Головуючий у 1 інстанції - Твердохліб Р.С.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
11 жовтня 2010 року справа №2а-7597/10/1270
приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суд у складі:
головуючого судді Білак С.В.
суддів Гаврищук Т.Г., Сухарька М.Г.
при секретарі судового засідання Васильєві Є.С.
за участю сторін:
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
представників третіх осіб ОСОБА_4, ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_6 міської організації Комуністичної партії України на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2010 р. у справі № 2а-7597/10/1270 за позовом ОСОБА_6 міської організації Комуністичної партії України до ОСОБА_6 міської виборчої комісії Луганської області за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_6 міська організація Партії регіонів, ОСОБА_6 міський голова ОСОБА_7 про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення, -
05 жовтня 2010 року позивач ОСОБА_6 міська організація Комуністичної партії України звернувся до суду з позовом до ОСОБА_6 міської виборчої комісії Луганської області про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення.
Просив визнати протиправними дії ОСОБА_6 міської виборчої комісії ОСОБА_6
області, які полягають в реєстрації кандидата на посаду міського голови міста ОСОБА_6
ОСОБА_7, висунутого ОСОБА_6 міською організацією Партії регіонів
для участі у виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих
рад та сільських, селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року;
- визнати протиправним та скасувати частково з моменту його прийняття рішення
ОСОБА_6 міської виборчої комісії Луганської області № 9 від 30 вересня 2010 року, а
саме: в частині реєстрації кандидата на посаду міського голови міста ОСОБА_6 ОСОБА_7
ОСОБА_8, висунутого ОСОБА_6 міською організацією Партії регіонів для участі
у виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 30 жовтня 2010 року.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2010 року у задоволенні позовних вимог було відмовлено.
Не погодившись з рішеннями суду першої інстанції позивачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення про задоволення позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що вважає оскаржуване рішення необґрунтованим, та таким, де не в повній мірі досліджені докази й обставини у справі та незаконним - із порушенням норм процесуального й матеріального права. Апелянт вказує, що суд першої інстанції не надав оцінку заявленої позивачем обставини, що здійснення ОСОБА_7 представництва ОСОБА_6 міської організації партії регіонів є нікчемним внаслідок прямої заборони Законами суміщення посади міського голови з іншими посадами.
ОСОБА_7 одночасно не може бути ОСОБА_6 міським головою та очолювати ОСОБА_6 міську організацію Партії Регіонів, а з огляду на ч. 2 ст. 215 Цивільного кодексу України усі дії Луганського міського голови ОСОБА_7 щодо здійснення представництва ОСОБА_6 міської організації Партії регіонів є нікчемними правочинами.
Виконання ОСОБА_6 міським головою ОСОБА_7 одночасно функцій Голови ОСОБА_6 міської організації Партії Регіонів відповідно до положень ст.ст. 2,5 Закону України «Про боротьбу з корупцією» являє собою правопорушення, пов»язане з корупцією. Підписання ОСОБА_7 подання та інших документів від імені ОСОБА_6 міської організації Партії Регіонів, що вчинене за межами його повноважень як Луганського міського голови і одночасно є пов»язаним з корупцією правопорушенням, - являє собою правочин, що порушує публічний порядок, не створює ніяких правових наслідків для ОСОБА_6 міської організації Партії регіонів як учасника виборчого процесу.
Відповідач ОСОБА_6 міська виборча комісія Луганської області при одержанні від місцевої організації Партії Регіонів документів на реєстрацію кандидата на посаду міського голови зобов'язана була власноруч повністю перевірити ці документи на предмет їхньої відповідності вимогам чинного законодавства України, зокрема зобов'язана була перевірити наявність / відсутність / повноважень у ОСОБА_7 підписувати ці документи від імені ОСОБА_6 міської організації Партії Регіонів.
Апелянт вважає, що посилання на те, що ОСОБА_6 обласним управлінням юстиції була видана довідка, що ОСОБА_7 є головою ОСОБА_6 міської організації Партії регіонів, а отже територіальна виборча комісія нібито мала право зареєструвати кандидата від даної партійної організації є непереконливим. Виборча комісія по закону була зобов'язана перевірити наявність компетенції міського голови одночасно представляти партійну організацію й підписувати від її імені відповідні документи.
Відповідач невідповідно до закону оформив документи для участі у виборах, а саме: ОСОБА_6 міську організацію Партії Регіонів представляла особа, яка відповідно до прямого припису закону не могла здійснювати таке представництво, а тому відповідач повинен був відмовити місцевій партійній організації в реєстрації поданого нею кандидата й вказати на необхідність усунення порушень закону.
В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги.
Представник відповідача, представники третіх осіб заперечували проти доводів апеляційної скарги.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги представника позивача, заперечення представника відповідача, представників третіх осіб проти доводів апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, з наступних підстав.
Як встановлено судом першої та апеляційної інстанції, на 31 жовтня 2010 року в Україні у встановленому законом порядку призначено чергові вибори депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, у зв»язку з чим розпочато виборчий процес.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, міських рад та сільських, селищних, міських рад» від 10 липня 2010 року № 2487-VІ, право висування кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується громадянами України через республіканські в Автономній Республіці Крим, обласні, районні, міські, районні у містах організації політичних партій (далі - місцеві організації партій) або шляхом самовисування відповідно до цього Закону.
