Головуючий у 1 інстанції - Карпушова О.В.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
19 жовтня 2010 року справа №2а-3309/10/0522
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого Юрко І.В., суддів Міронової Г.М., Яманко В.Г.,
при секретарі судового засідання Задоєнко О.В.,
за участю позивача ОСОБА_2, представників позивача ОСОБА_3, ОСОБА_4,
представника відповідача - виконкому Калінінської районної у м. Донецьку Ради -ОСОБА_5,
третьої особи - ОСОБА_6, представника третьої особи - ОСОБА_7,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Калінінського районного суду міста Донецька від 28 липня 2010 року по адміністративній справі № 2а-3309/10/0522 за позовом ОСОБА_2 до виконавчого комітету Калінінської районної у м.Донецьку Ради, служби у справах дітей Калінінської районної у м.Донецьку Ради, (третя сторона - ОСОБА_6) про визнання рішень суб'єкту владних повноважень протиправними та їх скасування -
ОСОБА_2 звернулась до Калінінського районного суду міста Донецька з позовом до виконавчого комітету Калінінської районної у м.Донецьку Ради, служби у справах дітей Калінінської районної у м.Донецьку Ради, (третя сторона - ОСОБА_6) про визнання рішень суб'єкту владних повноважень протиправними та їх скасування.
В обгрунтування позовних вимог позивачка посилалась на те, що вона є матір'ю малолітньої дитини - ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1. Шлюб між нею та ОСОБА_6, батьком дитини, розірвано 21.08.2006р., в наслідок чого, їх дитина ОСОБА_8, залишився проживати разом з нею. У зв'язку з тим, що між нею та ОСОБА_6 виник спір щодо місця проживання дитини, в провадженні Калінінського районного суду з 10.06.2009р. знаходиться цивільна справа з вказаного приводу. Службою у справах дітей Калінінської районної у м. Донецьку Ради на виконання ухвали суду був складений 07.12.2009 р. висновок № 1084 про визначення місця проживання малолітньої дитини - ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1, з батьком. Рішенням виконавчого комітету від 09.12.2009 року № 383 вказаний висновок затверджений. Заявниця вважає, що її права та права її дитини ОСОБА_6 порушені, оскільки повинні були розглядатися в контексті ст.12 Конвенції ООН про права дитини від 20.11.1989 р. Крім того, відповідачами була порушена ст.19 СК України, так як, розгляд поданих батьками заяв, у зв'язку з находженням в суді позову про визначення місця проживання дитини, припиняється. Позивачка також вважає, що був порушений «Порядок провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини», затверджений постановою КМУ від 24.09.2008 р.
Постановою Калінінського районного суду міста Донецька від 28 липня 2010 року у задоволені позовних вимог було відмовлено у повному обсязі.
Позивачка не погодилась з рішенням суду, подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Скаржник вважає, що судом першої інстанції не правильно застосовані норми матеріального права, що призвело до необґрунтованого та не вірного рішення.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначає, що відповідно до ст. 19 СК України обов'язково, у разі звернення з позовом до суду, припиненняється органом опіки та піклування розгляд поданої йому заяви, в даному випадку заяви ОСОБА_6 від 04.12.2009р. Тобто, орган опіки та піклування повинен був зупинити своє провадження. Однак, суд не звернув уваги на таку обставину у справі, що призвело до порушення судом норм матеріального права та до неправильного вирішення справи через застосування норми, яку не належало застосовувати у цій ситуації.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення позивача, представників позивача та відповідача, третьої особи та її представника, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити частково, постанову суду першої інстанції скасувати.
Судом першої та апеляційної інстанцій встановлені наступні обставини справи.
Статтею 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
За рішенням Донецької міської Ради за № 13/15 від 26.11.1997р. з метою ефективного управління містом були створені в м. Донецьку районні ради. Рішенням Донецької міської ради за № 8/62 від 21.02.2007року визначені делеговані повноваження відповідача - виконавчого комітету Калінінської районної у м. Донецьку Ради.
Відповідно до Положення про службу у справах дітей Калінінської районної у м.Донецьку Ради, служба створюється виконавчим комітетом Калінінської районної у м.Донецьку Ради, підзвітна Калінінській районній у м.Донецьку Раді, підпорядкована її виконавчому комітету, голові Калінінської районної у м.Донецьку Ради (а.с.164). Згідно п.3.16 вказаного Положення, служба у справах дітей, відповідно до покладених на неї завдань, бере участь у розгляданні спірних питань, пов'язаних з встановленням місця проживання дітей з одним з батьків.
