про роз'яснення судового рішення
18 листопада 2011 р. Справа № 2-а-3997/09/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Дмитришеної Руслани Миколаївни,
розглянувши в порядку письмового провадження заяву відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Вінницькій області про роз'яснення рішення Вінницького окружного адміністративного суду по справі №2-а-3997/09/0270 від 28.09.2009 року за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення при Ямпільській районній державній адміністрації та Ямпільської районної державної адміністрації у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Вінницькій області (далі - Заявник) із заявою про роз'яснення рішення Вінницького окружного адміністративного суду по справі №2-а-3997/09/0270 від 28.09.2009 року (далі -заява про роз'яснення рішення) за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення при Ямпільській районній державній адміністрації та Ямпільської районної державної адміністрації у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
В заяві Заявник вказує, що 19.07.2011 року державним виконавцем винесена постанова про відкриття виконавчого провадження за виконавчим листом №2-а-3997/09/0270, виданим 11.07.2011 року Вінницьким окружним адміністративним судом про «зобов'язання Ямпільську районну державну адміністрацію та Управління праці та соціального захисту населення Ямпільської районної державної адміністрації вчинити всі необхідні дії щодо виплати ОСОБА_1 кошти, визначені у кінцевому розрахунку, як постраждалому внаслідок стихійного лиха».
19.08.2011 р. за невиконання рішення суду без поважних причин державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу на боржника в розмірі 680 грн.
Керуючись ч. 2 ст. 89 Закону України «Про виконавче провадження», за повторне невиконання рішення суду 09.09.2011 року державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу на Ямпільську РДА у Вінницькій області в розмірі 1360 грн.
19.09.2011 р. до прокуратури Вінницької області надіслано подання про притягнення боржника до відповідальності та того ж дня на підставі п. 11 ч. 1 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження»винесено постанову про закінчення виконавчого провадження.
Постановою від 03.10.2011 року начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Вінницькій області скасовано постанову від 19.09.2011 р. про закінчення виконавчого провадження винесену старшим державним виконавцем Присяжнюком В. М., в зв'язку з невідповідністю направленого подання до вимог «Порядку взаємодії органів державної виконавчої служби та органів прокуратури при направленні та розгляді подань державних виконавців про притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності» та зобов'язано державного виконавця вчинити всі необхідні виконавчі дії згідно чинного законодавства.
В подальшому, 05.10.2011 р. винесено постанову про відновлення виконавчого провадження та 07.10.2011 року до Ямпільської РДА у Вінницькій області надіслано лист про надання письмового пояснення службової особи боржника про причини невиконання судового рішення.
У відповідь до відділу надійшов лист Ямпільської РДА у Вінницькій області, яким повідомлено, що постанова Вінницького окружного адміністративного суду від 28.09.2009 року №2-а-3997/09/0270 виконана, а саме затверджено кінцевий розрахунок по виплаті ОСОБА_1, як постраждалому внаслідок стихії на суму 33515,00 грн., затвердженого рішенням виконавчого комітету Ямпільської міської ради №24 від 09.01.2009 року, який з супровідним листом від 21.10.2011 року передано до управління праці та соціального захисту населення Ямпільської райдержадміністрації, яка є юридичною особою та розпорядником даних коштів.
Також боржником надано копію витягу з додатку рішення виконавчого комітету Ямпільської міської ради №24 від 09.01.2009 р. «Про затвердження реєстрів обстеження та виплат по м. Ямпіль за особами, які постраждали внаслідок стихійного лиха».
В свою чергу, управління праці та соціального захисту населення Ямпільської райдержадміністрації повідомило державного виконавця на його вимогу щодо виплати ОСОБА_1 коштів, визначених в кінцевому розрахунку як постраждалому внаслідок стихійного лиха, наступне.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008 р. №1008-р "Про виділення коштів для проведення невідкладних заходів з ліквідації стихійного лиха, що сталось 23-27 липня 2008 року" та Закону України від 31.07.2008 р. "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" Вінницькій облдержадміністрації було виділено кошти на ліквідацію наслідків стихійного лиха у загальній сумі 7 830 000 грн.
