Головуючий у 1 інстанції - Островська О.П.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
29 вересня 2010 року справа №2а-26580/09/1270
приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суд у складі:
головуючого судді Білак С.В.
суддів: Сухарька М.Г., Гаврищук Т.Г.
при секретарі судового засідання Васильєві Є.С.
за участю сторін:
представника позивача: ОСОБА_2
представників відповідача: ОСОБА_3, ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13 травня 2010 року по справі № 2а-26580/09/1270 за позовом Луганського міського комунального підприємства «Теплокомуненерго» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську за участю Прокуратури Луганської області про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
Позивач, Луганське міське комунальне підприємство «Теплокомуненерго» звернулося до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 13 травня 2010 року позовні вимоги Луганського міського комунального підприємства «Теплокомуненерго» задоволені у повному обсязі. Визнано протиправним та скасоване податкове повідомлення - рішення СДПІ ВПП у м. Луганську № 00003108021/0 від 30.09.2009 в частині стягнення з ЛМКП «Теплокомуненерго» 21 311 296,00 грн. за основним платежем та 8 914 705,50 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
В апеляційній скарзі Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Луганську просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, а саме: ст.ст. 19, 67, 75 Конституції України, ст. 15 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», ч. 3 ст. 1 Закону України «Про систему оподаткування». Апелянт вказує, що при постановлені оскаржуваного судового рішення судом не взято до уваги доводи відповідача щодо відсутності у міської ради права встановлювати пільги з податку на прибуток підприємств та не наведено жодного обґрунтування, окрім посилання на рішення Конституційного суду України від 16.02.2010 р. по справі № 1-5/2010, підстав з яких суд дійшов до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.
Крім того апелянт вважає, що судом першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення допущено грубе порушення ч.4 ст. 72 КАС України, а саме не враховано наявності такої, що набрала законної сили постанови в адміністративній справі.
Представник позивача у судовому засіданні заперечував проти доводів апеляційної скарги.
Представники відповідача у судовому засіданні підтримали доводи апеляційної скарги.
Прокурор Луганської області до судового засідання не з"явився, про розгляд справи був повідомлений належним чином.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що на підставі направлень від 29.07.2009 р. № 219, від 11.08.2009 р. № 231, від 28.08.2009 р. № 247, виданих СДПІ ВПП у м. Луганську, в період з 30.07.2009 р. по 10.09.2009 р. уповноваженими особами останньої була проведена планова виїзна перевірка ЛМКП «Теплокомуненрго», за результатами якої складено акт від 17.09.2009 р. № 732/08-4/24047779 про результати планової виїзної перевірки ЛМКП «Теплокомуненерго», код за ЄДРПОУ 24047779 з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2007 р. по 31.03.2009 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2007 р. по 31.03.2009 р., яким встановлено порушення позивачем, зокрема:
- п.п.5.3.2 п.5.3 ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» - підприємством віднесено до валових витрат витрати, на придбання нематеріальних активів на загальну суму 92613 грн., в тому числі по періодах: три квартали 2008 року - 9372 грн., за 2008 рік - 40558 грн., за 1 квартал 2009 року - 52055 грн. (а.с.59);
- п.п.5.5.1, п.п.5.5 ст.5 Закону - підприємством віднесено до валових витрат нараховані та сплачені відсотки по кредиту на суму 95007 грн., використаному на цілі, не пов'язані з веденням господарської діяльності ЛМКП «Теплокомуненерго» у розмірі 970 000 грн., у тому числі по періодах: за 2008 рік - 55808 грн., за 1 квартал 2009 року - 39199 грн.;
- п.10.1 ст.10, ст.15, п.16.2 ст.16 Закону - підприємство неправомірно застосувало пільгу з податку на прибуток за 2007 та 2008 роки, в результаті чого занижено податок на прибуток всього у сумі 21 311 296 грн., в тому числі за 2007 рік - 3 994 157 грн., за 1 квартал 2008 року - 713 085 грн., за півріччя 2008 року - 713 085 грн., за три квартали 2008 року - 7 860 628 грн., за 2008 рік - 17 317 139 грн.,
