Постанова від 11.05.2012 по справі 2-а-356/12

Справа № 2-а-356/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2012 року м. Київ

Суддя Солом'янського районного суду м. Києва Макуха А.А., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Солом'янському районі міста Києва про визнання дій протиправними та проведення перерахунку пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2012 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

В своєму позові позивачка зазначає, що 05.04.2011 року подала до відповідача документи на перерахунок пенсії. Пенсія була перерахована з порушенням вимог закону, а саме: із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу по України за 2006 рік, а не за 2010 рік як передбачено ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове пенсійне державне пенсійне страхування”, тобто з урахуванням показника середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, проте УПФ України в Солом'янському районі міста Києва своїм листом від 26.05.2011 року роз'яснило, що перерахунок пенсії позивачу проведено відповідно до чинного законодавства.

Позивач вважає, що здійснення відповідачем перерахунку його пенсії із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу по України за 2006 рік при здійсненні перерахунку його пенсії у 2011 році порушує його права та просить суд постановити рішення яким зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 01.04.2011 року з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік на підставі статей 40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Відповідач УПФ України в Соломянському районні міста Києва своїх письмових заперечень проти позову в передбачений законом строк не подали.

Згідно п. 2 ч. 5 ст. 183-2 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження протягом таких строків: не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого ч. 3 цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.

Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.

Оскільки розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, прихожу до такого.

Судом встановлено та не оспорюється відповідачем, що позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Солом'янському районі міста Києва та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

05.04.2011 року позивач звертався до відповідача з заявою про перерахунок пенсії.

Встановлено, що позивачу був проведений перерахунок пенсії відповідно до статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове пенсійне страхування”№ 1058-ІV (далі- Закон) відповідно до його заяви. При перерахунку був застосований показник середньої заробітної плати за 2008 рік, з чим позивач не згоден та звернувся до суду за захистом своїх прав, вважаючи, що при перерахунку його пенсії відповідач повинен був застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні 2010 рік.

Відповідно до ч. 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”від 09 липня 2003 року № 1058-ІV, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

За змістом ч. 1 ст. 40 Закону, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.

Підпунктом “б”підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”від 28 грудня 2007 року № 107-VI частину 4 статті 42 Закону № 1058-ІV викладено в новій редакції: “У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону”.

Між тим, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 вказане положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України - Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, після прийняття Конституційним Судом України вказаного рішення знову почали діяти положення ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”від 09 липня 2003 року № 1058- ІV в їх первинній редакції.

Отже, з часу прийняття цього рішення перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону.

28 травня 2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”п. п. З п. 11 якої визначено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.

Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.

Тобто, фактично цією нормою відтворена редакція ч. 4 ст. 42 Закону в редакції Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, яка визнана неконституційною.

Отже, починаючи з 28 травня 2008 року діють два нормативно-правові акти Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”від 09 липня 2003 року № 1058-ІV та постанова Кабінету Міністрів України №530 від 28 травня 2008 року, які регулюють спірні правовідносини.

При цьому, умови перерахунку пенсії, визначені в наведеному підпункті постанови Кабінету Міністрів України не відповідають умовам, викладеним в ч. 1 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону № 1058- ІV в редакції Закону від 09 липня 2003 року № 1058- ІV.

Виходячи з загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативно-правовими актами, суд вважає, що при вирішенні даного спору слід застосовувати правила ч. 1 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону.

Перерахунок пенсії з більш високого заробітку передбачений статтею 69 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, відповідно до якої пенсіонерам, які пропрацювали після призначення пенсії, у тому числі за віком, не менш як два роки з більш високим заробітком, ніж той, з якого було обчислено пенсію, встановлюється за заявою пенсіонера новий розмір пенсії виходячи з більш високого заробітку, який визначається за два роки роботи підряд для призначення пенсії відповідно до статей 64-67 цього Закону. У разі дальшого зростання заробітку пенсіонера провадиться за його заявою новий перерахунок пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш ніж через два роки після попереднього перерахунку.

Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність у відповідача правових підстав для перерахунку пенсії позивачу із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що не підлягає застосуванню для перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам і середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону вказаний показник застосовується для обчислення пенсії.

Так, частиною другою статті 40 Закону № 1058-ІV встановлено формулу заробітної плати(доходу) для обчислення пенсії:

Зп =Зс х(Ск : К), де

Зп - заробітна плата(дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс -середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Ск -сума коефіцієнтів заробітної плати(доходу)за кожний місяць;

К -кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати застрахованої особи.

Однак, відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону, перерахунок пенсії здійснюється виключно із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-ІV при перерахунку пенсії застосовується заробітна плата(дохід) пенсіонера, яку він отримував до призначення пенсії, або яку він отримував за періоди роботи, який є періодом страхового стажу.

З огляду на викладене під час перерахунку пенсії у формулі Зп =Зс х(Ск : К) змінюються лише показники Ск та К. Зокрема у величину Ск додаються коефіцієнти заробітної плати (доходу) за кожен місяць страхового стажу, який став підставою для перерахунку пенсії. Що ж стосується показника К, то він збільшується кількістю додаткових місяців страхового стажу. Решта показників залишається без змін.

Отже, з аналізу зазначеної норми слідує, що законом не встановлено обмеження можливості працюючого пенсіонера скористатись правом на перерахунок пенсії в будь-який час після її призначення. Однак, містить застереження, що наступний перерахунок пенсії може бути проведений не раніше як через два роки після здійснення попереднього. При цьому під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії, тобто це -середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача, а тому в позові слід відмовити повністю.

Керуючись ст.ст. 19,22,152 Конституції України, ст.ст. 40,42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року, ст.ст. 9,11,69-71,86,94,97,128,158-163,167,183-2, 185, 186, 254 КАС України,суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Солом'янському районі міста Києва про визнання дій протиправними та проведення перерахунку пенсії - відмовити.

Постанову може бути оскаржено протягом десяти днів шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя: