ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"30" червня 2011 р. Справа № 2a-1962/11/0970
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Гундяка В.Д.,
розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні суду в м.Івано-Франківську справу за позовом Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Івано-Франківській області до ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,
14.06.2011 року Територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Івано-Франківській області звернулося в суд з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій в сумі 510 грн. Позовні вимоги мотивувало тим, що за відповідачем рахується заборгованість, яка виникла у зв'язку із несплатою фінансових санкцій, застосованих за порушення ЗУ “Про автомобільний транспорт”.
Згідно п.4 ч.1 ст.183-2 КАС України ухвалою суду від 15.06.2011 року в адміністративній справі за вищевказаним позовом відкрито скорочене провадження. Копії даної ухвали, позовної заяви та доданих до неї документів направлено відповідачу та отримано останнім 18.06.2011 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення. У встановлений ч.3 ст.183-2 КАС України строк правом на подання заперечення проти позову відповідач не скористався.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому останні підлягають до задоволення з наступних мотивів.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 являється автомобільним перевізником та відповідно до ЗУ “Про автомобільний транспорт” надає послуги з перевезення пасажирів на таксі.
Статтею 39 вказаного Закону визначено перелік документів на підставі яких виконуються пасажирські перевезення, а саме : для автомобільного перевізника ліцензія, інші документи, передбачені законодавством України; для водія таксі -посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, лчцензійна картка, інші документи, передбачені законодавством України.
Однак відповідач 27.01.2011 року всупереч вимогам даного Закону здійснював експлуатацію належного йому легкового автомобіля ГАЗ 3110, облаштованого як таксі, за відсутності ліцензійної картки. Дана обставина підтверджуються актом проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 27.01.2011 року, а також довідкою Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Івано-Франківській області від 04.05.2011 року, відповідно до якої відповідач не отримував ліцензію на право провадження господарської діяльності щодо надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. Крім того факт експлуатації вище вказаного автомобіля, облаштованого розпізнавальним знаком служби таксі «15.58», підтверджується матеріалами фотозйомки, проведеної під час складання протоколу від 27.01.2011 року за №б/н, які наявні у матеріалах справи.
Згідно п.3 ч.1 ст.60 ЗУ “Про автомобільний транспорт” за експлуатацію легкового автомобіля, облаштованого як таксі, без наявності ліцензійної картки застосовуються штрафні санкції у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За вказані порушення на підставі вищевказаного акту керівником територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Івано-Франківській області 15.02.2011 до відповідача згідно постанови за №119435 застосовано штрафні санкції на суму 510 грн.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність та взаємний зв'язок суд погоджується з правомірністю прийняття вказаних рішень суб'єктом владних повноважень та розміром застосованих санкцій.
Судом встановлено, що дана постанова направлена відповідачу, що підтверджується копією супровідного листа за №09-3-20/689 від 16.02.2011 року, який наявний в матеріалах справи та отримана ОСОБА_1 18.02.2011, згідно повідомлення про вручення поштового відправлення. Одночасно згідно п.28 Постанови КМУ “Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті” відповідачу було запропоновано сплатити застосовані штрафні санкції у 15-денний термін з дня одержання постанови. Відповідно до довідки Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Івано-Франківській області від 04.05.2011 року застосовані штрафні санкції залишились несплачені, постанова про їх застосування відповідачем не оскаржувалась.
Таким чином, оскільки доказів сплати заборгованості ОСОБА_1 суду не представив, обставин, які б були підставою для звільнення відповідача від сплати вищевказаних коштів, не встановлено, позов слід задовольнити.
На підставі ЗУ “Про автомобільний транспорт”, керуючись ст.ст.11, 71, 86, ст.ст.162, 183-2, 256 КАС України, суд
позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (р/р 31110106700002 УДК в м.Івано-Франківську, код платежу 21081100, МФО - 836014, код одержувача - 20568100) в дохід держави - 510 (п'ятсот десять) грн. несплачених фінансових санкцій.
Постанову суду звернути до негайного виконання.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови сторонами або іншою особою, яка брала участь у справі. Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя: /підпис/ ОСОБА_2