Ухвала від 10.05.2011 по справі 2а-2098/11/1270

Головуючий у 1 інстанції - Петросян К.Є.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 травня 2011 року справа №2а-2098/11/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Сіваченка І.В.

суддів Дяченко С.П. , Шишова О.О.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги Державного підприємства «Антрацит» та Відділу державної виконавчої служби Антрацитівського міськрайонного управління юстиції Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 22 березня 2011 року у справі № 2а-2098/11/1270 за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області до Відділу державної виконавчої служби Антрацитівського міськрайонного управління юстиції Луганської області, третя особа - Державне підприємство «Антрацит» про визнання дій незаконними та скасування постанови, -

ВСТАНОВИЛА:

10 березня 2011 року позивач звернувся до суду із вищевказаним позовом.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 22 березня 2011 року у справі № 2а-2098/11/1270 позовні вимоги задоволенні частково, а саме: скасовано постанову від 08.02.2011 відділу державної виконавчої служби Антрацитівського міськрайонного управління юстиції про зупинення виконавчого провадження ВП №20654508 по примусовому виконанню виконавчого листа від 14.12.2009 по справі №2а-27764/09/1270 про стягнення заборгованості по страховим внескам з ДП «Антрацит» в інтересах ВП «Автобаза» в розмірі 7690,65 грн. на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено за необґрунтованістю.

Суд першої інстанції встановив, що Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області не відноситься до учасників розрахунків відповідно до Закону України від 23 червня 2005 року № 2711-ІV «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», заборгованість державного підприємства «Антрацит» не є боргом у сфері енергопостачання (енергоспоживання) чи за не сплату електроенергії або податковим боргом, спірна заборгованість виникла через несплату державним підприємством «Антрацит» страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності, на які не поширюються норми Закону України від 23 червня 2005 року № 2711-ІV, а тому віднесення державного підприємства «Антрацит» до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України від 23 червня 2005 року № 2711-ІV, не є підставою для зупинення спірних виконавчих проваджень.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Державне підприємство «Антрацит» та Відділ державної виконавчої служби Антрацитівського міськрайонного управління юстиції Луганської області подали апеляційні скарги в яких, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просять скасувати постанову суду першої інстанції і постановити нову, якою у задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування апеляційної скарги Державне підприємство «Антрацит» вказало, що згідно внесених змін до Закону України «Про виконавче провадження», які набрали законної сили 09.03.2011, а саме згідно ч. 3 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження»: виконавче провадження з підстав, передбаченої п. 15 частини першої цієї статті, не зупиняється за рішеннями про виплату заробітної плати, відшкодування матеріальної шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'ю або смертю, стягнення аліментів.

В обґрунтування апеляційної скарги Відділ державної виконавчої служби Антрацитівського міськрайонного управління юстиції Луганської області зазначив, що відповідно до вимог ст.ст. 3, 18, 24 Закону України «Про виконавче провадження», 02.08.2010 була винесена постанова про відкриття виконавчого провадження про примусове виконання виконавчого листа №2а-27764/09/1270, виданого 01.06.2010 Луганським окружним адміністративним судом (ВП №20654508) про стягнення заборгованості по страховим внескам з ДП «Антрацит» в особі відокремленого підрозділу «Автобаза» в розмірі 7690,65 грн. на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Антрациті та Антрацитівському районі. Оскільки ДП «Антрацит» внесено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 23.06.2005 №2711-IV, виконавче провадження зупинено 08.02.2011 у відповідності до вимог п.15 ст.34 Закону України «Про виконавче провадження», про що винесена відповідна постанова.

Всі виконавчі дії підлягають обов'язковому зупиненню в строк, встановлений ст.36 Закону України «Про виконавче провадження», тобто до закінчення терміну дії процедури погашення заборгованості. 31.01.2011 у відповідності до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» №2940-VI, термін дії погашення заборгованості подовжено до 01.01.2013.

У прикінцевих положеннях Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що на строк участі підприємств паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу та беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», щодо таких підприємств зупиняється дія ст.ст. 4, 5 Закону України «Про виконавче провадження». Тобто зупиняється проведення заходів примусового виконання рішень. Згідно ст.25 Закону України «Про виконавче провадження», строки здійснення виконавчого провадження не поширюються на час зупинення виконавчого провадження. Примусове виконання рішень судів здійснюється на підставах, у спосіб та в межах повноважень відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» та іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» та інших заходів. Враховуючи вищевикладене просив суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, обговорила доводи апеляційної скарги, і встановила наступне.

У відповідності із ст. 181 КАС України, учасники виконавчого провадження та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією, або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також, якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначені Законом України «Про виконавче провадження», в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.

