Ухвала від 05.08.2015 по справі 326/983/15-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" серпня 2015 р. справа № 326/983/15-а 2-а/326/21/2015

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Проценко О.А.

суддів: Дурасової Ю.В. Туркіної Л.П.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області

на постанову Приморського районного суду Запорізької області від 22 червня 2015 року у справі №326/983/15-а(2-а/326/21/2015)

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області

про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулася до суду з позовом про визнання дій Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області (далі по тексту - відповідач, УПФУ в Приморському районі, орган Пенсійного фонду) протиправними та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок її пенсії з урахуванням у складі заробітної плати, з якої обчислюється пенсія, суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та єдиний податок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за період, починаючи з дати звернення про перерахунок пенсії - 25 травня 2015 року.

На обґрунтування позовних вимог зазначалось, що при розрахунку пенсії органом Пенсійного фонду не враховані фактично отримані позивачем в складі заробітної плати суми індексації заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки.

Постановою суду першої інстанції позов задоволено частково: визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії по заробітку з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, індексації заробітної плати на підставі довідки Приморської районної державної адміністрації Запорізької області за № 01-20/0510 від 12 травня 2015 року; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області здійснити перерахунок пенсії позивачу по заробітку з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, індексації заробітної плати на підставі довідки Приморської районної державної адміністрації Запорізької області за № 01-20/0510 від 12 травня 2015 року про складові заробітної плати за період з 01 січня 2007 року до 05 січня 2009 року, починаючи з першого червня 2015 року, виходячи з 89% заробітної плати; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з висновками суду першої інстанції, відповідач оскаржує постанову суду в апеляційному порядку. Апелянт вважає судове рішення незаконним, просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позову в повному обсязі. На обґрунтування апеляційних вимог зазначається, що приймаючи постанову, суд першої інстанції невірно застосував норми матеріального права. Апелянт стверджує, що діяв на підставі та у відповідності з вимогами чинного законодавства. Зазначає, що з 01.01.2015 року набрав чинності Закон України „Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII розділ 1 пункт 11, а саме зменшення процентного значення пенсії державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати. Також зазначив, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України „ Про державну службу" та ряд інших. У зв'язку з викладеним, з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України „ Про державну службу", не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів зазначає наступне.

Як свідчать матеріали справи, згідно із трудовою книжкою ОСОБА_1 працювала на посадах державних службовців понад 19 років. До виходу на пенсію позивач працювала на посаді начальника загального відділу апарату Приморської районної державної адміністрації Запорізької області (а.с.8-13).

З матеріалів справи вбачається, що 05 січня 2009 року позивач звільнилася з державної служби, з посади начальника загального відділу апарату Приморської районної державної адміністрації Запорізької області. На день звільнення позивача мала 10 ранг державного службовця, стаж державної служби - 19 років 8 місяців 26 днів, страховий стаж - 37 років 2 місяці 28 днів.

Відповідно до протоколу від 14 січня 2009 року (а.с.45) позивачу за її заявою від 06 січня 2009 року була призначена пенсія на підставі Закону України «Про державну службу» з 06 січня 2009 року з урахуванням стажу державної служби - 19 років 08 місяці 26 днів у розмірі 89% від заробітку. Розмір пенсії ОСОБА_1 нараховано на підставі довідок Приморської районної державної адміністрації Запорізької області від 05 січня 2009 року (а.с.44-48).

З матеріалів справи також вбачається, що 28 травня 2015 року ОСОБА_1 звернулась до УПФУ в Приморському районі Запорізької області із заявою про перерахунок пенсії по заробітній платі відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с.50-51), надавши нову довідку про складові заробітної плати у період з 01 січня 2007 року по 05 січня 2009 року, видану Приморською районною державною адміністрацією Запорізької області за № 01-20/0510 від 12 травня 2015 року, а саме: з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, з яких сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с.52-53).

