за якими присвоюються спеціальні звання, до 20-річного стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії державного службовця незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку, не зараховується. На момент звернення загальний стаж ОСОБА_2 складає 37 років, 02 місяця 17 днів, стаж державного службовця 14 років 06 місяців 06 днів та стаж робітника митної служби з персональним званням 4 роки 06 місяців 29 днів. На момент досягнення пенсійного віку (16.07.2011 р.) ОСОБА_2 не працював на посаді державного службовця, тому на думку відповідача право на пенсію відповідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» не має, на підставі чого і було відмовлено позивачу у переході на пенсію.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційній скарзі, вважає, що остання не підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції - залишенню без змін.
Відповідно до ч.1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач проходив службу в Збройних силах з 22.11.1972 р. по 03.12.1973 р., стаж складає 1 рік 11 днів; державну службу в Маріупольській митниці з 23.05.1983 р. по 26.07.1995 р., стаж складає 12 років 02 місяця 03 дні; державну службу в Маріупольській митниці з 15.07.1998 р. по 14.06.2005 р. - 6 років, 10 місяців 29 днів, внаслідок чого загальний стаж державної служби складає 20 років 01 місяць 13 днів, що підтверджується довідкою № 141 від 26.08.2011 р., наданою Східною митницею Державної митної служби України.(а.с.7) Відповідно до змісту зазначеної довідки, згідно наказу Держмитниці України від 08.10.10 р. № 1188 «Про оптимізацію структури митних органів, розташованих на території Донецької та Запорізької областей» Маріупольську митницю припинено шляхом приєднання її до Східної митниці. Згідно підпункту 2.1. пункту 2 даного наказу Держмитслужби, Східну митницю визначено правонаступником Маріупольської митниці, в тому числі у частині видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсії державним службовцям, пенсії, яким призначена на умовах і відповідно до норм Закону України «Про державну службу».
Відповідно до трудової книжки позивача дослідженої судом першої інстанції, копія якої міститься в матеріалах справи, позивач працював: запис № 3 служба в лавах Радянської армії з 22.11.1972 р. по 03.12.1973 р.; запис № 10. Жданівська митниця, прийнятий на посаду інспектора митниці. 23.05.1983 р.; запис №11 18.01.1984 р. призначений на посаду в.о. старшого інспектора митниці, в.о. старшого бухгалтера митниці; запис №12 03.02.1987 р. призначений на посаду старшого інспектора; запис № 13 27.01.1989 р. Наказом Головного Управління Державного митного контрою при ОСОБА_3 СРСР Жданівська митниця перейменована в Маріупольську; запис № 15 28.02.1989 р. призначений на посаду начальника відділу бухгалтерського обліку та контролю Маріупольської митниці; запис № 17 26.07.1995 р. звільнений від займаної посади за власним бажанням відповідно до ст. 38 КЗпП України; запис № 22 15.07.1998 р. призначений на посаду начальника господарсько-експлуатаційного відділення Маріупольської митниці; запис № 23 17.11.2000 р. присвоєне персональне звання інспектор митної служби 1 рангу; запис № 24 11.12.2002 р. присвоєне персональне звання «Радник митної служби ІІІ рангу»; запис № 25 01.04.2004 р. присвоєне спеціальне звання «Радник митної служби ІІІрангу»; запис № 26 14.06.2005 р. звільнений з посади начальника господарсько-експлуатаційного відділу Маріупольської митниці за власним бажанням згідно ст. 38 КЗпП України.
Посада, період та місце роботи позивача відповідачем не заперечувалось.
Відповідно до наданих Східною митницею довідки та наданою позивачем трудовою книжкою стаж проходження військової служби в Збройних силах, який зараховується до стажу державної служби за період з 22.11.1972 р. по 03.12.1973 р. складає 1 рік 11 днів.
Вищезазначене підтверджує, що позивач проходив службу в лавах Радянської армії, та в митних органах на різних посадах. 14.06.2005 р. звільнився з посади начальника господарсько-експлуатаційного відділу Маріупольської митниці, на підставі викладеного колегія суддів погоджується звисновком суду першої інстанції, що на час звернення позивача за призначенням пенсії державного службовця 07 вересня 2011 року, позивач досяг встановленого законодавством України пенсійного віку, мав загальний стаж 37 років 02 місяця 17 днів, та відповідний стаж державного службовця 20 років 01 місяць 13 днів, але на час звернення не перебував на службі в митних органах.
Відповідно до ч.1 ст. 430 Митного кодексу України пенсійне забезпечення посадових осіб митної служби України здійснюється відповідно до умов і порядку, встановлених Законом України «Про державну службу».
Колегія суддів зазначає, що порядок, умови та особливості пенсійного забезпечення державних службовців визначаються статтями 25 та 37 Закону України «Про державну службу».
За приписами статті 37 Закону України «Про державну службу», на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.
Приписам статті ч. 8 ст. 25 «Про державну службу» встановлено, що віднесення існуючих посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом ОСОБА_3 України за погодженням з відповідним державним органом.
Згідно ст. 9 ч. 2 Закону України «Про державну службу» регулювання правового становища державних службовців, що працюють в апараті органів прокуратури, судів, дипломатичної служби, митного контролю, служби безпеки, внутрішніх справ та інших, здійснюється відповідно до цього Закону, якщо інше не передбачено законами України.
Стаж державної служби обчислюється згідно з Постановою Кабінету ОСОБА_3 України «Про порядок обчислення стажу державної служби» від 03 травня 1994 року № 283 (далі - Порядок).
Відповідно до Порядку, а саме абзацу 2 пункту 2, до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно- ревізійної служби. Крім того, до стажу державної служби включається час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях.
З аналізу статті 37 Закону України «Про державну службу» вбачається, що право на отримання пенсії державного службовця могло виникнути за умови наявності стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців не менше 20 років.
Колегія суддів зазначає, що відповідно до вищезазначених норм закону та постанови КМУ та матеріалів справи, які свідчать про трудовий стаж позивача, позивач мав відповідний стаж державної служби, необхідний для призначення пенсії державного службовця - 20 років 01 місяць 13 днів, яка також підтверджена довідкою виданої Східною митницею від 26.08.2011 р. року № 141, та таким чином набув право на пенсію державного службовця.
З огляду на наведені норми законодавства та обставини по справі посилання відповідача в апеляційній скарзі на те, що Законом України «Про державну службу» віднесення посади працівників митного контролю до посад державних службовців не передбачено є незмістовними та не відповідає нормам діючого законодавства, оскільки як зазначалось вище стаж державної служби обчислюється відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, який на теперішній час та на час звернення позивача до відповідача з заявою був чинним.
Крім того з огляду на матеріали справи та відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення», колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, щодо права позивача на призначення йому пенсії державного службовця з 07.09.2011 року,
З врахуванням викладеного, колегія суддів дійшла до висновку, що постанова суду першої інстанції прийнята відповідно до вимог матеріального та процесуального права, тому залишається без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення з викладених в даній ухвалі підстав.
Керуючись статтями 24, 69, 71, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області на постанову Приморського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 27 вересня 2011 року по адміністративній справі № 2а-2649/11/0541 залишити без задоволення.
Постанову Приморського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 27 вересня 2011 року по адміністративній справі № 2а-2649/11/0541 залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили до суду касаційної інстанції - Вищого адміністративного суду України, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Головуючий суддя: Е.Г.Казначеєв
Судді: В.Г.Яманко
ОСОБА_4