Справа № 2а-97/09
“18” березня 2009 року Гайсинський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого - судді Панасюка О.С.
з участю секретаря Сегеди А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Гайсині справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та Управління Пенсійного фонду України в Гайсинському районі про зобов'язання зробити перерахунок підвищення до пенсії, -
встановив:
Позивачка звернулася до суду з цим позовом, вказуючи, що відповідно до Закону України № 2195-ІV від 18.11.2004р. «Про соціальний захист дітей війни» (далі Закон) з 1.01.2006р. їй повинна щомісячно виплачуватись соціальна допомога в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, але всупереч цим вимогам Закону, відповідачі, посилаючись на Закон України «Про державний бюджет України на 2006 рік» та Закон України «Про державний бюджет України на 2007 рік», якими призупинялась дія ст.6 розділу 2 Закону, незважаючи на рішення Конституційного Суду України № 6-рп від 9.07.2007р., яким визнано неконституційним положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» про зупинення дії цієї статті, не проводили в 2006 - 2007 роках нарахування та виплати такої допомоги, таку свою бездіяльність обґрунтовували відсутністю законодавчого забезпечення нарахування та виплати підвищення до пенсії «дітям війни» через не внесення відповідних змін до державного бюджету на 2007 рік. Просила поновити пропущений строк для звернення до суду за захистом порушеного права, зобов'язати відповідачів здійснити перерахування призначеної пенсії, підвищивши її на 30% мінімальної пенсії за віком, та стягнути на її користь заборгованість по сплаті підвищеної суми пенсії за 2006 - 2007 роки в сумі 2733,30 грн.
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала, наполягала на їх задоволенні, пояснила, що пропустила строк для звернення до суду через юридичну необізнаність.
Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Гайсинському районі позову не визнала зовсім, пояснила, що для визначення величини мінімальної пенсії за віком, що застосовується для підвищення пенсії особам, яким встановлено статус «діти війни», не може застосовуватись мінімальний розмір пенсії за віком відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», бюджетом на 2006 - 2007 роки не передбачено коштів на зазначені соціальні допомоги, тому навіть після визнання неконституційними положень Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», якими зупинялась дія законів про встановлення окремих соціальних виплат, не було законних підстав для нарахування і виплати підвищення до пенсії «дітям війни».
Представник Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області до суду не з'явилась, направила заяву, відповідно до якої просила справу розглядати у її відсутності, вважала Головне управління неналежним відповідачем, тому що воно не має повноважень щодо призначення, перерахунку і виплати пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких міркувань.
Судом встановлено, що позивачка є пенсіонером та має статус дитини війни, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 (а.с.9).
Згідно зі ст.1 Закону України « Про соціальний захист дітей війни», до дітей війни належать особи, яким на момент закінчення Другої Світової війни (2 вересня 1945 р.) не виповнилося 18 років, - відповідно ОСОБА_1, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 належить до зазначеної категорії осіб (а.с.8).
Відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсія підвищується на 30% мінімального розміру пенсії за віком; п.1 Розділу 4 «Заключні положення» цього Закону передбачено набрання ним чинності з 01.01.2006р.
Проте, рішення про підвищення пенсії позивачці дотепер не прийнято, перерахунки за 2006 - 2007 роки не проведені.
У відповідності до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ст. 111 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року, який набрав чинності з 1.01.2007 року, було встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни; рішенням Конституційного Суду України № 6- рп від 9.07.2007р. положення цієї статті визнані неконституційними; відповідно до ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність, таким чином зазначений закон втратив чинність 9.07.2007р.
На час розгляду цієї справи судом розмір мінімальної пенсії за віком визначений лише ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і, згідно з цією нормою, мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму встановленому для осіб що втратили працездатність; відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про прожитковий мінімум» від 15.071999р., прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком; відповідно ч.1 ст. 63 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік», прожитковий мінімум на одну особу в 2006 році складав: з 1 січня - 350 грн., з 1 квітня - 359 грн., з 1 жовтня - 366 грн.; статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006р., був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність: з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 387 гривень, з 1 жовтня - 395 гривень, зазначена стаття була змінена Законом України від 15.032007р. «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та в новій редакції з 28.032007р. встановлювала прожитковий мінімум для особи, яка втратила працездатність: з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 406 гривень, з 1 жовтня - 411 гривень, при цьому, була доповнена абзацом, яким передбачено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком, відповідно до абзацу першого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим ч.1 цієї статті, збільшений на 1 відсоток, що складає, відповідно, 410 грн. 06к. та 415 грн. 11 к.., таким чином розмір 30% мінімального розміру пенсії рахується за формулою: 410,06 грн. х 30%, та складає 123 грн. 02к.., а починаючи з 01.10.2007 року - 415,11 грн. х 30 %, та складає 124 грн. 53к.
