Постанова від 15.09.2015 по справі 210/9298/13-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2015 рокусправа № 210/9298/13-а(2-а/210/10/15)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Божко Л.А.

суддів: Прокопчук Т.С. Лукманової О.М.

за участю секретаря судового засідання: Сонник А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну каргу Громадської організації «Рух «Справедливий Кривбас» на постанову Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 05.02.2015 р. по справі за адміністративним позовом Громадської організації «Рух «Справедливий Кривбас» до Криворізької міської ради, ОСОБА_1, секретаря Криворізької міської ради, третя особа Управління земельних ресурсів виконкому Криворізької міської ради про скасування рішень

ВСТАНОВИВ:

10.12.2013 р. Громадська організація «Рух «Справедливий Кривбас» звернулися до Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області з адміністративним позовом, що в подальшому уточнювали, до Криворізької міської ради, ОСОБА_1, секретаря Криворізької міської ради, третя особа Управління земельних ресурсів виконкому Криворізької міської ради про скасування рішень, де просили визнати протиправними рішення Криворізької міської ради № 703 від 26.10.2013 р. «Про укладення попередніх договорів оренди земельних ділянок» та № 747 від 23.11.2013 р. «Про затвердження типового попереднього договору щодо укладення договору оренди (основного договору) земельної ділянки в майбутньому» щодо прийняття Попереднього договору на оренду землі, які були прийняті з порушенням порядку та змісту нормативно - правових актів, а також дії ОСОБА_1, секретаря Криворізької міської ради щодо розповсюдження погроз членів територіальної громади м. Кривого Рогу, що є підприємцями, та такими, що порушують конституційні права членів територіальної громади м. Кривого Рогу, що є підприємцями; скасувати зазначені рішення та зобов'язати ОСОБА_1, секретаря Криворізької міської ради не чинити дії по відношенню до членів територіальної громади м. Кривого Рогу, що є підприємцями, щодо розповсюдження по відношенню до них погроз при оформленні Типового попереднього договору щодо укладення договору оренди (основного договору) земельної ділянки в майбутньому та зобов'язати Криворізьку міську раду оприлюднити оголошення щодо оскарження вищевказаних рішень у виданні, де повинні бути оприлюднені.

Постановою Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 05.02.2015 р. в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу, де просив скасувати постанову Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 05.02.2015 р. та прийняти нову постанову, де задовольнити позовні вимоги.

Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційну скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що Громадська організація «Рух справедливий Кривбас» Зареєстрована в Державному реєстрі юридичних осіб 23.12.2009 р. за № 1 227 102 0000 0:1417.

Згідно Статуту, Громадська організація «Рух справедливий Кривбас» є громадською організацією, яка об'єднує за спільними інтересами на основі добровільності, рівноправності її членів, самоврядування, законності членів територіальної громади м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, з метою сприяння захисту їх законних прав та інтересів.

Відповідно п.2.1 Статуту, «основною метою «Руху Справедливого Кривбасу» є задоволення та захист законних прав та інтересів своїх членів, а також законних прав та інтересів членів територіальної Громади м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у сферах прав людини, екології, освіти, охорони здоров'я, житлово - комунального господарства та інших сферах надання спеціальних послуг населенню.

П.2.2. Статутні завдання «Рух Справедливий Кривбас» здійснює шляхом: …п.2.2.2. Прийняття участі у забезпеченні соціального та правового захисту членів «Руху Справедливий Кривбас» в усіх державних, комунальних, приватних підприємствах, організаціях, установах, а також у кримінальних, господарських, цивільних, адміністративних та третейських судах України;…».

З матеріалів справи вбачається, що листом повідомленням про врегулювання земельних відносин Криворізької міської ради б/н, за підписом секретаря міської ради ОСОБА_1, фізичних осіб - підприємців повідомлено про те, що за інформацією Криворізької центральної ОДПІ Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області фізичних осіб - підприємців податкові зобов'язання з орендної плати не задекларовані та не сплачені до бюджету, внаслідок чого територіальній громаді міста завдаються збитки, заборгованість перед бюджетом міста накопичується. Враховуючи наведене, пропонували до вкладення договору оренди землі добровільно у двадцятиденний термін з дня отримання повідомлення погасити заборгованість та укласти з міською радою попередній договір оренди земельної ділянки. А в разі невиконання вказаних вимог, міська рада буде змушена звернутися до правоохоронних органів щодо притягнення фізичних осіб - підприємців до відповідальності за порушення земельного законодавства України.

Також з матеріалів справи слідує, що група підприємців Довгінцевського району , які мають об'єкти нерухомого майна на території Криворізької міської ради та вважають, що рішеннями № 703 від 26.10.2011 р. та №747 від 23.11.2011 р. Криворізька міська рада порушила їх права, в зв'язку з чим звернулися до Громадської організації «Рух Справедливий Кривбас» за захистом їх прав.

