Ухвала від 05.05.2011 по справі 2а-2118/11/1270

Головуючий у 1 інстанції - Ковальова Т.І.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2011 року справа №2а-2118/11/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Дяченко С.П.

суддів Сіваченка І.В. , Шишова О.О.

розглянувши у письмовому провадженні апеляційні скарги : відділу державної виконавчої служби Антрацитівського міськрайонного управління юстиції Луганської області, державного підприємства «Антрацит» в особі відокремленого підрозділу «Антрацитвантажтранс» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 22 березня 2011 року по адміністративній справі № 2а-2118/11/1270 за позивом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м .Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області до відділу державної виконавчої служби Антрацитівського міськрайонного управління юстиції Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - державне підприємство «Антрацит» про визнання дій незаконними, скасування постанови про зупинення виконавчого провадження

ВСТАНОВИВ:

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області звернулось до суду з позивом до відділу державної виконавчої служби Антрацитівського міськрайонного управління юстиції Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - державне підприємство «Антрацит» про визнання дій незаконними, скасування постанови про зупинення виконавчого провадження

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 13.05.2010 року за №2а-2117/10/1270 задоволено позовні вимоги ВВДФССНВ ВПЗ України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області про стягнення з ДП «Антрацит» в особі відокремленого підрозділу «Управління матеріально-технічного забезпечення» недоїмки зі сплати страхових внесків в розмірі 2581,60 грн.

10.09.2010 року Відділенням ВДФССНВ ВПЗ України в Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області передано на виконання до ВС Антрацитівського міськрайонного управління юстиції Луганської області виконавчий лист.

13.09.2010 року ВДВС винесено постанову про відкриття виконавчого провадження по примусовому виконанню зазначеного виконавчого листа. 08.02.2011року старшим державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Антрацитівського міськрайонного управління юстиції винесено постанову про зупинення вищезазначеного виконавчого провадження ВП № 21311140 оскільки згідно наказу Міністерства палива та енергетики України від 10.11.2005 року № 568, державне підприємство «Антрацит» внесено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу « згідно з чим, виконавче провадження у даному випадку підлягає обов'язковому зупиненню у порядку пункту 15 частини 1 статті 34 Закону України від 21 квітня 1999 року № 606-«Про виконавче провадження».

На думку позивача, дії відповідача щодо зупинення виконавчого провадження на підставі пункту 15 частини 1 статті 34 Закону України від 21 квітня 1999 року № 6 «Про виконавче провадження» є незаконними.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 22.03.2011 року позовні вимоги задоволені частково.

Скасована постанова відділу державної виконавчої служби Антрацитівського міськрайонного управління юстиції від 08.02.2011 року ВП № 21311140 про зупинення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа від 13.05.2010 року №2а-1317/10/1270 про стягнення з ДП «Антрацит» в інтересах відокремленого підрозділу «Управління матеріально-технічного забезпечення» на користь дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області недоїмки зі сплати страхових внесків в розмірі 2581,60грн.

В іншій частині позовних вимог , відмовлено.

В апеляційних скаргах відповідач, третя особа просять скасувати постанову суду першої інстанції, як таку, що прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог , відмовити.

Апелянти посилаються на те ,що віднесення державного підприємства «Антрацит» до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 23 червня 2005 року № 2711-IV, є підставою для зупинення спірного виконавчого провадження

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання за викликом не з'явились, у зв'язку з чим суд відповідно до вимог ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України справу розглянув в порядку письмового провадження на підставі наявних в ній матеріалів.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, встановила наступне :

Відповідно до Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІV), що набрав чинності з 1 квітня 2004 року, кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на загальнообов'язкове пенсійне страхування є страховими внесками, які не відносяться до податків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітній період, не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду, а гірничі підприємства - не пізніше як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду.

Закон України від 23.06.2005 року № 2711-IV «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» (надалі - Закон України № 2711-ІУ) регулює відносини пов'язані з проведенням комплексу заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу.

У частині 2 статті 2 Закону № 2711-IV передбачено, що дія цього Закону поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.

Пунктом 1.3 статті 1 вказаного Закону до учасників розрахунків віднесено: підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єктів господарської діяльності, розпорядників коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступників ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядників цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.

Згідно з пунктом 1.4 статті 1 Закону № 2711-IV до заборгованості відноситься сума коштів, підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату, яка: 1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена; 2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих; 3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України; 4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії; 5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів. Наведеною нормою встановлено вичерпний перелік сум коштів, що підпадають під визначення заборгованості при застосуванні цього Закону, на які поширюється положення пункту 15 статті 34 Закону України від 21 квітня 1999 року № 606-ХІV "Про виконавче провадження" (далі - Закон № 606-XIV) щодо обов'язкового зупинення виконавчого провадження.

У частині 4 статті 18 Закону № 1058-IV зазначено, що страхові внески не включаються до податків та інших обов'язкових платежів, які складають систему оподаткування. Крім цього, на ці внески не поширюється податкове законодавство. Тобто, виключно цим Законом визначається порядок нарахування, обчислення, сплати страхових внесків і стягнення за ними заборгованості. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених указаним Законом, або в частині, що йому не суперечить.

Відповідно до положень Закону № 2711-IV його дія поширюється на паливно-енергетичні підприємства та суб'єкти господарської діяльності, перераховані в пункті 1.3 статті 1, щодо заборгованості, яка виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції,що відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області не відноситься до учасників розрахунків відповідно до Закону № 2711-IV, заборгованість державного підприємства «Антрацит» не є боргом у сфері енергопостачання (енергоспоживання) чи за не сплату електроенергії або податковим боргом, спірна заборгованість виникла через несплату державним підприємством „Антрацит" в особі відокремленого підрозділу «Управління матеріально-технічного забезпечення» страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві на та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності, на які не поширюються норми Закону № 2711-ІУ, а тому віднесення державного підприємства «Антрацит» до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону № 2711-IV, не є підставою для зупинення спірного виконавчого провадження.

З наведеного вбачається, що на стягнення недоїмки зі сплати страхових внесків не поширюються вимоги статті 34 Закону № 606-ХІV, а тому дії державного виконавця про зупинення виконавчого провадження, прийняті з підстав внесення державного підприємства «Антрацит» в особі відокремленого підрозділу «Управління матеріально-технічного забезпечення» до Реєстру, є незаконними.

З огляду на наведене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального, процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду, не вбачається.

Керуючись статтями 24, 160, 167, 183-2, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, п.6 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА :

Апеляційну скаргу відділу державної виконавчої служби Антрацитівського міськрайонного управління юстиції Луганської області, залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу державного підприємства «Антрацит» в особі відокремленого підрозділу «Управління матеріально-технічного забезпечення», залишити без задоволення .

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 22 березня 2011 року по адміністративній справі №2а-2118/11/1270 за позивом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м .Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області до відділу державної виконавчої служби Антрацитівського міськрайонного управління юстиції Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - державне підприємство «Антрацит» про визнання дій незаконними , скасування постанови про зупинення виконавчого провадження , залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: С.П. Дяченко

Судді: І.В. Сіваченко

ОСОБА_2