Статтею 5 Закону України «Про виконавче провадження» визначено права та обов'язки державних виконавців при примусовому виконанні рішень, встановлених цим Законом, а статтею 7 встановлені гарантії прав громадян і юридичних осіб у виконавчому провадженні - державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права у точній відповідності із законом і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів громадян і юридичних осіб.

Судом встановлено, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 14.12.2009 по справі №2а-27764/09/1270 було задоволено позовні вимоги відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Антрациті та Антрацитівському районі про стягнення заборгованості по страховим внескам з Державного підприємства «Антрацит» в інтересах відокремленого підрозділу «Автобаза» в розмірі 7690,65 грн. (а.с.5-6).

22.07.2010 позивачем було передано виконавчий лист від 14.12.2009 у справі №2а-27764/09/1270, виданий 01.06.2010, про стягнення заборгованості по страховим внескам з ДП «Антрацит» в особі ВП «Автобаза» у розмірі 7690,65 грн. на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Антрациті та Антрацитівському районі до відділу державної виконавчої служби Антрацитівського міськрайонного управління юстиції (а.с.7).

02.08.2010 заступником начальника відділу державної виконавчої служби Антрацитівського міськрайонного управління юстиції ОСОБА_2 було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження по примусовому виконанню вищезазначеного виконавчого листа (а.с.8).

08.02.2011 старшим державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Антрацитівського міськрайонного управління юстиції ОСОБА_3 було винесено постанову про зупинення виконавчого провадження №20654508 по примусовому виконанню виконавчого листа, виданого 01.06.2010 у справі №2а-27764/09/1270, про стягнення заборгованості по страховим внескам з ДП «Антрацит» в особі відокремленого підрозділу «Автобаза» в розмірі 7690,65 грн. на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Антрациті та Антрацитівському районі на підставі п.15 ч.1 ст.34. ст.36 Закону України «Про виконавче провадження», у зв'язку із внесенням боржника до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 23.06.2005 №2711 (а.с.9). Зазначена постанова отримана позивачем 23.02.2011 (а.с.10).

Відповідно до ст.47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» №1105 XIV від 23.09.1999р. (зі змінами та доповненнями, внесеними Законом України від 22.02.2001р. №2272-III, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що становлять систему оподаткування. На страхові внески не поширюється податкове законодавство.

Частиною 2 статті 2 Закону № 2711-IV передбачено, що дія цього Закону поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.

Пунктом 1.3 ст. 1 Закону № 2711-IV передбачено, що до учасників розрахунків віднесено: підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єктів господарської діяльності, розпорядників коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступників ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядників цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.

Згідно з п. 1.4 ст. 1 Закону № 2711-IV до заборгованості відноситься сума коштів, підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату, яка:

- підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена;

- є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих;

- підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України;

- передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії;

- підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів.

Таким чином, п. 1.4 ст. 1 Закону № 2711-IV встановлений вичерпний перелік сум коштів, що підпадають під визначення заборгованості при застосуванні цього Закону, на які поширюється положення пункту 15 статті 34 Закону України від 21 квітня 1999 року №606-ХІУ "Про виконавче провадження", в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, щодо обов'язкового зупинення виконавчого провадження.

Дія Закону № 2711-IV поширюється на паливно-енергетичні підприємства та суб'єкти господарської діяльності, перераховані в п. 1.3 ст. 1, щодо заборгованості, яка виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії.

Відповідно до ст.47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» №1105 XIV від 23.09.1999р., страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що становлять систему оподаткування. На страхові внески не поширюється податкове законодавство.

Таким чином судом встановлено, що борг, стягнутий за рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 14.12.2009, виник унаслідок обов'язкових страхових внесків, на які не поширюються норми податкового законодавства і Закону №2711-ІV.

За таких підстав, суд приходить до висновку, що оскаржувана постанова винесена в порушення норм чинного законодавства, а тому є підстави для його скасування.

В іншій частині постанова суду першої інстанції не оскаржена, тому апеляційному перегляду не підлягає і має бути залишена без змін.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

Керуючись ч. 1-3 ст. 160, ст.ст. 167, 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційні скарги Державного підприємства «Антрацит» та Відділу державної виконавчої служби Антрацитівського міськрайонного управління юстиції Луганської області - залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 22 березня 2011 року у справі № 2а-2098/11/1270 за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області до Відділу державної виконавчої служби Антрацитівського міськрайонного управління юстиції Луганської області, третя особа - Державне підприємство «Антрацит» про визнання дій незаконними та скасування постанови - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: І.В.Сіваченко

Судді: С.П.Дяченко

ОСОБА_4