- абз. «а» п.п.12.1.5 п.12.1 ст.12 Закону - підприємством не збільшено валові доходи на суму отриманої претензії від ВАТ «Луганськгаз» Філії Луганське міжрайонне управління по експлуатації газового господарства «про несвоєчасну сплату за договором» від 01.09.2008 № 18/1451 на суму основного боргу 249 288,87 грн. у періоді за три квартали 2008 року;
- абз. «б» п.п.12.1.5 п.12.1 ст.12 Закону - підприємство не сплатило розстрочену заборгованість у січні 2009 року на суму 40555,18 грн., у лютому 2009 року - 40555,18 грн., березні 2009 року - 40555,18 грн. на користь ПП «Промшахтокомплект» та не збільшило валовий дохід на суму розстроченої заборгованості згідно рішення господарського суду від 14.02.2008 № 16/641 у 1 кварталі 2009 року у розмірі 121666 грн., в результаті чого занижено валовий дохід на суму 121666 грн. за 1 квартал 2009 року;
- абз. «7», п.п.12.1.5 п.12.1 ст.12 Закону - підприємством не було збільшено валові витрати на суму погашеної заборгованості ВАТ «Луганськгаз» в особі ЛМУ ЕГГ за транспортування газу у розмірі 77 706 грн. згідно договору від 01.01.2008 №15т, платіжними дорученнями № 3463 від 09.10.2008 на суму 20 000 грн., № 3665 від 27.10.2008 на суму 20 000 грн., № 3840 від 12.11.2008 на суму 20 000 грн., акту заліку зустрічних однорідних вимог від січня 2009 року №бн на суму 17 706,31 грн., в результаті чого занижено валові витрати на суму 77 706 грн., у тому числі за 2008 рік на суму 60 000 грн., за 1 квартал 2009 року на суму 17 706 грн.
В результаті зазначених порушень занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся всього у сумі 21 382 710 грн., в тому числі за 2007 рік у сумі 3 994 157 грн., за 1 квартал 2008 року у сумі 713 085 грн., за півріччя 2008 року у сумі 713 085 грн., за три квартали 2008 року у сумі 7 925 293 грн., за 2008 рік у сумі 17 388 553 грн., та зменшено від'ємне значення об'єкту оподаткування за 1 квартал 2009 року на суму 195 214 грн.
На підставі акту перевірки від 17.09.2009 № 732/08-4/24047779 прийняте податкове повідомлення - рішення від 30.09.2009 № 00003108021/0, яким визначено суму податкового зобов'язання ЛМКП «Теплокомуненерго» за платежем: податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності (району або міста республіканського (в АРК) та обласного значення), 11020201, в розмірі 30 312 194,50 грн., з яких за основним платежем 21 368 758,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 8 943 436,50 грн.
За 2007 р. ЛМКП «Теплокомуненерго» задекларовано пільгу у декларації з податку на прибуток згідно п. 3 рішення Луганської міської ради № 13/2 від 26.02.2007 р., № 14/3 від 30.03.2007 р. та № 19/2 від 15.06.2007 р. «Про внесення змін до міського бюджету на 2007 р.» Вищевказаними рішеннями ЛМКП «Теплокомуненерго» встановлено податкову пільгу, звільнивши у повному обсязі від сплати податку на прибуток з 01.01.2007 р. по 31.12.2007 р.
За 2008 р. ЛМКП «Теплокомуненерго» задекларовано пільгу у декларації з податку на прибуток згідно п.3 рішення Луганської міської ради № 28/4 від 25.01.2008 р., яким встановлено додаткову пільгу, звільнивши від сплати податку на прибуток у розмірі 50% з 01.01.2008 р. по 30.06.2008 р. та рішенням № 36/1 від 24.06.2008 р. «Про внесення змін до міського бюджету на 2008 р.», яким встановлено додаткову пільгу від сплати податку на прибуток у розмірі 99% за період з 01.07.2008 р. по 31.12.2008 р.
Позивач в деклараціях з податку на прибуток за 2007, 2008 роки заявлено пільги по коду 11025000 „Пільги, що надані місцевими органами влади у межах сум, що надходять до їх бюджетів по податку на прибуток" (2007 р.), по коду 11029999 (2008 р.) у загальній сумі 21 311 296,00 грн. згідно з рішеннями Луганської міської ради від 26.02.2007 р. № 13/2 «Про внесення змін до міського бюджету на 2007 рік» від 25.01.08 р. № 28/4 «Про внесення змін до міського бюджету на 2008 рік, від 24.06.2008 р. № 36/1 2Про внесення змін до міського бюджету на 2008 рік».
Цей факт не оспорюється відповідачем.
Вищезазначені рішення ради є чинними до цього часу.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Порядок сплати зобов'язань платників податків встановлений Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.
