Головуючий у 1 інстанції - Груіцька Л.О.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
28 вересня 2010 року справа №2а-916/10/0528
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Юрко І.В., суддів Міронової Г.М., Яманко В.Г.
при секретарі судового засідання Драній Л.Г.,
за участю позивача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 09 липня 2010 року по справі № 2а - 916/10/0528 за позовом ОСОБА_2 до Краматорського міського голови ОСОБА_3, заступника Краматорського міського голови ОСОБА_4, виконавчого комітету Краматорської міської ради про визнання протиправними дій суб'єктів владних повноважень, зобов'язання вчинити певні дії,-
У травні 2010 року ОСОБА_2 звернувся до Краматорського міського суду Донецької області з позовом до Краматорського міського голови ОСОБА_3, заступника Краматорського міського голови ОСОБА_4, виконавчого комітету Краматорської міської ради про визнання протиправними дій суб'єктів владних повноважень, зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 5 листопада 2009 року ним був надісланий запит до Краматорського міського голови, щодо надання інформації по вільним земельним ділянкам, які згідно з Генпланом призначені для ведення приватної житлової забудови та гаражного будівництва. 18 листопада 2009 року позивачу був надісланий лист -відповідь, яким було відмовлено у наданні запитуваної інформації на підставі ст.ст. 18, 21 Закону України «Про інформацію».
Постановою Краматорського міського суду Донецької області від 09 липня 2010 року у задоволенні позовних вимог відмовлено у повному обсязі.
Позивач не погодився з рішенням суду, подав апеляційну скаргу, в якій просив його скасувати та винести нову постанову про задоволення позовних вимог.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення позивача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити частково, постанову суду першої інстанції скасувати та постановити нове рішення.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_2 працює кореспондентом Краматорської регіональної щоденної газети «Новости», що підтверджується редакціоним посвідченням № 11 від 27.02.2008 року ( а.с. 10).
У зв'язку з професійною діяльністю позивачем 05.11.209 року на підставі ст. 35 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) України» був зроблений інформаційний запит № 55 на бланку Краматорської регіональної щоденної газети «Новости» до Краматорського міського голови ОСОБА_3 щодо надання інформації по вільним земельним ділянкам, які згідно з Генпланом призначені для ведення приватної житлової забудови та гаражного будівництва ( а.с. 8).
18 листопада 2009 року позивачу був надісланий лист -відповідь, яким заступником міського голови - ОСОБА_4 було відмовлено у наданні запитуваної інформації на підставі ст.ст. 18, 21 Закону України «Про інформацію» ( а.с. 9).
Статтею 9 Закону України «Про інформацію» передбачено, що всі громадяни України, юридичні особи і державні органи мають право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення та зберігання відомостей, необхідних їм для реалізації ними своїх прав, свобод і законних інтересів, здійснення завдань і функцій. Реалізація права на інформацію громадянами, юридичними особами і державою не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.
Колегія суддів зазначає, що вказаний вище запит ОСОБА_2 був зроблений у зв'язку з його професійною діяльністю, тобто він мав право отримати відомості, необхідні йому для здійснення завдань і функцій кореспондента.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про інформацію» до основних видів інформації належить інформація про діяльність органів місцевого і регіонального самоврядування.
Згідно ст. 21 Закону України «Про інформацію» інформація державних органів та органів місцевого самоврядування - це офіційна документована інформація, яка створюється в процесі поточної діяльності законодавчої, виконавчої та судової влади, органів місцевого самоврядування. Основними джерелами цієї інформації є: законодавчі акти України, інші акти, що приймаються Верховною Радою та її органами, акти Президента України, підзаконні нормативні акти, ненормативні акти державних органів, акти органів місцевого самоврядування, а також документи, підготовлені у процесі здійснення регуляторної діяльності. Інформація державних органів та органів місцевого самоврядування доводиться до відома заінтересованих осіб у тому числі шляхом безпосереднього доведення її до заінтересованих осіб (усно, письмово чи іншими способами); надання можливості ознайомлення з архівними матеріалами.
