19 серпня 2015 рокусправа № 804/3625/15
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Іванова С.М.
суддів: Чабаненко С.В. Шлай А.В.
за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 березня 2015 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Авраменко Наталії Михайлівни Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області, Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась з адміністративним позовом до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Авраменко Наталії Михайлівни Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області (далі - відповідач-1), Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області (дал - відповідач-2) в якому просила визнати протиправними та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області Авраменко Наталії Михайлівни по справі № 9131008 від 23 лютого 2015 р. про відмову в державній реєстрації права власності (приватна) на домоволодіння будинком АДРЕСА_1 за суб'єктом ОСОБА_1 податковий № НОМЕР_1; зобов'язати Реєстраційну службу Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області у м. Дніпропетровську, вул. Комсомольська 56, ЄДРПОУ 33275904 зареєструвати право власності (приватна) на домоволодіння, що розташоване: м. Дніпропетровськ, вул. Обласна буд. 4 за суб'єктом ОСОБА_1, податковий НОМЕР_2.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 березня 2015 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись з прийнятим у справі судовим рішенням, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій вказує на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що у відповідності до ч. 4 ст. 196 та ст. 41 КАС України не перешкоджає розгляду справи без фіксування судового засідання технічними засобами.
Перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 26 листопада 2014 року представником позивача було подано заяву до Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції про державну реєстрацію прав та обтяжень на домоволодіння за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпропетровськ, вул. Обласна, буд. 4.
У зв'язку з неподанням усіх необхідних документів рішенням № 17916254 від 11 грудня 2014 року відповідач-1 зупинив розгляд заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на житловий
будинок, що розташований: Дніпропетровська область, м. Дніпропетровськ, вул. Обласна, буд. 4.
У рішенні зазначено, що відповідно до п. 49 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень №868 для проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на новозбудований об'єкт нерухомого майна заявник подає: документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку; документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси.
11 грудня 2014 року відповідачем-1 направлено листа начальнику КП "Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації" про надання інформації щодо права власності на житловий будинок за адресою: Дніпропетровська обл., м. Дніпропетровськ, вул. Обласна, буд. 4; наявність/відсутність в архівній справі відомостей, що унеможливлюють проведення реєстрації права власності на вищезазначений об'єкт (арешти, заборони, самочинне переобладнання) та ін.; копію технічного опису об'єкта нерухомого майна за вищевказаною адресою із зазначенням року побудови.
На запит відповідача-1 Комунальне підприємство "Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації" Дніпропетровської обласної ради повідомило, що станом на 31.12.2012 р. в інвентаризаційній справі відсутні відомості щодо реєстрації права власності за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Обласна, буд. 4.
В матеріалах інвентаризаційної справи відомості про накладання арештів та заборон відсутні.
Щодо зазначення опису нерухомого майна та року побудови КП "ДМБТІ" Дніпропетровської обласної ради надало ксерокопії оцінювальних актів, планів земельної ділянки та будинку, які знаходяться в інвентаризаційній справі на вищезазначене нерухоме майно.
Відповідач-1 рішенням від 23.02.2015 року відмовив позивачу в державній реєстрації права власності на домоволодіння, яке розташоване за адресою: Дніпропетровська обл., м. Дніпропетровськ, вул. Обласна буд. 4.
Приводом для відмови стало те, що позивачем не були усунуті обставини, що були підставою для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
Надаючи правову оцінку рішенню суду першої інстанції, колегія суддів апеляційного суду, виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 1952-IV нерухоме майно - земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення.
Відповідно до ч. 5 ст. 3 Закону №1952-IV державна реєстрація прав є публічною, проводиться органом державної реєстрації прав, який зобов'язаний надавати інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом. Державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в порядку черговості надходження заяв.
Згідно ч. 1 ст. 15 Закону №1952-IV державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Відповідно до ч. 7 ст. 15 Закону №1952-IV розгляд заяви про державну реєстрацію обтяжень і прийняття рішення про таку реєстрацію, відмову у державній реєстрації обтяжень або її зупинення проводиться в день надходження заяви та документів, необхідних для державної реєстрації обтяжень.
Відповідно до ст. 16 Закону №1952-IV заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подається до органу державної реєстрації прав у паперовій або електронній формі у випадках, передбачених цим Законом.
Разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі подаються оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, їх копії, засвідчені в установленому порядку.
