Постанова від 07.09.2011 по справі 2а-2664/11/0970

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" вересня 2011 р. Справа № 2a-2664/11/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Матуляка Я.П.

при секретарі Андрейчук Л.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську

до відповідача: ОСОБА_1

про стягнення штрафних (фінансових) санкцій в сумі 2890,00 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

16.08.2011 державна податкова інспекція в м. Івано-Франківську (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення штрафних (фінансових) санкцій в сумі 2890,00 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами перевірки дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій ДПІ в м. Івано-Франківську складено акт №1939/09/15/23/НОМЕР_1 від 29.01.2010 року, яким встановлено порушення відповідачем вимог пп. 1, 2, 13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06.07.1995 року, із змінами та доповненнями, зокрема, відповідачем не забезпечено проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій та не видано розрахункового документа встановленого зразка, порушено порядок ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації та реалізаціяалкогольних напоїв без придбання відповідної ліцензії на право реалізації алкогольних напоїв

За вказані порушення, згідно з рішення позивача від 10.02.2010 року за №0000562304 до відповідача застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 1190,00 грн. та згідно рішення від 10.02.2010 року за №911380/1939/09/15/23/НОМЕР_1 до відповідача застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 1700,00 грн. Загальна сума штрафних (фінансових) санкцій становить 2890,00грн.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений завчасно та належним чином, однак направив на адресу суду клопотання в якому просить проводити розгляд справи без участі представника інспекціїї, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідач у судове засідання не з'явилася, хоча про час, дату та місце розгляду справи повідомлена завчаснго та належним чином про що свідчать повідомлення про врученння поштового відправлення (рекомендоване). Про причини неявки суд не повідомив, заяви чи клопотання відповідача про розгляд справи без участі представника чи про відкладення розгляду справи до суду не надходили. Своїм правом на подання заперечення відповідач не скористався.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази судом встановлено наступне.

22.01.1999 року Івано-Франківським міськвиконкомом проведено державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1.

В судовому засіданні встановлено, що під час перевірки дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці кафе-бар «Гранд», що розташована по вул. Шевченка,65, смт. Богородчани, де здійснює свою діяльність фізична особа-підприємець ОСОБА_1 виявлено порушення п.1, 2, 13, ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі,громадського харчування та послуг» 31776-ІІІ від 01.06.2000 року (із внесеними змінами та доповненнями), ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» №481/95-ВР від 19.12.1995 року, ст. 3, 7 Закону України, від 23.03.1996. № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», а саме:

- не проведення розрахункової операції через РРО та невидача розрахункового документа встановленого зразка;

- реалізація алкогольних напоїв без придбання відповідної ліцензії на право реалізації алкогольних напоїв;

- порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації;

Як вбачається з матеріалів справи відповідачем проведено розрахункову операцію на суму 50,00 грн., без застосування реєстратора розрахункових операцій та роздрукування розрахункового документа.

Згідно ч.1 ст.З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 даного Закону, за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних оріанів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, пю підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

Таким чином до відповідача було застосовано штрафну санкцію в розмірі 250,00грн. (50,00грн. х 5 - п'ятикратний розмір вартості проданих товарів).

Також під час проведення перевірки встановлено відповідачем не здійснювався облік товарних запасів за місцем їх реалізації у книзі обліку доходів і витрат, у зв'язку з її відсутністю. Факт відсутності книги обліку доходів і витрат підтверджується актом перевірки (п.п.2.1.11). В процесі здійснення перевірки повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків перевіряючими станом па 29.01.2010 року в присутності ОСОБА_1 виявлено залишки запасів на загальну суму 470,00грн.. Перелік виявлених залишків запасів відображено у відомості та скріплено підписом ОСОБА_1.

Пунктом 12 стані 3 Закону України від 06.07.95 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та, послуг» із змінами та доповненнями (далі - Закон № 265), передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (паданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування іа послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Приписами статті 21 Закону № 265 встановлено, що до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Крім того, як вбачається з п. 177.10 ст. 177 Податкового кодексу України фізичні особи - підприємці зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару.

Форма Книги обліку доходів і витрат та порядок її ведення визначаються центральним органом державної податкової служби.

Фізичні особи - підприємці застосовують реєстратори розрахункових операцій відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Форму книги обліку доходів і витрат, які ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядок її ведення затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 року №1025.

Таким чином до відповідача було застосовано штрафну санкцію в розмірі 940,00грп. (470,00грн. х 2 - подвійний розмір вартості необлікованих товарів).

Крім того в ході проведення перевірки виявлено, що відповідачем здійснювалася реалізація горілки «Хортиця» - три бутилки по ціні 40,00 грн., шампанське «Одеса» - дві бутилки по ціні 40,00 грн., горілка «Княгинин» - дні бутилки по ціні 40,00грн., пиво «Оболонь» десять бутилок - по ціні 7,00грн. та пиво «Хайк» - десять бутилок по ціні 8.00грн. на загальну суму 470,00грн.

Згідно 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» №481/95-ВР від 19.12.1995р., імпорт, експорт і оптова торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами можуть здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензій.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спирюм етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, епиргом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

У відповідності до абз.5 ч.2 ст. 17 цього ж Закону, до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень;

Таким чином до відповідача було застосовано штрафні санкції в розмірі 1700,00грн.

На підставі акту перевірки №1939/09/15/23/НОМЕР_1 від 29.01.2010 року, державною податковою інспекцією в м. Івано-Франківську прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 10.02.2010р. №0000562304 та рішення про застосування фінансових санкцій №911380/1939/09/15/23/НОМЕР_1 від 10.02.2010р.. якими до відповідача застосовано штрафні санкції в розмірі 2890,00 грн.

Відповідно до ст.11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку. Статтею 11-1 цього Закону передбачено підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів). Що стосується планових або позапланових перевірок за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги) згідно із законодавством України, то дані питання регулюються зокрема ст.ст.15,16 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, Методичними рекомендаціями щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від 27.05.2008р. №355, в яких зазначено, що такі перевірки проводяться за окремими щомісячними планами органів державної податкової служби і за наявності направлення на перевірку.

Відповідно до статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Податковий борг в розмірі 2890,00 грн. підтверджується корінцем рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, копією рішення про застосування фінансових санкцій, актом перевірки та іншими матеріалами справи.

Доказів сплати даного боргу відповідач суду не надав, а тому податковий борг підлягає стягненню в судовому порядку.

Таким чином, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з рахунків в обслуговуючих банках та за рахунок готівки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в дохід бюджету штрафні (фінансові) санкції в розмірі 2890 (дві тисячі вісімсот дев"яносто) грн.00 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя: (підпис) ОСОБА_2

Постанова складена в повному обсязі 12.09.2011 року.