Відповідно до ст. 28, ст. 29, ст. 30 вказаного Закону запитувана позивачем інформація не є інформацією з обмеженим доступом, переважним правом на одержання інформації користуються громадяни, яким ця інформація необхідна для виконання своїх професійних обов'язків.
Відповідно до ст. 32, ст. 33 Закону України «Про інформацію» під інформаційним запитом щодо доступу до офіційних документів у цьому Законі розуміється звернення з вимогою про надання можливості ознайомлення з офіційними документами. Запит може бути індивідуальним або колективним. Він подається у письмовій формі. Громадянин має право звернутися до державних органів і вимагати надання будь-якого офіційного документу, незалежно від того, стосується цей документ його особисто чи ні, крім випадків обмеження доступу, передбачених цим Законом. Під запитом щодо надання письмової або усної інформації у цьому Законі розуміється звернення з вимогою надати письмову або усну інформацію про діяльність органів законодавчої, виконавчої та судової влади України, їх посадових осіб з окремих питань. Громадяни України, державні органи, організації і об'єднання громадян (надалі - запитувачі) подають запит відповідному органу законодавчої, виконавчої та судової влади, його посадовим особам. У запиті повинно бути зазначено прізвище, ім'я та по батькові запитувача, документ, письмова або усна інформація, що його цікавить, та адреса, за якою він бажає одержати відповідь. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади України, їх посадові особи зобов'язані надавати інформацію, що стосується їх діяльності, письмово, усно, по телефону чи використовуючи публічні виступи своїх посадових осіб.
Колегія суддів вважає, що позивачем був зроблений інформаційний запит у спосіб, передбачений Законом, а відмова відповідача в наданні вказаної у запиті ОСОБА_2 інформації є неправомірною.
Повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин закріплені у ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до якої до відання виконавчих органів сільських, селищних міських рад належать в тому числі: підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законо давства, використанням і охороною земель,природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів; реєстрація суб'єктів, права власності на землкю; реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею; координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом по рядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.
Відповідно до п. 18 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування» міський голова забезпечує на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об'єднань.
Відповідно до ст.14 Закону України «Про звернення громадян» органи державно влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, посадові особи зобов'язані розглянути пропозиції (зауваження) та повідомити громадянина про результати розгляду.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про звернення громадян», органи державної
влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи
підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до
повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного
законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки
розгляду заяв (клопотань).
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводився до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади і місцевого самоврядування в межах своїх повноважень зобов'язані: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступ громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову.
Відповідь, надана позивачу, підписана заступником міського голови ОСОБА_4, тобто особою, якій не був адресований запит, та вказана особа згідно відповіді, не виконувала обов'язки міського голови, що не відповідає вимогам Закону.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія прийшла до висновку, що апеляційна скарга ОСОБА_2 належить частковому задоволенню, постанова суду першої інстанції не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, містить суперечливі висновки, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з постановленням нового рішення про часткове задоволення позову.
З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 24, 160, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 09 липня 2010 року по справі № 2а - 916/10/0528 - задовольнити частково.
Постанову Краматорського міського суду Донецької області від 09 липня 2010 року по справі № 2а - 916/10/0528 - скасувати.
Позов ОСОБА_2 до Краматорського міського голови ОСОБА_3, заступника Краматорського міського голови ОСОБА_4, виконавчого комітету Краматорської міської ради про визнання протиправними дій суб'єктів владних повноважень, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову відповідачів щодо надання інформації ОСОБА_2 за його зверненням від 15.11.2009 року та зобов'язати відповідачів надати на вказане звернення позивача інформацію, яка знаходиться в їх користуванні в межах встановленої законом компетенції.
В іншій частині позову ОСОБА_2 відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивні частини постанови відповідно до вимог ч. 3 ст. 160 КАС України.
У повному обсязі постанова складена 01 жовтня 2010 року.
Головуючий: І.В.Юрко
Судді: Г.М.Міронова
ОСОБА_5