Справа № 819/2828/15
22 вересня 2015 р.м.Тернопіль
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд, в складі:
судді Ходачкевич Н.І.
при секретарі судового засідання Цимбал А.
за участю:
представника позивача:ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Тернопільського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_1 митниці Державної фіскальної служби України про стягнення допомоги по безробіттю, -
ОСОБА_1 міськрайонний центр зайнятості (надалі - позивач, ОСОБА_1 МРЦЗ) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 митниці Державної фіскальної служби України (надалі - відповідач ) про стягнення з виплаченого забезпечення (допомоги по безробіттю) ОСОБА_4 у сумі 22 541грн 03 коп.
В обґрунтування заявлених вимог, представник позивача посилається на те, що всупереч вимог Закону України "Про зайнятість населення", Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" відповідач перебуваючи на обліку в Тернопільському МРЦЗ з 04.03.2015 року по 29.07.2015 р., отримав допомогу з безробіття в сумі 22 541 грн. 03 коп. Згідно наказу ОСОБА_1 митниці ДФС №65-о від 26.02.2015р. ОСОБА_4 звільнено із займаної посади начальника відділу інсфрактури ОСОБА_1 митниці ДФС. Згідно наказу Тернопільського міськрайонного центру зайнятості ОСОБА_4 призначено допомогу по безробіттю.Однак рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 28.07.2015 р. поновлено на посаді начальника відділу інсфрактури ОСОБА_1 митниці ДФС з 27 лютого 2015 року. Отже виходячи з вимог Закону України " Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" просять стягнути виплачену ОСОБА_4 забезпечення (допомогу по безробіттю) ОСОБА_4 у сумі 22 541грн 03 коп
Представник позивача в судовому засіданні заявлені вимоги підтримала в повному обсязі, з викладених у позові підстав. Просила позов задовольнити у повному обсязі.
У судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнала, з підстав наведених у письмових запереченнях проти позову, в яких зазначила, що ОСОБА_1 митниця ДФС є бюджетною установою, яка фінансується виключно з Державного бюджету України, здійснює платежі лише за наявності бюджетних асигнувань та за відповідними кодами економічної класифікації видатків бюджету, а тому не повернення ОСОБА_1 митницею Тернопільському міськрайонному центру зайнятості виплаченої допомоги по безробіттю в сумі 22541,03 грн через відсутність на даний час коштів по КЕКВ 2800 не може вважатись порушенням прав позивача. Просила у задоволенні позову відмовити.
Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти позову, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, якими врегульовано спірні правовідносини, при прийнятті рішення виходить з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що згідно наказу ОСОБА_1 митниці ДФС №65-о від 26.02.2015р. ОСОБА_4 звільнено із займаної посади начальника відділу інсфрактури ОСОБА_1 митниці ДФС 26 лютого 2015 року у зв'язку з припиненням трудового договору відповідно до п.72 ст 36 Кодексу законів про працю України з підстав передбачених Законом України "Про очищення влади".
04.03.2015 р. ОСОБА_4 зареєструвався в Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості.
Відповідно до наказу Тернопільського міськрайонного центру зайнятості від 04.03.2015 р., № НТ1500311 статус безробітного ОСОБА_4 надано 04.03.2015 р. та згідно наказу від 11.03.2015, №НТ 150311 призначено допомогу по безробіттю відповідно до п.п. 1, 3, 4 ст. 22, п. 1 ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” та п.2.1 “Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності”: понад 10 років - 70 % середньої з/п (доходу) залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: 100% - 90 к.д., 80% - 90 к.д., 70% - 180 к.д.: з 11.03.2015 р. по 04.03.2016 р.
Наказом Тернопільського міськрайонного центру зайнятості від 30.07.2015 р. № НТ150730 ОСОБА_4 припинено виплату допомоги по безробіттю у зв'язку з поновленням зареєстрованого безробітного на роботі за рішенням суду, відповідно пп.2 п.1 ст.31 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” з 29.07.2015 р.
Наказом Тернопільського міськрайонного центру зайнятості від 30.07.2015 р. № НТ150730 припинено реєстрацію безробітного у зв'язку з поновленням ОСОБА_4 на роботі за рішенням суду, що набрало законної сили відповідно до абзацу 10 пп.1 п.37 “Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних” з 29.07.2015 р.