Крім того, судом встановлено, що Рішенням Х1У сесії У1 скликання Криворізької міської ради № 703 від 26.10.2011 р. «Про укладення попередніх договорів оренди земельних ділянок», «з метою забезпечення виконання вимог Земельного та Податкового кодексів України в частині своєчасного та повного внесення до бюджету землекористувачами належних до сплати платежів за землю, зменшення обсягів збитків, що завдаються самовільним землекористуванням власниками об'єктів нерухомості, задоволення клопотань землекористувачів щодо добровільного внесення платежів за землю до оформлення ними права власності або права користування земельною ділянкою під розміщення об'єктів торговельного, побутового, соціально - культурного чи іншого призначення, відповідно до ст.ст. 9,635 ЦК України, керуючись ст.ст. 12,206 Земельного кодексу України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада вирішила: 1.Рекомендувати юридичним та фізичним особам, які мають на території міста об'єкти нерухомого майна, що розташовані на земельних ділянках державної та комунальної власності, на період до оформлення права власності або права користування земельними ділянками укладати попередні договори оренди земельних ділянок…».

Рішенням ХУ сесії У1 скликання Криворізької міської ради «Про затвердження типового попереднього договору щодо укладання договору оренди (основного договору) земельної ділянки в майбутньому», «з метою врегулювання земельних відносин між Криворізькою міською радою та суб'єктами господарювання - власниками об'єктів нерухомого майна щодо внесення сплати за фактичне використання земельних ділянок для розміщення цього майна в період оформлення правовстановлюючих документів на землю та проведення їх державної реєстрації, для попередження заподіяння збитків територіальній громаді міста та забезпечення гарантії не застосування у період виконання зобов'язань за попереднім договором процедури, передбаченої порядком визначення та відшкодування збитків; відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 р. № 284 «Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам», керуючись ст.ст. 8,9,635 ЦК України, ст..ст. 12,206 Земельного кодексу України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада вирішила: 1.Затвердити типовий попередній договір щодо укладення договору оренди (основного договору) земельної ділянки в майбутньому з розрахунком плати за користування земельною ділянкою…».

Відповідно зразку Типового попереднього договору щодо укладання договорів оренди (основного договору) земельної ділянки в майбутньому п.2 «Плата за користування земельною ділянкою» передбачено: «п.2.1. Місячна плата за користування земельною ділянкою вноситься Користувачем з наступного місяця після його звернення виключно в грошовій формі, незалежно від результатів діяльності Користувача, в трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим Кодексом України, на підставі розрахунку (додаток), що є невід'ємною частиною його договору, на рахунок Управління держказначейства у м. Кривий Ріг №.. для юридичної особи (або фізичної особи - підприємця), код ЄДРПОУ 24230992, у банку ГУ ДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012.».

Згідно стенограми пленарного засідання ХУ сесії Криворізької міської Ради У1 скликання від 23.11.2011 р. встановлено, що «з 30 -го по 55 -е питання порядку денного доповідав ОСОБА_2, начальник управління земельних ресурсів виконкому міськради, після чого питань не надійшло, та депутати проголосували «за» - 81, рішення прийняті.

Крім того, встановлено, що вищезазначене рішення ради всупереч чинного законодавства не було оприлюднене.

Відповідно до вимог пункту 1 постанови Пленуму Верховного Суду України, від 29.12.76 N 11 "Про судове рішення" суди повинні неухильно додержувати вимоги про законність і обґрунтованість рішення, обґрунтованим визнається рішення, в якому повно відображені обставини, які мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.

Згідно ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Підставами для визнання рішення недійсним (нечинним) є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який прийняв це рішення. При цьому обов'язковою умовою визнання рішення недійсним (нечинним) є також порушення у зв'язку з його прийняттям прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач, відповідно Статуту Громадянської організації «Рух «Справедливий Кривбас» на захист прав фізичних осіб - підприємців, правомірно звернувся до суду з позовом до відповідачів про визнання рішень Криворізької міської ради протиправними та скасування зазначених рішень, а також визнання протиправними дій секретаря міської ради.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно ст.125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Статтею 126 Земельного кодексу України визначено, що право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами, форми яких затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Приписами пп. 14.1.136. орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XIII - орендна плата).

Згідно зі ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Аналіз зазначених правових норм вказує на те, що орендна плата за землю є загальнодержавним податком, який справляється у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки такої земельної ділянки на підставі договору оренди земельної ділянки, який був зареєстрований належним чином.

Як вбачається з матеріалів справи, Типовий попередній договір Криворізької міської ради передбачає укладення договору оренди (основного договору) земельної ділянки в майбутньому, але місячна плата за користування земельною ділянкою вноситься Користувачем з наступного місяця після його звернення виключно в грошовій формі, незалежно від результатів діяльності Користувача, тобто, до укладення основного договору оренди, за відсутності самого факту користування земельною ділянкою, але за умови, що в майбутньому буде укладений договір оренди, Користувач повинен сплачувати місячну плату за користування земельною ділянкою.

Крім того, місячна плата за користування земельною ділянкою повинна сплачуватися в трикратному розмірі земельного податку, що встановлений Податковим Кодексом, але згідно ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, а не попередній договір, на що посилається відповідач.

