Постанова від 18.09.2012 по справі 2609/13934/12

Справа № 2-а-647/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 серпня 2012 року м. Київ

Суддя Солом'янського районного суду м. Києва Макуха А.А., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва, про визнання неправомірними дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії як дитині війни,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання нарахувати та виплатити підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Свої вимоги обґрунтовує тим, що на підставі Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на пільги, передбачені цим Законом, а саме: право на отримання щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

Вважає дії відповідача щодо невиплати щомісячного підвищення до пенсії неправомірними, такими що суперечать чинному законодавству та порушують її право на отримання соціальної допомоги як особи, що має статус дитини війни.

Ухвалою судді Солом'янського районного суду м. Києва від 25.05.2012 року у справі відкрито скорочене провадження.

02.07.2012 року представник управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва отримав копію ухвали про відкриття скороченого провадження у справі від 25.05.2012 року, що підтверджується розпискою, однак у встановлений ч. 3 ст. 183-2 КАС України строк заперечень до канцелярії суду не подав.

Згідно п. 2 ч. 5 ст. 183-2 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження протягом таких строків: не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого ч. 3 цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.

Згідно ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.

Оскільки розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, приходжу до наступного.

Встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва і отримує пенсію за віком.

Відповідачем відмовлено позивачу у перерахуванні та виплаті державної соціальної допомоги як особі, що має статус дитини війни.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами 1, 2 статті 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (02 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

Позивач є громадянкою України, народилась 03.12.1938 року, тобто є дитиною війни і на неї розповсюджуються всі пільги та соціальні гарантії, передбачені Законом України «Про соціальний захист дітей війни», зокрема, право на підвищення пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком, як передбачено статтею 6 цього Закону.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Таким чином, щомісячна доплата до пенсії для дітей війни є формою соціального забезпечення громадян, формою реалізації конституційного права громадян, які є дітьми війни, на соціальний захист.

Згідно зі ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок Державного бюджету України.

Пунктом 7 частини І Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»доповнено п. 4 Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», згідно якого у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

На виконання вказаного пункту Кабінетом Міністрів України прийнята Постанова від 06 липня 2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», згідно якої розмір допомоги дітям війни встановлено на рівні 49 гривень 80 копійок. Вказана Постанова набрала чинності 23 липня 2011 року, а тому з дня набрання нею чинності допомога повинна виплачуватись у розмірі 49 гривень 80 копійок.

У відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України № 745 від 06 липня 2011 року вона діяла до 31 грудня 2011 року.

Таким чином, у зв'язку з визнанням Конституційним Судом України такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) відповідних положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», що вносили зміни у ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», відповідач повинен був здійснити позивачу перерахування пенсії в межах позовних вимог і до дати набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України № 745, тобто до 22 липня 2011 року.

Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2012 рік»від 22 грудня 2011 року № 4282-VI встановлено, що у 2012 році норми і положення статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.

На підставі зазначеної норми Постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» було встановлено, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення, встановлене статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», провадиться у розмірі 7 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом, для осіб, які втратили працездатність.

Розмір нарахованих відповідачем позивачу виплат цій постанові не суперечить.

Положення Закону України «Про державний бюджет України на 2012 рік» зобов'язали діяти відповідача в межах спеціального порядку. Тому, позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача нарахувати позивачу надбавку як дитині війни задоволенню в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком не підлягають.

З огляду на наведене, в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Керуючись статтями 22, 46 Конституції України, Рішенням Конституційного Суду України від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005, Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, статтями 1, 6, 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік», Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 73 Закону України «Про Конституційний Суд України», Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», Законом України «Про державний бюджет України на 2012 рік», Постановою Кабінету міністрів України від 06 липня 2011 року № 74, Постановою Кабінету міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», статтями 9, 11, 69-71, 86, 94, 97, 100, 102, 128, 158-163, 167, 183-2 КАС України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про визнання неправомірними дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії як дитині війни - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Солом'янський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: А.А. Макуха