Копія
25 травня 2011 р. Справа № 2a-1870/3164/11
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шевченко І.Г.
за участю секретаря судового засідання - Сахно М.В.,
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом виконавчого комітету Роменської міської ради до Роменської міської організації Прогресивної соціалістичної партії України про обмеження права на проведення мітингу ,-
Виконавчий комітет Роменської міської ради (далі - позивач, виконком Роменської МР) звернувся до суду з позовом до Роменської міської організації Прогресивної соціалістичної партії України (далі - відповідач, Роменська міська організація ПСПУ), в якому, з урахуванням уточнень, просив:
- заборонити Роменській міській організації ПСПУ проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій та інших мирних зібрань на території міста Ромни 27 травня 2011 року.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 27 травня 2011 року визначено Днем Європи в місті Ромни в Сумській області. Дана подія має загальноєвропейське значення, включає в себе національні і місцеві заходи, які проводитимуться місцевими органами влади. З нагоди візиту до Сумської області 27 - 29 травня 2011 року делегації Представництва Європейського Союзу та представників країн - членів Європейського Союзу розпорядженням міського голови за № 87 від 12.05.2011 року затверджено ряд організаційних та урочистих заходів з підготовки до прийому в місті Ромни іноземних послів. Певна частина заходів відбуватиметься на площі проти приміщення виконком (шикування школярів з прапорцями Євросоюзу та повітряними кульками, урочисте привітання гостей українським співом біля входу до приміщення міськвиконкому тощо), тому, на думку позивача, проведення Роменською міською організацією ПСПУ звітно-виборної обласної конференції з можливим використанням звукопідсилювальної апаратури, транспарантів, плакатів створюватиме перешкоди у забезпеченні громадського порядку. Крім іншого, виконком Роменської МР відмічав, що саме звернення відповідача, всупереч вимог Указу Президії Верховної Ради СРСР від 28.07.1988р. за №9306-ХІ «Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР», не містить мети проведення зібрання, передбачувану кількість учасників, форми та методи гарантованого забезпечення громадського порядку, не зазначено, яку саме інформацію Роменська міська організація ПСПУ планує розмістити на плакатах. Позивач вважає, що проведення відповідачем даного заходу може викликати порушення громадського порядку, а тому просив позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача, враховуючи скорочені терміни розгляду справи, з огляду на приписи ст.ст. 182,38 КАС України, повідомлений належним чином про дату, час і місце розгляду справи телефонограмою (а.с.14,16-28), в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, клопотань про відкладення чи розгляд справи у його відсутності суду не надав. Крім того, в матеріалах справи міститься акт про відмову в одержанні документів суду (а.с.15), зокрема, ухвал про відкриття провадження у справі, про закінчення підготовчого провадження у справі, судова повістка. Враховуючи дані обставини та норми ст. 182 КАС України, суд вважав можливим розглядати справу у відсутності представника відповідача, за наявними у справі доказами.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, підтримав у повному обсязі. Доповнив, що проведення одночасно заходів виконкомом та відповідачем (оскільки планується проведення конференції обласного масшатабу) може призвести до значного скупчення людей та, як наслідок, загрози життю і здоров'ю людей. Просив позовні вимоги задовольнити.
Суд, заслухавши представника позивача, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, вважає за необхідне позов задовольнити частково.
В судовому засіданні встановлено, що 23 травня 2011 року до виконкому Роменської МР надійшла заява секретаря Роменської міської організації ПСПУ щодо проведення Роменською міською організацією ПСПУ 27 травня 2011 року з 8-00 години по 21-00 години на площі бул. Шевченка в м. Ромни (біля місця, де раніше стояв пам'ятник ОСОБА_2 (на даний час Центральна площа міста Ромни) звітно-виборної обласної конференції. В заяві було зазначено, що буде розміщена інформація та намети (а.с.9).
