Головуючий у 1 інстанції - Горпенюк О.А.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
19 серпня 2011 року справа №2а-4663/11/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Жаботинської С.В.
суддів Нікуліна О.А. , Компанієць І.Д.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Відділу державної виконавчої служби Свердловського міського управління юстиції в Луганській області та Державного підприємства "Свердловантрацит" на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 15 червня 2011 р. у справі № 2а-4663/11/1270 за позовом Свердловського міськрайцентру зайнятості до Відділу державної виконавчої служби Свердловського міського управління юстиції в Луганській області, третя особа Державне підприємство "Свердловантрацит" про скасування постанови про зупинення виконавчого провадження від 20.05.2011 року ВП № 26471381,-
Позивач, звернувся до суду з позивом до Відділу державної виконавчої служби Свердловського міського управління юстиції в Луганській області, третя особа Державне підприємство "Свердловантрацит" про скасування постанови про зупинення виконавчого провадження від 20.05.2011 року ВП № 26471381.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 15 червня 2011 р. у справі № 2а-4663/11/1270 позов задоволено частково.
Скасовано постанову Відділу державної виконавчої служби Свердловського міського управління юстиції в Луганській області про зупинення виконавчого провадження від 20.05.2011 ВП № 26469554. В задоволені решти позовних вимог відмовлено.
Відповідач та третя особа з постановою суду першої інстанції не погодились, подали апеляційні скарги, в яких зазначають, що судом неправильно застосовані норми матеріального права, просять постанову суду першої інстанції скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України, справу розглянуто у порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне:
Луганським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по адміністративній справі № 2а-155/11 щодо стягнення з Відокремленого підрозділу «Шахтобудівельне управління» Державного підприємства «Свердловантрацит» на користь Свердловського районного центру зайнятості заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у сумі 237600,46грн . (а.с. 7)
Постановою державного виконавця Матвєєвої І.С. Відділу державної виконавчої служби Свердловського районного управління юстиції від 13.05.2011 відкрито виконавче провадження ВП № 26469554 (а.с. 8).
Постанову отримано позивачем 26.05.2011, про що свідчить штамп вхідної кореспонденції позивача вх. № 12/2295. (а.с. 8)
Державним виконавцем Відділу державної виконавчої служби Свердловського районного управління юстиції ОСОБА_2 винесено постанову від 20.05.2011 про зупинення виконавчого провадження ВП № 26469554. (а.с. 9)
Постанову отримано позивачем 26.05.2011, про що свідчить штамп вхідної кореспонденції позивача вх. № 12/2323. (а.с. 9)
Відділом державної виконавчої служби Свердловського районного управління юстиції відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 37, ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження» винесено постанову про зупинення виконавчого провадження, в якій зазначено, що боржника - ДП «Свердловантрацит» внесено до Реєстру підприємств паливно - енергетичного комплексу.
Відповідно до п. 15 ст. 34 Закону України “Про виконавче провадження” виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у випадку внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Аналогічно, ч. 6 п. 3.7 ст. 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" передбачено, що на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Позивач, відноситься до підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" згідно з наказом Мінпаливенерго України № 568 від 10.11.2005 року позиція підприємства № 207.
Відповідач має заборгованість по несплаті страхових внесках, вказаній у вимозі позивача, що сторонами також не заперечується.
Відповідно до Закону України від 09.07.03 р. № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що набрав чинності з 01.01.2004 р., кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є страховими внесками, які не відносяться до податків і страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду, а гірничі підприємства зобов'язані сплачувати страхові внески не пізніше як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду.
Згідно ст. 2 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» дія цього Закону поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.
Пункт 1.3. ст. 1 вказаного Закону до учасників розрахунків відносяться підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єкти господарської діяльності, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступники ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядник цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.
Згідно п. 1.4. ст.1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» до заборгованості відноситься сума коштів, підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату, яка: 1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена; 2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих; 3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України; 4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії; 5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів.
Тобто, наведеною нормою встановлено вичерпний перелік сум коштів, що підпадають під визначення заборгованості при застосуванні Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Відповідно до ч. 4 ст. 18 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески не включаються до податків та інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування, на ці внески не поширюється податкове законодавство. Виключно вказаним Законом визначається порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечать цьому Закону.
Аналізуючи вищенаведені норми Закону, колегія суддів зазначає, що на стягнення страхових внесків не поширюється положення п. 15 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» щодо обов'язкового зупинення виконавчого провадження, а тому спірна постанова про зупинення виконавчого провадження є незаконою.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 24, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційні скарги Відділу державної виконавчої служби Свердловського міського управління юстиції в Луганській області та Державного підприємства "Свердловантрацит"- залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 15 червня 2011 р. у справі № 2а-4663/11/1270 за позовом Свердловський міськрайцентр зайнятості до Відділу державної виконавчої служби Свердловського міського управління юстиції в Луганській області, третя особа Державне підприємство "Свердловантрацит" про скасування постанови про зупинення виконавчого провадження від 20.05.2011 року ВП № 26471381- залишити без змін.
Ухвала апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий: С.В. Жаботинська
Судді: О.А. Нікулін
ОСОБА_3