Ст.110 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» 323 5-IV від 20.12.2005р. було встановлено, що пільги дітям війни, передбачені статтею 6 Закону, у 2006 році запроваджуються поетапно, за результатами виконання бюджету у першому пiврiччi, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.
Відповідно ч.2 ст. 99 КАС України, для звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Так, Закон України «Про соціальний захист дітей війни» вступив в силу 1.01.2006р., відповідно, не отримавши соціальну допомогу, передбачену цим законом, позивачка з цього часу повинна була дізнатися про порушення своїх прав. Її юридична необізнаність не може бути визнана поважною причиною для поновлення строку звернення до суду. Закони, інші нормативно-правові акти є доступними для ознайомлення всіма громадянами, можливість обізнаності особи про положення законодавства залежить виключно від бажання самої особи. Таким чином вимога ОСОБА_1 щодо поновлення строку для звернення до суду за період з 01.01.2006р. по 31.12.2006р. та зобов'язання відповідача до вчинення перерахунку за вказаний період задоволенню не підлягає.
Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006р., який набрав чинності 01.01.2007р., скасовано відповідні соціальні допомоги оспорюваній категорії громадян. Рішенням Конституційного Суду України від 9.07.2007р. це положення визнано неконституційним. З цього дня зазначений закон втратив чинність, тому вимога позивачки щодо нарахування соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 9.07.2007р. по 31.12.2007р. є законною і обґрунтованою. Такої ж позиції дотримується і Європейський Суд з прав людини (рішення у справі «Кечко проти України» від 08.11.2005р.).
Крім того, в цьому ж рішенні Європейського Суду з прав людини зазначено, що реалізація особою права на отримання бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин актах національного законодавства, не може бути поставлена в залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, судами не повинні прийматися до уваги, у випадках, коли з набуттям чинності певним законом, його нормами призупиняється дія положень закону, що був прийнятий раніше, до спірних правовідносин застосовується закон, що діяв на момент виникнення у особи відповідного права.
Таким чином, суд вважає, що позивачка має право на щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії, а саме - за період з 9.07.2007р. по 30.09.2007 р. в розмірі 123,02 грн. на місяць, за період з 1.10.2007р. по 31.12.2007р. - 124,53 грн. на місяць, а дії відповідача - Управління пенсійного фонду України в Гайсинському, щодо відмови у перерахунку підвищення до пенсії є неправомірними.
При цьому суд зазначає, що відповідно до п.п.7 п.2.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002р. № 8-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.05.2002р. за № 442/6730, функції з призначення, перерахунку і виплати пенсій, допомоги на поховання та інші соціальні виплати відповідно до чинного законодавства покладені на управління Пенсійного фонду в районах, містах і районах у містах. Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснює лише контрольні функції і не має повноважень щодо призначення, перерахунку і виплати пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат (п.п.3 п.2.2 ч.2 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі від 27.06.2002р. № 11-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.07.2002р. за № 581/6869), тому не може відповідати по вимогах позивачки.
Керуючись ч.2 ст.19, ст. 152 Конституції України, рішенням Європейського Суду з прав людини у справі «Кечко проти України» від 08.11.2005р., рішенням Конституційного Суду України № 6- рп від 09.07.2007 року, ст.8, 9, ч.2 ст. 99, 159-163 КАС України, ст.ст. 1,6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 року» від 19.12.2006 року, ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум» від 15.08.1999 року, ст. 110 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» вiд 20.12.2005р., суд, -
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління пенсійного фонду України в Гайсинському районі Вінницької області, виражену у неперерахуванні та невиплаті ОСОБА_1 підвищення до пенсії на 30% мінімального розміру пенсії за віком з 9.07.2007р. по 31.12.2007р.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Гайсинському районі Вінницької області зробити перерахунок підвищення до пенсії ОСОБА_1 на 30% мінімального розміру пенсії за віком з розрахунку за період з 9.07.2007р. по 30.09.2007 р. в розмірі 123,02 грн. на місяць, за період з 1.10.2007р. по 31.12.2007р. - 124,53 грн. на місяць.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Гайсинський районний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня винесення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20-ти днів апеляційної скарги з подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.
Суддя