Згідно п.5.3.1 ст.5 зазначеного Закону, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1- 17.1.6 цього пункту, чи ні.
Згідно ст.3 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», об'єктом оподаткування є прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду, визначеного згідно з пунктом 4.3 цього Закону на: суму валових витрат платника податку, визначених статтею 5 цього Закону; суму амортизаційних відрахувань, нарахованих згідно із статтями 8 і 9 цього Закону.
Відповідно до п. 10.1 ст.10 Закону, прибуток платників податку, включаючи підприємства, засновані на власності окремої фізичної особи, оподатковується за ставкою 25 відсотків до об'єкта оподаткування.
Ст. 15 зазначеного Закону передбачає порядок внесення змін до Закону: ставки податку на прибуток, пільги щодо податку, об'єкт оподаткування, порядок обчислення оподатковуваного прибутку, строки і порядок сплати та зарахування податку до бюджетів можуть встановлюватися та змінюватися лише шляхом внесення змін до цього Закону.
Відповідно до п. 16.2 ст.16 Закону, податок на прибуток нараховується за ставкою, визначеною статтею 10 цього Закону, від прибутку, що підлягає оподаткуванню, розрахованому згідно з пунктом 3.1 цього Закону, з урахуванням положень пунктів 7.12, 7.13, 7.14, 14.1, 16.9 та статей 6 та 13 цього Закону.
Відповідно до ч.2 ст.1 Закону України «Про систему оподаткування», Верховна Рада Автономної Республіки Крим і сільські, селищні, міські ради можуть встановлювати додаткові пільги щодо оподаткування у межах сум, що надходять до їх бюджетів.
Згідно п.15 ч.1 ст. 69 Бюджетного кодексу України, податок на прибуток підприємств комунальної власності належить до доходів місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансферів.
Конституційний Суд України рішенням № 5-рп/2010 від 16 лютого 2010 року у справі за конституційним зверненням Акціонерного товариства «Страхова компанія «Аванте» щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 1 Закону України «Про систему оподаткування», статті 15 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», вирішив, що в аспекті конституційного звернення положення зазначених норм у системному зв'язку з положеннями статей 5,7,8,67,92,140,143 Конституції України, статей 7,9,69,96,97,103,108 Бюджетного кодексу України, статей 16,61,62,63,66 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» треба розуміти так, що Верховна Рада Автономної Республіки Крим, сільські, селищні, міські ради мають право безпосередньо на підставі частини другої статті 1 Закону України «Про систему оподаткування» встановлювати пільги щодо загальнодержавного податку на прибуток підприємств комунальної власності, якщо він згідно із законами України справляється до бюджету Автономної Республіки Крим, сільських, селищних, міських бюджетів, у межах сум, які підлягають зарахуванню до цих бюджетів.
Таким чином, колегія суддів вважає, що оскільки ЛМКП «Теплокомуненерго» є комунальним підприємством, податок на прибуток даних підприємств у повному обсязі зараховується до місцевих бюджетів, і Луганська міська рада мала всі повноваження щодо встановлення комунальним підприємствам, що належать до комунальної власності територіальної громади м. Луганська, пільги з податку на прибуток.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо не прийняття до уваги постанови Артемівського районного суду м. Луганська від 27 жовтня 2009 року головного бухгалтера позивача ОСОБА_5 визнаної винною у скоєні правопорушення, передбаченого ст. 163-1 ч.1 КУпАП, оскільки постанова Артемівського районного суду м. Луганська від 27 жовтня 2009 року винесена по іншій справі, в якій предметом розгляду було притягнення до адміністративної відповідальності фізичної особи, а в даній справі мова йде про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення - рішення, яке прийняте відносно юридичної особи.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо визнання протиправним та скасуванню податкового повідомлення - рішення СДПІ ВПП у м. Луганську № 00003108021/0 від 30.09.2009 в частині стягнення з ЛМКП «Теплокомуненерго» 21 311 296,00 грн. за основним платежем та 8 914 705,50 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
З урахуванням викладеного, керуючись статтями 2, 11, 21, 70, 71, 159, 160, 184, 195, 196, 198 - 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів, -
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13 травня 2010 року по справі № 2а-26580/09/1270 за позовом Луганського міського комунального підприємства «Теплокомуненерго» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганськуза участю Прокуратури Луганської області про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення - залишити без змін.
Ухвала прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 29 вересня 2010 року.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: С.В. Білак
Судді: Т.Г. Гаврищук
ОСОБА_6