Cправа № 2а-3443/10/0770
рядок статзвітності 6.6.4
код - 11
29 листопада 2010 року м. Ужгород
Закарпатський окружний адміністративний суд під головуванням судді Маєцької Н.Д., за участю секретаря судового засідання Сідей І.І. та сторін, які беруть участь у справі:
позивача -представник не з»явився
відповідача - не з»явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгороді адміністративну справу за позовом Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції в Закарпатської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в сумі 910, 95 грн., -
У відповідності до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 29 листопада 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Постанова в повному обсязі складена та підписана 03 грудня 2010 року.
Позивач - суб'єкт владних повноважень Ужгородська міжрайонна державна податкова інспекція в Закарпатської області звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в сумі 910, 95 грн., мотивуючи тим, що відповідач будучи зареєстрованим платником податків та зборів, не виконує взяті на себе обов'язки щодо сплати таких, внаслідок чого в нього виникла вищезазначена заборгованість. 29.11.2010 року представник позивача надав суду заяву, в якій просить суд розглянути дану справу без його участі за наявними матеріалами.
29.11.2010 року відповідач заперечень на адміністративний позов не подала, у судове засідання не з'явилася повторно, про причини неприбуття суд не повідомила, хоча належним чином повідомлялася про дату, час і місце судового розгляду.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді, всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 - відповідач по даній справі, зареєстрована Ужгородською районною державною адміністрацією, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію від 02.04.2002 року та присвоєно ідентифікаційний номер НОМЕР_1; взята на податковий облік в Ужгородській міжрайонній державній податковій інспекції 03.04.2002 р.
У відповідності до п. п. 3 п.1 ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування” - платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків та інших обов'язкових платежів у встановлені законами терміни.
Згідно ст. 1 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" суб'єкти підприємницької діяльності - фізичні особи, які займаються підприємницькою діяльністю мають право обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку за встановленою формою.
Так, 08.12.2008 року відповідач подав до Державної податкової інспекції заяву про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності з таких видів діяльності: спеціалізована роздрібна торгівля непродовольчими товарами не віднесеними до інших угрупувань; прокат речей особистого користування та побутових товарів.
На підставі поданої заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності відповідач придбала свідоцтво про сплату єдиного податку на 2009 рік, серія Л № 9898908 від 16.01.2009 року.
Згідно довідки серії Л №898908 у трудових відносинах з відповідачкою перебуває ОСОБА_2
Відповідно до ч.4 ст.2 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" у разі коли платник єдиного податку здійснює підприємницьку діяльність з використанням найманої праці або за участю у підприємницькій діяльності членів його сім»ї ставка єдиного податку збільшується на 50 відсотків за кожну особу.
Згідно ст.2 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" суб'єкт підприємницької діяльності -фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця. Ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності.
Так, Рішенням Ужгородської районної ради від 05.12.2008 року № 290 "Про затвердження ставок єдиного податку та розміру фіксованого податку" встановлено ставку єдиного податку для фізичних осіб - підприємців з розрахунку на місяць по виду діяльності зазначеному у заяві Відповідача - 200 грн. Беручи до уваги той факт, що з Відповідачем в трудових відносинах перебувала ОСОБА_2, розмір щомісячної сплати з урахуванням щомісячної ставки єдиного податку загалом становив - 300 грн.
Згідно ч.6 ст.2 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" суб'єкт підприємницької діяльності -фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.
В порушення даної норми відповідачем не було сплачено єдиний податок за червень, липень та серпень 2009 року , в результаті чого станом на 09.09.2010 року за нею рахується заборгованість по єдиному податку в розмірі 910 гривень, в т.ч. пеня в розмірі 10,95 гривень, що підтверджується розрахунком заборгованості та обліковими картками.
Згідно з абзацом 2 ст. 5 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" суб'єкти малого підприємництва несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків та сплати сум єдиного податку згідно із законодавством України.
Однак, в порушення даної норми, відповідач не сплачує встановлені суми єдиного податку, що підтверджується розрахунком заборгованості та обліковими картками, у відповідності до яких, за фізичною особою-підприємцем рахується заборгованість по єдиному податку на підприємницьку діяльність з фізичних осіб у сумі 910, 95 грн.
Відповідно до ст.14 Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про систему оподаткування" відповідач є платником податків, зборів та інших платежів до бюджету.
Положеннями частини 1 статті 67 Конституції України та статті 9 Закону України “Про систему оподаткування” встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки, збори, інші обов'язкові платежі до держбюджету в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з вимогами пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави і коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках -коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягуються.
На підставі наведеного та керуючись ст. 3 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та ст. ст. 19, 94, 104-106, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції - задовольнити .
2. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, ідентифікаційний
номер НОМЕР_1 на користь Державного бюджету України заборгованість по єдиному податку в розмірі 910, 95 (дев"ятсот десять) гривень (дев"яносто п"ять) копійок.
3. Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Маєцька Н.Д.