Головуючий у 1 інстанції - Корекян Н.Р.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
25 жовтня 2011 року справа №2а-8771/11/0545 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Казначеєва Е.Г.
суддів Яманко В.Г. , Васильєва І. А.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області на постанову Сніжнянського міського суду Донецької області від 08 серпня 2011 року у адміністративній справі № 2а-8771/11/0545 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області про визнання дій неправомірними, скасування рішення, зобов'язання зарахувати страховий стаж,-
Позивач звернувся до суду першої інстанції з позовом до Управління Пенсійного фонду України (далі по тексту - УПФУ) про визнання дій неправомірними, скасування рішення, зобов'язання зарахувати страховий стаж.
В обґрунтуванні позивачем зазначено , що він є пенсіонером за віком на пільгових умовах, продовжує працювати на ТО «Шахта Ударник» ДП «Сніжнкеантрацит» та має право на перерахунок пенсії за стажем та заробітком. 22.04.2011 року він звернувся до УПФУ м.Сніжне із заявою про перерахунок пенсії , але отримав відмову через те, що ТО «Шахта Ударник» має борг по страховим внескам до Пенсійного Фонду. Просить визнати дії неправомірними, скасувати рішення, зобов'язати зарахувати до страхового стажу період з 01.05.2010року по 30.09.2010 року.
Постановою суду першої інстанції позовні вимоги задоволені. Суд першої інстанції визнав неправомірними дії управління Пенсійного Фонду України в м. Сніжне Донецької області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2, скасував рішення Управління Пенсійного Фонду України в м. Сніжне № 407 від 22 квітня 2011року, зобов'язав Управління пенсійного фонду України у м. Сніжне Донецької області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_2 період роботи на ТО «Шахта Ударник» ДП «Сніжнеантрацит» з 01.05.2010року по 30.09.2010року.
Відповідач в апеляційній скарзі просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію, продовжує працювати на ТО «Шахта Ударник» ДП «Сніжнеантрацит», та отримує заробітну плату, з якої сплачуються страхові внески.
Позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, як працюючому пенсіонеру. УПФУ шляхом видання рішення відмовило в перерахунку в зв'язку з не сплатою підприємством страхових внесків.
Згідно рішення УПФ України в м.Сніжне № 407 від 22.04.2011 р. про відмову в перерахунку пенсії, позивачу відмовлено в зв'язку з тим що станом на 20.04.2011р. страхові внески до Пенсійного фонду підприємством ТО «Шахта Ударник» ДП «Сніжнеантрацит» сплачені по 30.04.2010р. та з 01.01.2011р. по 28.02.2011р.. Право на перерахунок пенсії по стажу та заробітку ОСОБА_2 буде мати за умови сплати внесків підприємством ТО «Шахта Ударник» ДП «Сніжнеантрацит» за період з 01.05.2010р. по 30.09.2010р.
З 1 січня 2004 року набрав чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ від 9 липня 2003 року, яким визначено принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організацій, в об'єднаннях громадян, у фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності та інших осіб (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент) на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру.
Відповідно до частини 1 статті 15 зазначеного Закону, платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині 1 статті 12 цього Закону.
Пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці:
Підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання; об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. - для осіб, зазначених у пунктах 1,10,15 ст. 11 цього Закону; колективні та орендні підприємства, сільськогосподарськи кооперативи та фермерські господарства, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), для осіб, зазначених у п.2 ст. 11 цього Закону; дипломатичні представництва, консульські установи України, філії, представництва, інші відокремлені підрозділи підприємств та організацій (у тому числі міжнародних), створених відповідно до законодавства України, які мають окремий баланс і самостійно здійснюють розрахунки із застрахованими особами, - для осіб, зазначених у п.5 ст. 11 цього Закону; іноземні дипломатичні представництва та консульські установи іноземних держав, філії представництва, інші відокремлені підрозділи іноземних підприємств та організацій, міжнародних організацій, розташованих на території України - для осіб, зазначених у п.6 ст. 11 цього Закону.
Частиною 2 статті 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до обов'язків страхувальників віднесено, зокрема, нарахування, обчислення і сплата в установлені строки та в повному обсязі страхових внесків.
Таким чином, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про те, що позивач не має відповідати за неналежне виконання підприємством - страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, що обумовлює наявність підстав для визнання дій відповідача неправомірними.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини по справі та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 160, 167, 183-2, 184, 195, 196, 197, 198, 200, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області на постанову Сніжнянського міського суду Донецької області від 08 серпня 2011 року у адміністративній справі № 2а-8771/11/0545 залишити без задоволення.
Постанову Сніжнянського міського суду Донецької області від 08 серпня 2011 року у адміністративній справі № 2а-8771/11/0545 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя: Е.Г.Казначеєв
Судді: В.Г.Яманко
ОСОБА_3