Постанова від 22.09.2015 по справі 171/2016/15-а

Справа № 171/2016/15-а

2-а/171/65/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2015 року Апостолівський районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого - судді Диба Л.М.

при секретарі Титаренко Л.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Апостолове, справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Апостолівському районі Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,- ВСТАНОВИВ:

До Апостолівського районного суду Дніпропетровської області надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Апостолівському районі Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що при зверненні до УПФУ в Апостолівському районі Дніпропетровської області з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах як трактористу-машиністу в призначенні такої пенсії було відмовлено з посиланням на недостатність пільгового стажу тракториста-машиніста безпосередньо у виробництві сільськогосподарської продукції.

Позивач просить: визнати протиправною відмову Управління пенсійного Фонду України в Апостолівському районі Дніпропетровської області в призначенні пільгової пенсії відповідно до пункту «в» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»; зобов'язати Управління пенсійного Фонду України в Апостолівському районі Дніпропетровської області нарахувати, призначити нарахувати та виплачувати пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, надав заяву відповідно до якої просить суд позовні вимоги задовольнити, розгляд справи проводити без його участі.

Від представника УПФУ в Апостолівському районі Дніпропетровської області надійшла заява відповідно до якої проти задоволення позовних вимог не заперечує, справу просить слухати за її відсутності.

Суд, вивчивши матеріали справи, вважає необхідним адміністративний позов задовольнити повністю.

Судом встановлено, відповідно до трудової книжки серії НОМЕР_1 (запис від 01.08.1977 року) позивач з 01.08.1977 року до 17.10.1978 року працював трактористом в (мовою оригіналу) Совхозе (радгосп. Укр.) им. «Димитрова Апостоловского района» (а.с.13-14). Пільговий стаж, що визнається відповідачем відповідно до листа відмови УПФУ від 28.07.2015 року становить - 18 років 1 місяць 28 днів. Наявність вказаного стажу підтверджується даними трудової книжки № НОМЕР_3 в якій також містяться відомості, що на момент призову на строкову військову службу ОСОБА_1 був переведений на посаду «тракториста»(а.с. 13-14).

З військового квитка серії НОМЕР_2, судом встановлено основну цивільну спеціальність ОСОБА_1 - «тракторист» (а.с. 10).

Згідно із п. «в» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від останнього місця роботи, трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 1, 2, 3, 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року, передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка; за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами; у разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків; за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи; у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

З аналізу викладених норм суд приходить до висновку, що уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників для підтвердження трудового стажу при призначенні пенсій на пільгових умовах, надаються за відсутності відповідних записів у трудовій книжці, вказана позиція підтверджується постановою Верховного Суду України від 15.12.2010 року по справі № 6-3913св08.

Крім того, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року N 22-1, передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Листом Міністерства соціального захисту населення України від 03.11.1993 року № 02-80орг роз'яснено, що єдине найменування професії механізаторів сільського господарства "тракторист-машиніст" було введено в 1961 році і охоплює такі професії: бульдозеристи, бульдозеристи-скреперисти, грейдеристи, комбайнери, машиністи дощувальних машин, машиністи льноконоплезбиральних машин, машиністи скреперів, скреперисти, машиністи чайнозбиральних машин, машиністи екскаваторів, механіки-водії бавовнозбиральних машин, механіки-водії самохідних широкозахватних сінокосилок, механіки-комбайнери, трактористи, трактористи-бульдозеристи.

Згідно роз'яснення № 7 від 20 січня 1992 року Міністерства соціального забезпечення України «Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах трактористам-машиністам, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах і на інших підприємствах сільського господарства» трактористам-машиністам, які відробили повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік зараховується до стажу , який дає право на пільгове пенсійне забезпечення і в тому випадку, якщо в польовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи (на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, по ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо).

Роз'ясненням Міністерства соціального забезпечення України № 17 від 17 травня 1992 року «Про порядок застосування окремих статей Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що до підприємств сільського господарства відносяться підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництві.

Пільговий стаж, що визнається відповідачем, наявність якого підтверджена матеріалами справи, складає - 18 років 1 місяць 28 днів.

Пунктом 1 статті 8 чинного Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», передбачено, що час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В трудовій книжці № НОМЕР_3 міститься відомості, що на момент призову на строкову військову службу позивач був переведений на посаду тракториста, яка згідно листа Мін. Соц. Захисту є посадою «тракторист-машиніст».

Крім підтвердження даними військового квитка серії НОМЕР_2 фак строкової військової служби, в військовому квитку чітко вказана основна цивільна спеціальність - «тракторист».

Таким чином період проходження строкової військової служби позивача який складає 2 роки слід зарахувати до стажу роботи який дає право на пільгову пенсію за віком. Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.

Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» гарантовано право громадян на державне пенсійне забезпечення.

В зв'язку з викладеним суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. Згідно частини 1 ст. 94 КАС України (в редакції Закону № 484-VIII від 22.05.2015 року, яка набрала чинності 01.09.2015 року)якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Оскільки в матеріалах справи містяться докази понесених позивачем судових витрат у розмірі 487 гривень 20 копійок сплаченого судового збору, зазначену суму необхідно стягнути з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Апостолівському районі Дніпропетровської області про визнання протиправною відмови в призначенні пенсії та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Управління пенсійного фонду України в Апостолівському районі Дніпропетровської області в призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Апостолівському районі Дніпропетровської області призначити нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Апостолівському районі Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 - 487 гривень 20 копійок в рахунок відшкодування понесених судових витрат.

На постанову може бути подано апеляцію до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Апостолівський районний суд, з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою яка її подає до суду апеляційної інстанції, протягом 10 днів з дня отримання стороною копії постанови.

Суддя Л.М. Диба

Суддя Л. М. Диба