Разом з тим, як вбачається з пояснень представника позивача та досліджених матеріалів справи (а.с.6-8,29-38), 27 травня 2011року визначено Днем Європи в Сумській області, що має загальноєвропейське значення, включає в себе національні і місцеві заходи, які проводитимуться місцевими органами влади. Так, 27-29 травня 2011року відбудеться офіційний візит до Сумської області делегації Представництва Європейського Союзу та посольств країн-членів ЄС в рамках святкування Дня Європи в Сумській області. Під час перебування в м. Ромни, заплановано ряд заходів, серед яких у період з 13год до 15:30год 27 травня 2011року, зокрема, запланована зустріч, в тому числі, біля приміщення виконкому Роменської міської ради (Центральна площа міста Ромни) та проведення інших заходів в приміщенні виконкому Роменської МР за участю даної делегації. Вказані обставини підтверджуються розпорядженням міського голови від 12.05.2011р. за №87 з додатками (а.с.6-8), планом заходів, затверджених 22.04.2011року першим заступником голови Сумської обласної державної адміністрації (а.с.29-35), сценарієм проведення прийому делегації, затвердженого 23.05.2011року головою м. Ромни (а.с.36-37), копією розпорядження від 11.05.2011року за №340 «Про підготовку та проведення в області Дня Європи» (а.с.38).
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 12 вересня 1991 року № 1545-XII «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР» залишаються чинними нормативно-правові акти СРСР, які не врегульовані законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції і законам України.
Згідно пунктів 1 та 2 Указу Президії Верховної Ради СРСР від 28 липня 1988 року №9306-XI «Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР» про проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації робиться заява у виконавчий комітет відповідної місцевої ради народних депутатів. З заявою про проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації можуть звертатись особи, які досягли вісімнадцятирічного віку, - уповноважені трудових колективів підприємств, установ і організацій, органів кооперативних та інших громадських організацій, органів громадської самодіяльності й окремих груп громадян. Заява про проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації подається в письмовій формі не пізніш як за десять днів до намічуваної дати їх проведення.
В заяві зазначаються мета, форма, місце проведення заходу або маршрути руху, час його початку і закінчення, передбачувана кількість учасників, прізвища, імена, по батькові уповноважених (організаторів), місце їх проживання і роботи (навчання), дата подачі заяви.
Однак, суд звертає увагу на відсутність в заяві відповідача (а.с.9) плану проведення акції, у тому числі й порядку розміщення учасників на площі бул. Шевченка м. Ромни, а також конкретних заходів, які будуть здійснюватися під час акції.
Задовольняючи частково позов, суд виходить з наступного.
Право громадян збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, гарантується ст. 39 Конституції України. Проведення вказаних акцій не повинно порушувати громадський порядок, права і свободи інших людей, створювати небезпеку заворушень чи злочинів, загрожувати здоров'ю населення.
Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Особливості провадження у справах за адміністративними позовами суб'єктів владних повноважень про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання передбачені ст. 182 КАС України.
Статтею 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що на виконавчий орган Роменської МР покладено вжиття необхідних заходів відповідно до закону щодо забезпечення державного і громадського порядку, життєдіяльності підприємств, установ та організацій, врятування життя людей, захисту їх здоров'я, збереження матеріальних цінностей. Конституція України та Кодекс адміністративного судочинства України наділяє позивача повноваженнями щодо звернення до суду з позовною заявою про обмеження права на проведення масових акцій.
Так, згідно з ч. 1 ст. 182 КАС України, органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування негайно після одержання повідомлення про проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо мають право звернутися до окружного адміністративного суду за своїм місцезнаходженням із позовною заявою про заборону таких заходів чи про інше обмеження права на мирні зібрання (щодо місця чи часу їх проведення тощо).
Відповідно до ч. 5 ст. 182 КАС України, суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей. У постанові суду зазначається спосіб обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання.
При цьому, відповідно до ст. 1 Закону України «Про основи національної безпеки України» національна безпека - захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам. Національні інтереси - життєво важливі матеріальні, інтелектуальні і духовні цінності Українського народу як носія суверенітету і єдиного джерела влади в Україні, визначальні потреби суспільства і держави, реалізація яких гарантує державний суверенітет України та її прогресивний розвиток.
