Головуючий у 1 інстанції - Золотарьов О.Ю.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
12 травня 2011 року справа №2а-690/11/1213 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Сіваченка І.В.
суддів Дяченко С.П. , Шишова О.О.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги представника позивача ОСОБА_2 та Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області на постанову Ленінського районного суду м. Луганська від 12 січня 2011 року у справі № 2а-690/11/1213 за позовом ОСОБА_3 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
01 грудня 2010 року позивач звернувся до суду із вищевказаним позовом.
Постановою Ленінського районного суду м. Луганська від 12 січня 2011 року у справі № 2а-690/11/1213 позов задоволено частково, а саме: визнано дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області в частині відмови в нарахуванні виплати ОСОБА_3 додаткової пенсії за Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" неправомірними. та зобов'язано Головне управління пенсійного фонду України в Луганській області нараховувати та виплачувати ОСОБА_3 додаткову пенсію у відповідності до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, починаючи з 01.11.2010 року.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити за необґрунтованістю.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, сторони подали апеляційну скаргу в якої, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
В обґрунтування апеляційної скарги представник позивача вказав, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом 3 групи за захворюванням, яке пов'язане з виконанням службових обов'язків з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Тому вважає що відповідно до ст. 54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як інваліду третьої групи за захворюванням, за яким встановлений причинний зв'язок з Чорнобильською катастрофою, нарахована пенсія не може бути нижчою шести мінімальних пенсій за віком, та окрім цього згідно до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" йому, як учаснику ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії повинна призначатись та виплачуватись додаткова щомісячна пенсія за шкоду, спричинену здоров'ю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком. Просив скасувати постанову суду першої інстанції і постановити нову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач вважає правомірним обчислення пенсії позивача відповідно до постанов Кабінету Міністрів України. Просив скасувати постанову суду першої інстанції і постановити нову, якою відмовити в позові у повному обсязі
Всі особи, які беруть участь у справі, до апеляційного суду не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому згідно пункту 2 частини першої статті 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, обговорила доводи апеляційної скарги, і встановила наступне.
ОСОБА_3 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та відноситься до 1 категорії осіб, що постраждали внаслідок ЧАЕС, що підтверджується посвідченням серії А № 439870 від 18.12.2003 року, вкладка № 674170 С.
Відповідно до посвідчення серії Б № 566497 від 23 грудня 2009 року ОСОБА_3 є інвалідом З групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни безтерміново.
Інвалідність 3 групи підтверджується довідкою МСЕК серії 2-20СМ № 110162, відповідно якої інвалідність 3 групи ОСОБА_3 встановлена безстроково.
ОСОБА_3 перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні пенсійного фонду України в Луганській області, де їй призначена та виплачується пенсія відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 03.11.2010 року ОСОБА_3 звернулася до Головного
управління пенсійного фонду України в Луганській області з заявою про призначення та нарахування пенсії відповідно до ст. ст. 49, 50, 54, 67 ЗУ « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Ст. 50 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачає, що позивач має право на додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком та відповідно до ст. 54 даного закону розмір пенсії не може бути меншим 6 мінімальних пенсій за віком. Проте, як вбачається з матеріалів справи, Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Луганській області позивачу не виплачується пенсія згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Більш того ст. 7 Закону України " Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається за їх вибором одна пенсія. Відповідно до постанови Правління пенсійного Фонду України № 11-2 від 27.06.2002р. головні управління Пенсійного Фонду України, в тому числі і Головне управлінням Пенсійного Фонду України в Луганській області, здійснюють призначення (перерахунок) лише пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам, які мають право на пенсію згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Призначення пенсій за Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" здійснюють районні управління Пенсійного Фонду України, які згідно постанови Правління Пенсійного Фонду України № 8-2 від 30.04.2002р. є самостійними юридичними особами, хоч і підвідомчими Головним управлінням в областях. Постановою Правління Пенсійного Фонду України № 22-1 від 25.11.2005р. затверджено Порядок подання та оформлення документів! для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Таким чином з заявою про призначення державної пенсії за Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивачу слід було звертатися до управління Пенсійного Фонду України за місцем його проживання, а не до Головного управління Пенсійного Фонду України в Луганській області. Тому позовні вимоги саме до Головного управління Пенсійного Фонду України в Луганській області щодо про зобов'язання нарахувати та виплачувати пенсію згідно з Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як інваліду війни 2 групи в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, встановленої у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, є необґрунтованими, а тому не підлягають задоволенню.
Що стосується вимог щодо перерахунку та виплати позивачу додаткової пенсії у відповідності до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, то суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 53 цього Закону додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю виплачується в повному обсязі незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу. Відповідно до ч. 3 ст. 67 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії визначений відповідно до ст. 54 ЗУ №796-7, а також розмір додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю особам віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорії. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розмір) прожиткового мінімуму.
З 20.10.2010 року і по теперішній час ОСОБА_3М виплачувалася пенсія по інвалідності 3 групи.
Верховна Рада України п. 28 розділу 2 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2008 рік" та про внесення змін до деяких законодавчих актів від 28.12.2007 року №107-6 внесла зміни до ст. 50, ч. 4 ст. 54 та ст. 67 Закону, а саме ч. 4 ст. 54 викладено в такій редакції "у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою не можуть бути нижчими для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році по 3 групі інвалідності 180 процентів прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність.
Конституційний Суд України своїм рішенням №10-рп/2008 від 22.05.2008 року по справі №1-28/2008 року керуючись ст. 147, 150, 152 Конституції України та ст. ст. 45, 51, 61, 63, 65 ЗУ "Про Конституційний Суд України", вирішив п. 2 визнати таким, що не відповідають Конституції України і є неконституційним положення п. 28 розділу 2 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2008 рік" та про внесення змін до деяких законодавчих актів яким внесено зміни до ст. 50, 54, 67 ЗУ №796-7.
Пункт 6 Рішення Конституційного Суду України в цих справах має преюдиціальне значення для суддів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дій положення статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Пункт 7 Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України остаточним і не може бути оскарженим.
Відповідач всупереч ст. 50 та 67 ЗУ "Про статус і соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не проводив та не проводить перерахунок додаткової пенсії за заподіяну шкоду здоров'ю встановлену в ст. 50 вищезазначеного закону.
Суд враховує оглядовий лист Вищого адміністративного суду України від 14.08.2008 року №1406/100/13-08 про практику застосування законодавства з питань пенсійного забезпечення (за результатами справ розглянутих Вищим адміністративним судом України у касаційному порядку) яким звернуто увагу, що виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами при визначенні розміру додаткової пенсії учасникам ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС застосуванню підлягає ч. 1 ст. 50 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Таким чином відмова Головного управління пенсійного фонду України в Луганській області, щодо перерахунку додаткової пенсії позивача по справі з врахуванням ст. 50 та ст. 67 Закону №796-7 є протиправною та такою, що порушує права ОСОБА_3 та суперечить Конституції та законам України.
Відповідно до ст. 52 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність становить з 1 грудня 734 грн.
Отже розмір додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю має бути та повинна була бути значно вищою, ніж нарахована та нараховувалась відповідачем.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Керуючись ч. 1-3 ст. 160, ст.ст. 167, 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційні скарги представника позивача ОСОБА_2 та Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області - залишити без задоволення.
Постанову Ленінського районного суду м. Луганська від 12 січня 2011 року у справі № 2а-690/11/1213 за позовом ОСОБА_3 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: І.В.Сіваченко
Судді: С.П.Дяченко
ОСОБА_4