Справа № 758/14161/14-ц
05 грудня 2014 року суддя Подільського районного суду м.Києва Шаховніна М. О. , розглянувши заяву ОСОБА_1, діючої по довіреності в інтересах ОСОБА_2, про зупинення виконавчого провадження по справі за позовною заявою ОСОБА_2 до Публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк", приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Ковальчука Сергія Павловича, треті особи - відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м. Києві, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню,
26 листопада 2014 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до ПАТ "Укрсоцбанк", приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Ковальчука С.П., треті особи - відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м. Києві, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню.
03 грудня 2014 року, ОСОБА_1, діюча по довіреності в інтересах ОСОБА_2, подала заяву про зупинення виконавчого провадження, в якій просить зупинити виконавче провадження № 43070399, яке відкрите в порядку примусового виконання виконавчого напису приватного нотаріуса КМНО Ковальчука С.П. від 11.02.2014 року № 1179 про звернення стягнення на квартиру АДРЕСА_1, яка належить на праві власності ОСОБА_2 при цьому представник позивача посилається на п. 6 ст. 37 ЗУ "Про виконавче провадження".
Дослідивши матеріали заяви у її задоволенні слід відмовити, виходячи з наступних підстав.
Статтею 37 Закону України «Про виконавче провадження» визначено вичерпний перелік обставин, що зумовлюють обов'язкове зупинення виконавчого провадження, а статтею 38 вказаного Закону визначені обставини, що надають право державному виконавцю зупинити виконавче провадження.
Відповідно до вимог ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець виносить вмотивовану постанову про зупинення виконавчого провадження з підстав, передбачених статтями 37 і 38 цього Закону, яка затверджується начальником або заступником начальника відділу, якому підпорядкований державний виконавець. Постанову про зупинення виконавчого провадження з підстав, передбачених статтею 37 цього Закону, державний виконавець виносить не пізніше наступного робочого дня, коли йому стало відомо про такі обставини. Копія постанови надсилається сторонам у триденний строк.
Тобто законодавством чітко визначено обставини, які можуть бути підставою для зупинення виконавчого провадження, та порядок вирішення питання про зупинення виконавчого провадження, а саме питання про зупинення виконавчого провадження вирішується державним виконавцем, на примусовому виконанні якого знаходиться виконавче провадження.
Відповідно до Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ № 24-152/04-13 від 28.01.2013 р. «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення у цивільній справі» визначено, що суд не може зупинити виконавче провадження, так як це виключне повноваження державного виконавця. Навіть у разі оскарження дій державного виконавця, який не зупинив виконавче провадження, суд вправі визнати його дії незаконними та зобов'язати зупинити виконавче провадження, а не сам зупиняє таке провадження (ч. 2 ст. 387 ЦПК).
Таким чином, прерогативним правом зупинення виконавчого провадження на підставі Закону України "Про виконавче провадження" наділений виключно державний виконавець і вирішення такого питання до компетенції суду не входить.
З огляду на наведене, суддя приходить до висновку, що у задоволенні заяви представника позивача ОСОБА_1 про зупинення виконавчого провадження слід відмовити.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 37, 38, 39 Закону України «Про виконавче провадження», суддя
У задоволенні заяви ОСОБА_1, діючої по довіреності в інтересах ОСОБА_2, про зупинення виконавчого провадження відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
СуддяМ. О. Шаховніна