Згідно ст. 3 вказаного Закону об'єктами національної безпеки є людина і громадянин - їхні конституційні права і свободи. Статтями 27, 34, 49, 50 Конституції України передбачено, що кожен має право захищати своє життя і здоров'я, життя і здоров'я інших людей від протиправних посягань; держава забезпечує санітарно-епідемічне благополуччя; кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля.
Дійсно, як відмічає позивач, законодавче визначення поняття «громадський правопорядок» відсутнє, разом з тим, з загального правила можна зробити висновок, що це відсутність правопорушень у громадських місцях.
Таким чином, у даному випадку, з огляду на досліджені матеріали справи (а.с.29-38), інтереси національної безпеки та громадського порядку суд вбачає у відсутності порушень прав і свобод людей, які будуть знаходитись 27 травня 2011року в місцях проведення конференції відповідачем та заходів позивачем, а саме на Центральній площі міста Ромни.
В той же час, як вбачається з пояснень представника позивача та досліджених доказів, а саме акта від 23.05.2011р. (а.с.39), представник Роменської міської організації ПСПУ вже звертався з подібною заявою до позивача про проведення 27 травня 2011р. акції протесту щодо проведення в місті Дня Європи, такі антиєвропейські заклики робились вже не один раз.
Беручи до уваги той факт, що Роменська міська організація ПСПУ закликає до антиєвропейсько-інтеграційних процесів, відповідачем планується проведення конференції обласного масштабу, що передбачає участь членів партії всієї області (конкретне число учасників відповідачем у повідомленні не зазначено), учасники ж заходу щодо зустрічі Представництва Європейського Союзу та посольств країн-членів ЄС (зокрема, як пояснив представник позивача, передбачається кортеж з 16 транспортних засобів), мають протилежні погляди, ряд заходів планується проводитись саме перед будівлею міськвиконкому - поряд з місцем, де планує проводи конференцію відповідач, паркування автомобілів членів делегації планується саме на Центральній площі міста перед приміщенням виконавчого комітету (а.с.36), на переконання суду, дані обставини можуть спричинити виникнення конфліктних ситуацій та призвести до непередбаченого розвитку подій.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною 1 ст.11 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідач правом участі у судовому засіданні не скористався, заперечення проти позову до суду не надав.
З урахуванням усіх обставин, наведених вище, з метою недопущення порушення прав і свобод громадян, запобігання порушення громадського порядку, захисту національних інтересів, суд дійшов до висновку, про обґрунтованість підстав для обмеження права на мирні зібрання.
Разом з тим, як вбачається з плану та сценарію, наданих позивачем (а.с.29-38), заходи, які плануються проводитись на території м. Ромни, передбачаються саме біля приміщення (Центральна площа міста) та в приміщенні виконкому Роменської МР з 13години до 15:30 години 27 травня 2011року, а тому, суд приходить до висновку, що саме в цей час та саме на Центральній площі міста, заходи, що плануються відповідачем, з підстав, вкладених вище, будуть загрожувати громадському порядку. У зв'язку з цим позовні вимоги в інтересах національної безпеки з метою забезпечення правопорядку, запобігання вчиненню злочинів, правопорушень, для охорони здоров'я населення, захисту прав і свобод мешканців м. Ромни вбачається необхідним задовольнити шляхом заборони відповідачу проводити мирні зібрання лише у період з 13:00години до 16:30 години (враховуючи можливий збій в часі роботи делегації) 27 травня 2011року та лише на Центральній площі міста Ромни (площа між б. Шевченка та б. Свобода). Зазначені обмеження не порушують права громадян на мирні зібрання, так як стосуються лише певного часу та певної частини міста.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов виконавчого комітету Роменської міської ради до Роменської міської організації Прогресивної соціалістичної партії України про обмеження права на проведення мітингу -задовольнити частково.
Обмежити реалізацію права на мирне зібрання шляхом заборони Роменській міській організації Прогресивної соціалістичної партії України проводити збори, мітинги, інші мирні зібрання на Центральній площі міста Ромни (площа між б. Шевченка та б. Свобода) з 13год 00хвилин до 16години 30 хвилин 27 травня 2011року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) І.Г. Шевченко
З оригіналом згідно
Суддя І.Г. Шевченко