Відповідно до абз. 4 ч. 2 ст. 35 Закону України «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, міських рад та сільських, селищних, міських рад», право висування кандидатів на посаду міського голови реалізується виборцями у відповідних єдиних одномандатних виборчих округах через місцеві організації партій у порядку, передбаченому цим Законом.
Частиною 3 ст. 35 Закону України «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, міських рад та сільських, селищних, міських рад», встановлено, що місцева організація партії може висувати кандидатів на місцевих виборах за умови, що відповідна місцева (республіканська в Автономній Республіці Крим, обласна, районна, міська, районна у місті) організація партії зареєстрована в установленому законом порядку.
Відповідно до частин 1, 2 статті 36 Закону України «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, міських рад та сільських, селищних, міських рад», висування кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови місцевою організацією партії відбувається на підставі цього Закону, статуту політичної партії. Місцева організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина.
Згідно ч. 4 даної статті, міська організація партії може висунути одного кандидата на посаду міського голови.
Висування кандидатів місцевою організацією партії проводиться на зборах (конференціях) цієї організації.
Відповідно до ч.9 ст. 36 Закону, у протоколі зборів (конференції) місцевої організації партії зазначаються час і місце їх проведення, загальна кількість членів місцевої організації партії, кількість учасників зборів (конференції), порядок денний, відомості про кожного кандидата: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, громадянство, партійність, посада, місце роботи (заняття), адреса місця проживання, дані про підсумки голосування щодо кандидатів.
Рішення про висування місцевою організацією партії виборчого списку кандидатів у депутати, кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови не може бути скасовано або переглянуто організацією (органом, посадовою особою) цієї політичної партії вищого рівня. Протокол зборів (конференції) підписується керівником місцевої організації партії та скріплюється печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня.
Відповідно до ч. 10 ст. 36 Закону України № 2487-VІ про час і місце проведення зборів (конференції) з метою висування кандидатів місцева організація партії повідомляє у письмовій формі відповідну територіальну виборчу комісію не пізніш як за день до дня проведення зборів (конференції). На таких зборах (конференції) мають право бути присутніми члени відповідної територіальної виборчої комісії.
З матеріалів справи вбачається, що головою ОСОБА_6 міської організації Партії Регіонів є ОСОБА_7.
24 вересня 2010 року відповідача було повідомлено про те, що 27 вересня 2010 року о 17.00 год., за адресою: м. Луганськ, вул. Коцюбинського, 14, відбудеться конференція ОСОБА_6 міської організації Партії Регіонів з метою висування кандидатів у депутати ОСОБА_6 міської ради на виборах 31 жовтня 2010 року.
Проведеною 27 вересня 2010 року XІІІ Конференцією ОСОБА_6 міської організації Партії регіонів вирішено висунути кандидатом на посаду Луганського міського голови на виборах 31 жовтня 2010 року від ОСОБА_6 міської організації Партії регіонів ОСОБА_7, що підтверджується витягом з протоколу XІІІ Конференції ОСОБА_6 міської організації Партії регіонів від 24 вересня 2010 року №13.
З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що ОСОБА_6 міською організацією Партії регіонів дотримано встановлений статтею 36 Закону України «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, міських рад та сільських, селищних, міських рад» порядок висування кандидата на посаду Луганського міського голови.
Відповідно до ч.1 ст. 39 Закону України «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, міських рад та сільських, селищних, міських рад» відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого місцевою організацією партії, за умови пред'явлення ним документа, передбаченого частиною другою статті 3 цього Закону, та отримання комісією документів, передбачених цією статтею.
Подані ОСОБА_6 міською організацією Партії регіонів для реєстрації кандидата на посаду Луганського міського голови документи повністю відповідають виключному переліку документів, регламентованому ст. 39 Закону України Про вибори депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, міських рад та сільських, селищних, міських рад», а тому судом першої інстанції вірно зроблено висновок про те, що відсутні підстави для відмови в реєстрації кандидата на посаду Луганського міського голови від ОСОБА_6 міської організації Партії регіонів, передбачені ст.44 зазначеного Закону.
Колегія суддів не приймає посилання апелянта на те, що документи які були подані для реєстрації кандидата на посаду Луганського міського голови від ОСОБА_6 міської організації Партії регіонів, підписані неповноважною особою, оскільки повноваження керівника ОСОБА_6 міської організації Партії регіонів ОСОБА_7 підтверджуються довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, а також відомостями щодо зареєстрованих у встановленому законом порядку місцевих організацій політичних партій, наданих ОСОБА_6 міським управлінням юстиції.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що ОСОБА_6 міська виборча комісія Луганської області діяла у відповідності із Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
З урахуванням викладеного, керуючись статтями 2, 11, 21, 70, 71, 159, 160, 172, 177, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 10.07.2010 № 2487 - VI колегія судів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_6 міської організації Комуністичної партії України - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2010 р. у справі № 2а-7597/10/1270 за позовом ОСОБА_6 міської організації Комуністичної партії України до ОСОБА_6 міської виборчої комісії Луганської області за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_6 міська організація Партії регіонів, ОСОБА_6 міський голова ОСОБА_7 про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення - залишити без змін.
Ухвала складена у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 11 жовтня 2010 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий: Білак С.В.
Судді: Гаврищук Т.Г.
ОСОБА_9