Відповідно до довідки Тернопільського міськрайонного центру зайнятості від 31.07.2015р. №3037 виданої ОСОБА_4 допомога по безробіттю виплачена за період з 04.03.2015р. по 29.07.2015р. становить 22541,03 грн.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 28.07.2015 р. за адміністративним позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_1 митниці ДФС, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_1 обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Тернопільській області про скасування наказу та поновлення на роботі, Визнано протиправним та скасовано наказ в.о. начальника ОСОБА_1 митниці ДФС № 65-о від 26.02.2015 р. "Про звільнення ОСОБА_4" та поновлено ОСОБА_4 на посаді начальника відділу інфрастуктури ОСОБА_1 митниці ДФС.
Претензію про стягнення виплаченого забезпечення (допомоги по безробіттю) ОСОБА_4 у сумі 22541 грн. 03 коп. у зв'язку з поновленням його на роботі за рішенням суду направлено відповідачу рекомендованим листом від 31.07.2013 р. за № 07/2972.
Відповідач надав відповідь на претензію № 3071/10/19-70-05 від 12.08.2015 р. та станом на даний час добровільно не сплатив позивачу виплачене забезпечення (допомогу по безробіттю - ОСОБА_4).
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" 05.07. 2012 р. N 5067-VI (далі - Закон N 5067-VI) безробітним є особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи;
Ч. 1 ст. 7 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 2.03. 2000 р. N 1533-III (далі - Закон № 1533-III), передбачено такий вид забезпечення безробітного як допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності.
Як встановлено протягом судового розгляду та знайшло підтвердження матеріалами даної адміністративної справи, у передбаченому законом порядку ОСОБА_4 у зв'язку з його звільненням з роботи, було присвоєно статус безробітного і призначено виплату допомоги по безробіттю.
Згідно з п.п. 2 п.1 ст. 31 Закону № 1533-III виплата допомоги по безробіттю припиняється, в тому числі, у разі поновлення безробітного на роботі за рішенням суду.
Внаслідок поновлення ОСОБА_4 на посаді начальника відділу інсфрактури ОСОБА_1 митниці ДФС на підставі Постанови Тернопільського окружного адміністративного суду від 28.07.2015р. у справі № 819/729/15-а, дану особу було знято з обліку як безробітного та припинено здійснення виплати допомоги по безробіттю.
Відповідно до ч. 4 ст. 35 Закону № 1533-III, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду утримується із роботодавця.
Згідно п.20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних", затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 219 від 14.02.2007 р. громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу - та безробітні, знімаються з обліку з дня поновлення безробітного на роботі за рішенням суду, то набрало законної сили. При цьому в картці робиться запис про прийняття на роботу, зазначаються дата та номер наказу. Повернення виплачених безробітному коштів здійснюється відповідно до частини четвертої статті 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Аналізуючи вищенаведені обставини, встановлені в судовому засіданні та підтверджені належними та допустимими доказами, та співставляючи їх зі змістом вищенавенеих норм ч. 4 ст. 35 Закону 1533-III, вимоги якої кореспондуються із приписами п. 20 Порядку № 219, суд приходить до висновку що вимоги позивача щодо стягнення допомоги по безробіттю, отриманої ОСОБА_4 під час вимушеного прогулу та вподальшому поновленому на роботі - є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а отже, підлягають до задоволення в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
1.Адміністративний позов задовольнити.
2.Стягнути з ОСОБА_1 митниці ДФС (вул. Текстильна 38, м. Тернопіль, код 39420537) виплачене забезпечення (допомогу по безробіттю) ОСОБА_4 у сумі 22 541 грн. 03 коп. (двадцять дві тисячі п'ятсот сорок одна грн. 03 коп.), у звязку з поновленням його на роботі за рішенням суду на користь Тернопільського міськрайонного центру зайнятості (вул. Текстильна 1 Б, м. Тернопіль) на р/р 37171300901002 в ГУДКУ в Тернопільській області, МФО 838012, код 14029303.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 28.09.2015р.
Головуючий суддя Ходачкевич Н.І.
копія вірна
Суддя Ходачкевич Н.І.