Таким чином, відповідачі є суб'єктами владних повноважень у данній адміністративній справі.
Відповідно до ст.105 КАС України, адміністративний позов може містити вимоги про скасування або визнання нечинним рішення відповідача.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 і ОСОБА_6 є батьками малолітньої дитини ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.105). Шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_6 розірвано за рішенням Калінінського районного суду м.Донецька від 21.08.2006 року (а.с.7). Між батьками виник спір щодо місця проживання дитини, у зв'язку з чим, вказаний позов з весни 2009 року знаходиться у провадженні Калінінського районного суду м.Донецька.
Відповідно до ст. 19 СК України орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв'язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстежень умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи. Суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини.
Службою у справах дітей Калінінської районної у м. Донецьку Ради на виконання ухвали суду був складений 07.12.2009 року висновок № 1084 про визначення місця проживання малолітньої дитини - ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1, з батьком (а.с.17). Рішенням виконавчого комітету від 09.12.2009 року № 383 вказаний висновок затверджений (а.с.18).
Таким чином, суд першої інстанції вірно встановив, що відповідачі - служба у справах дітей Калінінської районної у м.Донецьку Ради та виконавчий комітет Калінінської районної у м.Донецьку Ради, при складанні оскаржуваного висновку та винесенні рішення про затвердження висновку щодо визначення місця проживання малолітньої дитини, діяли відповідно до владних повноважень.
Порядок провадження органами опіки та піклування їх діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затверджений Постановою КМУ від 24.09.2008 року № 866, передбачає певні дії органу та порядок їх провадження при вирішенні питання щодо визначення місця проживання дитини.
Колегія суддів, дослідивши наявні в матеріалах справи документи, вбачає, що відповідачем - службою у справах дітей Калінінської районної у м. Донецьку Ради було порушено порядок збирання документів, а також повідомлення позивачки про засідання виконкому.
Відповідно до п. 72 вказаного вище Порядку під час розв'язання спорів між батьками щодо визначення місця проживання дитини служба у справах дітей має захищати інтереси дитини з урахуванням рівних прав та обов'язків матері та батька щодо дитини. Працівник служби у справах дітей проводить бесіду з батьками та відвідує їх за місцем проживання, про що складає акт обстеження житлово-побутових умов за формою згідно з додатком 9. Під час вирішення питання щодо визначення місця проживання дитини береться до уваги ставлення батьків до своїх батьківських обов'язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, стан здоров'я дитини та інші обставини, що мають істотне значення.
В суді апеляційної інстанції позивачка ОСОБА_2 пояснила, що до неї приходив 25.05.2009 року один представник служби у справах дітей - ОСОБА_5, яка бесіду з нею не проводила, акт обстеження житлово - побутових умов за її місцем проживання не складався. На засідання служби у справах дітей та виконкому Калінінської районної у м.Донецьку Ради вона не викликалась.
Вказані обставини підтвердив представник відповідача - ОСОБА_5
В матеріалах справи є копія акту обстеження житлово - побутових умов ОСОБА_2 від 25.05.2009 року, підпис позивачки про ознайомлення з актом відсутній ( а.с. 31).
Згідно оскаржуваного висновку служби у справах дітей Калінінської районної у м.Донецьку Ради батько дитини - ОСОБА_6 являється власником квартири за адресою: м. Донецьк -23, Разенкова 12/4, зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, вул. 40 -річчя Октября, б. 34, а також являється власником будинку за адресою: Донецька обл., Старобешевський район, с.Стила, вул. Морозова,12. Не зрозуміло за якою адресою проживає батько дитини - ОСОБА_6 та висновком не вказано за якою саме адресою визначено місце проживання дитини з батьком.
Згідно акту обстеження житлово - побутових умов від 15.05.2009 року за місцем проживання ОСОБА_6, разом з ним проживає ОСОБА_9 - дружина ( а.с. 54). Але в матеріалах, доданих до оскаржуваного висновку, відсутні відомості про реєстрацію шлюбу між ОСОБА_6 та ОСОБА_9, як і відсутня заява останньої щодо згоди проживання разом з малолітнім ОСОБА_8 та бажання брати участь у його вихованні.