Відповідно до ст.635 Цивільного кодексу України, попереднім є договір, сторони якого зобов'язуються протягом певного строку (у певний термін) укласти договір в майбутньому (основний договір) на умовах, встановлених попереднім договором. Законом може бути встановлено обмеження щодо строку (терміну), в який має бути укладений основний договір на підставі попереднього договору. Істотні умови основного договору, що не встановлені попереднім договором, погоджуються у порядку, встановленому сторонами у попередньому договорі, якщо такий порядок не встановлений актами цивільного законодавства. Попередній договір укладається у формі, встановленій для основного договору, а якщо форма основного договору не встановлена, - у письмовій формі.

З зазначеного вбачається, що попередній договір за своєї правовою природою фактично є договором про намір, та не породжує для його сторін жодних прав та обов'язків, окрім тих, які безпосередньо пов'язані з укладенням такого роду договору в майбутньому.

Тобто, згідно Цивільного кодексу України, факт укладення попереднього договору може свідчити тільки про досягнення домовленостей щодо укладення основного договору в майбутньому та встановлення взаємних прав та обов'язків, що пов'язані з його укладенням.

При цьому, факт укладення попереднього договору, жодним чином не свідчить про появу у сторони обов'язку по сплаті орендної плати за земельну ділянку, оскільки таке зобов'язання буде стосуватися предмету основного договору, що сторони тільки зобов'язалися укласти в майбутньому.

Крім того, відповідно до ст.13 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Також суд апеляційної інстанції зазначає, що ч.2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст. 22 ЦК України «особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

2. Збитками є:

1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);

2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).»

Згідно ч.1 ст. 1166 ЦК України «1. Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала».

Відповідно ч.2 ст. 152 ЗК України «Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків».

Підстави та порядок відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам встановлені ст. ст. 156, 157 ЗК України.

Крім того, Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України. ( постанова № 284 від 19.04.1993 р.).

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач, приймаючи рішення № 703 від 26.10.2011 р. «Про укладання попередніх договорів оренди земельних ділянок», діяв в межах наданих повноважень відповідно чинного законодавства, а тому дане рішення є законним та не підлягає скасуванню.

Що ж стосується оспорюваного рішення № 747 від 23.11.2011 р. «Про затвердження типового попереднього договору щодо укладання договору оренди (основного договору) земельної ділянки в майбутньому», суд апеляційної інстанції зазначає, що даним рішенням був затверджений типовий попередній договір, де передбачено місячну плату за користування земельною ділянкою, що суперечить чинному законодавству, в зв'язку з чим таке рішення підлягає скасуванню.

Крім того, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог до секретаря Криворізької міської ради ОСОБА_1 не чинити дії по відношенню до членів територіальної громади м. Кривого Рогу щодо розповсюдження по відношенню до підприємців погроз при оформленні Типового попереднього договору щодо укладення договору оренди ( основного договору) земельної ділянки в майбутньому, оскільки з матеріалів справи вбачається, що відповідач ОСОБА_1, будучи секретарем Криворізької міської ради, з метою упорядкування відносин в сфері використання земельних ділянок, підписував листи - пропозиції для укладення в подальшому попередніх договорів та адресував їх підприємцям - землекористувачам земельних ділянок. За результатами перевірки проведеної прокуратурою Дніпропетровської області підстав для вжиття заходів прокурорського реагування за даним фактом не встановлено. Судом також не встановлено фактів порушення прав позивача, чи фізичних осіб - підприємців.

За таких обставин суд апеляційної інстанції частково погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення Криворізької міської ради №703 від 26.10.2011 р. «Про укладання попередніх договорів оренди земельних ділянок», а також визнання протиправними дій секретаря Криворізької міської ради ОСОБА_1 по відношенню до членів територіальної громади м. Кривого Рогу щодо розповсюдження по відношенню до підприємців погроз при оформленні Типового попереднього договору щодо укладення договору оренди ( основного договору), та вважає за необхідне постанову суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення Криворізької міської ради № 747 від 23.11.2011 р. «Про затвердження типового попереднього договору щодо укладання договору оренди (основного договору) земельної ділянки в майбутньому» задовольнити.

На підставі вищевикладеного суд апеляційної інстанції вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити частково, а постанову суду - частково скасувати.

Керуючись статтями ст.ст. 198 ч.1 п. 3, 202, 205,206 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Громадської організації «Рух «Справедливий Кривбас» - задовольнити частково.

Постанову Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 05.02.2015 р. - в частині відмови в задоволенні позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення Криворізької міської ради № 747 від 23.11.2011 р. «Про затвердження типового попереднього договору щодо укладання договору оренди (основного договору) земельної ділянки в майбутньому» скасувати та прийняти нову постанову.

Визнати протиправним та скасувати рішення Криворізької міської ради № 747 від 23.11.2011 р. «Про затвердження типового попереднього договору щодо укладання договору оренди (основного договору) земельної ділянки в майбутньому».

В іншій частині постанову суду залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня викладення повного тексту постанови.

Головуючий: Л.А. Божко

Суддя: Т.С. Прокопчук

Суддя: О.М. Лукманова