Державна реєстрація прав проводиться на підставі заяви власника, іншого правонабувача, сторони правочину, за яким виникло право, уповноваженої ними особи або державного кадастрового реєстратора у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно п. 8 Постанови КМУ "Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень" № 868 від 17.10.2013 р. (далі Порядок №868) для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові заяву, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст.
Відповідно до п. 49 Порядку №868 у разі проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на новозбудовані чи реконструйовані об'єкти нерухомого майна заінтересованою особою є замовник будівництва, крім випадків, передбачених цим Порядком.
Для проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на новозбудований об'єкт нерухомого майна заявник подає: документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку; документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта.
Документом, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку, господарської (присадибної) будівлі та споруди, прибудови до них, побудованих до 5 серпня 1992 р., є технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна; технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна; документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси.
Документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності на такий об'єкт нерухомого майна, заявник не подає.
Для проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на реконструйований об'єкт нерухомого майна (в тому числі в результаті переведення об'єкта нерухомого майна з житлового у нежитловий або навпаки) заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, подає: документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку (крім випадків реконструкції об'єктів нерухомого майна без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані); документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта; технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна; письмову згоду співвласників багатоквартирного будинку (в разі добудови аттикових і мансардних поверхів та приєднання місць загального користування); документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси (в разі коли в результаті реконструкції об'єкта нерухомого майна змінилася його адреса).
Документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності на об'єкт нерухомого майна до проведення його реконструкції, заявникові не повертаються.
У разі проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на об'єкт нерухомого майна, який до проведення реконструкції перебував у спільній власності, заявник, крім документів, що зазначені в цьому пункті, подає письмову згоду всіх співвласників об'єкта нерухомого майна на проведення його реконструкції. Якщо у зв'язку з проведенням реконструкції об'єкта нерухомого майна змінився розмір часток у праві спільної власності, заявник, крім документів, що зазначені в цьому пункті, подає письмову заяву співвласників про розподіл часток у спільній власності на реконструйований об'єкт нерухомого майна.
У разі проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на новозбудований або реконструйований об'єкт нерухомого майна, будівництво якого здійснювалося двома і більше особами, заявник, крім документів, що зазначені в цьому пункті, подає документ, яким визначено окрему частину об'єкта нерухомого майна, що набувається у власність кожною з таких осіб, або їх письмову заяву про розподіл часток у спільній власності на новозбудований або реконструйований об'єкт нерухомого майна у зв'язку з набуттям права спільної власності на такий об'єкт.
У разі коли державна реєстрація прав з видачею свідоцтва проводиться на новозбудований або реконструйований об'єкт нерухомого майна, будівництво якого здійснювалося у результаті спільної діяльності, заявник, крім документів, що зазначені в цьому пункті, подає органові державної реєстрації прав договір про спільну діяльність або договір простого товариства.
Як вбачається з вищенаведеного, для проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на новозбудований об'єкт нерухомого майна позивачу необхідно було подати документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку, чого останнім зроблено не було.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону №1952-IV за наявності підстав для відмови в державній реєстрації державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень.
Згідно п. 5-4 ч. 1 ст. 24 Закону №1952-IV у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'зані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що при винесенні оскаржуваного рішення відповідач-1 діяв в межах чинного законодавства та наданих повноважень.
Доводи позивача щодо особливостей державної реєстрації на об'єкти нерухомого майна, що збудовані до 5-го серпня 1992 року, згідно яких не потрібна технічна інвентаризація для здійснення державної реєстрації прав власності і отримання відповідних правовстановлювальних документів на об'єкти нерухомості, колегією суддів не приймаються до уваги, тому як відповідно до ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно і їх обтяжень" для здійснення державної реєстрації прав власності, з подальшою видачею відповідного свідоцтва про право власності на об'єкти (індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них), що розташовані на територіях сільських рад та які закінчені будівництвом до 05 сераня 1992 року, проведення технічної інвентаризації не потребується. Документом, що замінює технічний паспорт у разі його відсутності, є виписка з погосподарської книги, яка надається виконавчим органом сільської ради (у разі, якщо такий орган не створений, - сільським головою) або відповідною архівною установою, при цьому матеріали адміністративної справи відповідних документів не містять. Останні а ні до суду першої, а ні до суду апеляційної інстанції не надавались.
Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про залишення оскаржуваного рішення суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 березня 2015 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Авраменко Наталії Михайлівни Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області, Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів відповідно до ст. 212 та ч. 5 ст. 254 КАС України.
Головуючий: С.М. Іванов
Суддя: С.В. Чабаненко
Суддя: А.В. Шлай