В порушення вимог вказаного вище Порядку провадження органами опіки та піклування їх діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, відповідачем - службою у справах дітей Калінінської районної у м. Донецьку Ради не була проведена бесіда з дитиною, не витребувана характеристика на дитину за місцем її навчання.
При наявності суперечливих довідок про стан здоров'я дитини ( а.с. 89, 99, 100) службою у справах дітей не було витребувано висновок МСЕК про стан здоров'я дитини чи направлення дитини на обстеження.
Крім того, службою у справах дітей Калінінської районної у м. Донецьку Ради не були витребувані довідки про стан здоров'я ОСОБА_2 та ОСОБА_6, а також інших осіб, які бажають проживати з дитиною та брати участь в її вихованні.
При наданні висновку службою у справах дітей не були врахований принцип Декларації прав дитини, проголошеної Генеральною Асамблеєю Організації Об'єднаних Націй 20 листопада 1959 року, згідно якого малолітня дитина може бути розлучена зі своєю матір'ю лише за наявності виняткових обставин.
Колегія суддів зазначає, що оскаржуваний висновок служби у справах дітей Калінінської районної у м. Донецьку Ради не містить посилання на будь - які виняткові обставини, завдяки яким визначено місце проживання малолітньої дитини з батьком.
Оскільки відповідачем - службою у справах дітей Калінінської районної у м. Донецьку Ради було порушено порядок збирання документів, а також повідомлення позивачки про засідання виконкому, висновок відповідача від 07.12.2009 року № 1084 про визначення місця проживання малолітньої дитини - ОСОБА_8,ІНФОРМАЦІЯ_1, та рішення виконавчого комітету Калінінської районної у м. Донецьку Ради від 09.12.2009 року № 383 про затвердження висновку служби у справах дітей, є протиправними.
Враховуючи вищенаведене, судова колегія прийшла до висновку, що постанова суду першої інстанції не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з постановленням нового рішення про задоволення позову.
Крім того, відповідно до вимог ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Згідно ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи. Суд апеляційної інстанції може встановити нові обставини, якщо вони не встановлювалися судом першої інстанції у зв'язку із неправильним застосуванням норм матеріального права. Суд апеляційної інстанції не може розглядати позовні вимоги, що не були заявлені в суді першої інстанції.
Колегія суддів вважає за необхідне з урахуванням інтересів дитини, вийти за межі позовної заяви та зобов'язати службу у справах дітей Калінінської районної у м. Донецьку Ради надати висновок про визначення місця проживання малолітньої дитини - ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1, з урахуванням положень Декларації прав дитини, Сімейного кодексу України та Постанови Кабінету міністрів України № 866 від 24.09.2008 року «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини».
З урахуванням викладеного, керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Калінінського районного суду міста Донецька від 28 липня 2010 року у справі № 2а-3309/10/0522 - задовольнити частково.
Постанову Калінінського районного суду міста Донецька від 28 липня 2010 року у справі № 2а-3309/10/0522 - скасувати.
Позовні вимоги ОСОБА_2 до виконавчого комітету Калінінської районної у м. Донецьку Ради, служби у справах дітей Калінінської районної у м. Донецьку Ради, (третя сторона - ОСОБА_6) про визнання рішень суб'єкту владних повноважень протиправними та їх скасування - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати висновок служби у справах дітей Калінінської районної у м. Донецьку Ради від 07.12.2009 року № 1084 про визначення місця проживання малолітньої дитини - ОСОБА_8,ІНФОРМАЦІЯ_1.
Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Калінінської районної у м. Донецьку Ради від 09.12.2009 року № 383 про затвердження висновку служби у справах дітей про визначення місця проживання малолітньої дитини - ОСОБА_8,ІНФОРМАЦІЯ_1.
Зобов'язати службу у справах дітей Калінінської районної у м. Донецьку Ради надати висновок про визначення місця проживання малолітньої дитини - ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1, з урахуванням положень Декларації прав дитини, Сімейного кодексу України та Постанови Кабінету міністрів України № 866 від 24.09.2008 року «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини».
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.
У повному обсязі постанова складена 21 жовтня 2010 року.
Головуючий І.В.Юрко
Судді Г.М. Міронова
ОСОБА_10