справа №2-А-709/08
19 листопада 2008 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира у складі: головуючої- судді - Галацевич О.М. секретаря - Андрушко І.C., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира про визнання дій відповідача неправомірними та стягнення кошті в, -
встановив:
Позивачка звернулась до суду із зазначеним адміністративним позовом, в якому просить визнати дії відповідача щодо невиплати в розмірах передбачених законодавством одноразової допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку неправомірними та стягнути з відповідача на її користь недоотримані за 2007 рік кошти по допомогах в сумі 5032, 63 грн. В обґрунтування своїх вимог зазначила, що відповідно до законодавства їй щомісячно повинна надаватися грошова допомога у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму, для дітей віком до 6 років, як особі, що фактично здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також допомога при народженні дитини у сумі, кратній 22, 6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Однак в 2007 році зазначені допомоги виплачувались відповідачем у неповному розмірі.
Сторони в судове засідання не з'явились. Позивач у позовній заяві просила проводити розгляд справи у її відсутності. Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлений про час, дату та місце судового розгляду, про що свідчить виписка з журналу вихідної кореспонденції про вручення судової повістки уповноваженій особі. Причини неявки суду не повідомив, надіслав заперечення проти позовних вимог.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність сторін на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ч.3 ст. 122 та ч. 4 ст. 128 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Зокрема дії статей 41, 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» зупинялась на 2007 рік відповідно до п. 7 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік». Також пунктом 14 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» зупинялась дія статей 12, 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Судом встановлено, що позивачка є матір'ю малолітньої ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, що підтверджується свідоцтвом про народження (а.с.7).
Позивач працювала і є застрахованою особою на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, перебуває на обліку, як особа що отримує одноразову допомогу при народженні дитини та допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в управлінні праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира. Вказані допомоги виплачувались позивачці з врахуванням обмежень, встановлених Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік». Заява позивачки про проведення перерахунку даної допомоги в межах, встановлених законодавством, відповідачем залишена без задоволення.
Відповідно до ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року по справі №1-29\2007 визнані неконституційними положення п.п.7, 14 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», отже, з цього часу відновлено дії ст.ст. 12-15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст. ст. 41, 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до пункту 5 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України, воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей законів, що визнані неконституційними.
Відповідно до ст. 73 Закону України «Про Конституційний Суд України», якщо акти (закони та інші правові акти Верховної Ради України, акти Президента України, акти Кабінету Міністрів України, правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим) або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), вони оголошуються не чинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Оскільки, визнані неконституційними положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення, - позов підлягає частковому задоволенню з липня 2007 року.
Таким чином, судом встановлено, що всупереч ст. 22 Конституції України та рішенню Конституційного Суду України вказані допомоги відповідачем виплачувалась позивачці не в повному розмірі.
Як свідчить довідка відповідача (а.с.9), а також довідка від 23.10.2008 року, надана на запит суду, позивач отримала щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня по грудень 2007 року включно: з липня по серпень 2007 року по 99, 72 грн., в вересні 2007 року 104, 85 грн., в жовтні 2007 року 136, 13 грн., в листопаді 2007 року 140, 05 грн., в грудні 2007 року 144, 10 грн.; тобто відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» з врахуванням обмежень, встановлених Законом України ««Про державний бюджет України на 2007 рік».
Крім цього, позивачці призначено одноразову допомогу при народженні та фактично виплачено 8500 грн. цієї допомоги.
З врахуванням розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років в цей період (ст.62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік») сума недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з липня по грудень 2007 року становить: (463 х 3) + (470 х 3) = 2799 грн. - 812, 79 ( за мінусом виплачених за вказаний період коштів) = 1986, 21 грн.
Сума недонарахованої допомоги при народженні дитини на двох дітей становить: 410 х 22, 6= 9266 грн. - 8500 грн. ( де 410 прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини, 8500- сума виплаченої допомоги) = 766 грн.
Оскільки відповідно до ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків, позивач знаходиться на обліку, як особа що отримує допомогу в управлінні праці та соціального захисту населення Богунської районної ради, - то суд стягує вказані кошти відповідача.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року по справі №1-29/2007, ст. ст. 86, 94, 122, 158 -163, 167, 254 КАС України, суд, -
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира щодо відмови позивачці у виплаті допомоги при народженні дитини
відповідно до розмірів, визначених ст.ст. 12, 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до розмірів, визначених ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира на користь ОСОБА_1 1986, 21 грн. недоплаченої грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 05 липня 2007 року по травень включно 2008 року та 766 грн. допомоги при народженні дитини.
Стягнути з бюджету Богунської районної ради на користь позивачки 54, 40 грн. судових витрат.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження даної постанови протягом десяти днів з дня її проголошення і подачі апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання заяви на апеляційне оскарження, якщо така заява або апеляційна скарга не були подані.