В довідці Приморської районної державної адміністрації Запорізької області за № 01-20/0510 від 12 травня 2015 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зазначено, що позивачу за період з 01 січня 2007 року по 05 січня 2009 року виплачена матеріальна допомога у розмірі 3446,75 грн. та індексація у розмірі 452,48 грн., всього - 3899 грн. 23 коп. На всі виплати, включені в цю довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с.52-53).

Матеріали справи підтверджують, що позивач звернулася з письмовою заявою до УПФУ в Приморському районі Запорізької області із проханням виправити помилку щодо порядку обчислення пенсії та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням у складі заробітної плати, з якої обчислюється пенсія, суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період, починаючи з дати призначення пенсії.

Відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати не є складовими заробітної плати для обчислення пенсії згідно зі ст.33 Закону України «Про державну службу», носять не регулярний, а одноразовий характер (а.с.18-20).

Аналіз матеріалів справи та норм права, які регулюють спірні правовідносини, показав наступне.

За приписами частини 2 статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Як свідчать матеріали справи, надана позивачем до органу Пенсійного фонду довідка про заробітну плату крім даний щодо надбавок та премій містить дані щодо сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, а також дані щодо індексації.

При цьому, на всі виплати, включені до довідки, нараховані та внесені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За визначенням частини першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII (в редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

З урахуванням зазначеної норми закону позивачеві призначена пенсія відповідно до стажу її роботи на державній службі в розмірі 89% від суми заробітної плати.

У відповідності до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Стаття 2 Закону України «Про оплату праці» не містить вказівки на те, що матеріальна допомога входить до структури заробітної плати. У зазначеній нормі відсутнє таке поняття, як матеріальна допомога. Матеріальні виплати, зазначені в цій нормі, і матеріальна допомога це не ідентичні поняття. Тому, законних підстав для віднесення матеріальної допомоги до складу (структури) заробітної плати державного службовця немає.

Частиною другою статті 33 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань з індексацією входить до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Так, відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

З урахуванням зазначених норм суд першої інстанції вірно визначився, що виплата матеріальної допомоги на оздоровлення, індексація заробітної плати, які зазначені в довідці Приморської районної державної адміністрації Запорізької області за № 01-20/0510 від 12 травня 2015 року «про складові заробітної плати за період з 01 січня 2007 року до 05 січня 2009 року», входять до системи оплати праці державного службовця і ці виплати повинні бути врахованими при обчисленні розміру пенсії позивача.

Тобто відповідач безпідставно відмовив позивачу в перерахунку пенсії на підставі довідки Приморської районної державної адміністрації Запорізької області за № 01-20/0510 від 12 травня 2015 року про складові заробітної плати за період з 01 січня 2007 року до 05 січня 2009 року.

Згідно ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяці, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Матеріали справи підтверджують, що 25 травня 2015 року позивачем подано заяву з усіма необхідними документами для перерахунку пенсії, в тому числі з довідкою Приморської районної державної адміністрації Запорізької області за № 01-20/0510 від 12 травня 2015 року про складові заробітної плати за період з 01 січня 2007 року до 05 січня 2009 року (а.с.50-51).

Таким чином, з урахуванням вищевказаного суд вірно визначився, що позовні вимоги позивача про зобов'язання органу Пенсійного фонду здійснити перерахунок пенсії з врахуванням виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, які зазначені в довідці Приморської районної державної адміністрації Запорізької області за № 01-20/0510 від 12 травня 2015 року, обґрунтовано задоволено саме з 01 червня 2015 року.

Доводи відповідача з посиланням на Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» колегією суддів не приймаються, оскільки згідно з ч.1 ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.

За встановлених обставин, рішення суду прийнято з дотриманням норм матеріального і процесуального права, підстав для його скасування не вбачається. Апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.

Керуючись ст.ст.195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області на постанову Приморського районного суду Запорізької області від 22 червня 2015 року у справі №326/983/15-а(2-а/326/21/2015) залишити без задоволення.

Постанову Приморського районного суду Запорізької області від 22 червня 2015 року у справі №326/983/15-а(2-а/326/21/2015) залишити без змін.

Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий: О.А. Проценко

Суддя: Ю.В. Дурасова

Суддя: Л.П. Туркіна