Управління праці та соціального захисту населення Ямпільської райдержадміністрації листом від 07.10.2011р. №31-06/1565 звернулось до голови Ямпільської РДА з проханням для підняття питання щодо виділення додаткових коштів ОСОБА_1 як постраждалому внаслідок стихійного лиха.
За інформацією керівництва фінансового управління Ямпільської райдержадміністрації за видатками зведеного бюджету району такі виплати проводились за КФКВ 210120. Видатки на ліквідацію наслідків стихійного лиха, що сталось 23-27 липня 2008 року, із яких за КЕКВ 1343 "Інші поточні трансферти населенню у сумі 7166700 грн." протягом 2009-2010 років та 9-ти місяців 2011 року кошти субвенцій з державного бюджету в Ямпільський район не надходили.
Тому, Управління праці та соціального захисту населення Ямпільської РДА повідомляє державного виконавця, що при надходженні відповідних коштів будуть проведені всі остаточні розрахунки щодо виплати матеріальної компенсації за пошкоджені житлові будинки.
За вказаних обставин, заявник звернувся до суду з проханням роз'яснити які саме дії повинна вчинити Ямпільська районна державна адміністрація та які саме дії повинно вчинити Управління праці та соціального захисту населення Ямпільської районної державної адміністрації для виконання виконавчого листа № 2-а-3997/09/0270, виданого Вінницьким окружним адміністративним судом.
Разом з заявою про роз'яснення рішення Заявник подав клопотання про розгляд даної заяви без участі його представника.
Представники сторін у судове засідання не з'явились, заяви про розгляд справи за їх відсутності до суду не надсилали, про дату, час та місце судового розгляду повідомлялися належним чином.
Відповідно до ч. 3 ст. 170 КАС України суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення протягом десяти днів із повідомленням заявника (особи, яка бере участь у справі, державного виконавця, які звернулися із заявою про роз'яснення судового рішення) та осіб, які беруть участь у справі. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розглядові заяви про роз'яснення рішення.
З урахуванням вищенаведених обставин, суд здійснював розгляд заяви про роз'яснення рішення без участі сторін та державного виконавця.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши надані докази, приходить до наступного висновку.
Згідно вимог ст. 170 КАС України, якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який його ухвалив, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або державного виконавця ухвалою роз'яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його змісту.
З огляду на зазначене положення, роз'яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, але без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом. Роз'яснення судового рішення може бути зумовлено його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що будуть здійснювати його виконання.
Із матеріалів справи вбачається, що на розгляді у Вінницькому окружному адміністративному суді знаходилася адміністративна справа №2-а-3997/09/0270 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення при Ямпільській районній державній адміністрації та Ямпільської районної державної адміністрації у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. 28.09.2009 року по даній справі було винесено постанову про часткове задоволення позову, а саме:
- визнано протиправними дії Ямпільської районної державної адміністрації Вінницької області щодо відмови в затвердженні кінцевого розрахунку виплат матеріальної грошової допомоги ОСОБА_1 як постраждалому внаслідок стихійного лиха, яке сталося в період з 23 по 27 липня 2008 року, затверджений рішенням виконавчого комітету Ямпільської міської ради Вінницької області за №24 від 09 січня 2009 року;
- визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Ямпільської райдержадміністрації щодо відмови оформити в установленому порядку документи, необхідні для перерахування ОСОБА_1 матеріальної грошової допомоги.
- зобов'язано Ямпільську районну державну адміністрацію та Управління праці та соціального захисту населення Ямпільської районної державної адміністрації вчинити всі необхідні дії щодо виплати ОСОБА_1 кошти, визначені в кінцевому розрахунку, як постраждалому внаслідок стихійного лиха.
Як вбачається із заяви про роз'яснення рішення, Ямпільська РДА у Вінницькій області повідомила Заявника, що постанова Вінницького окружного адміністративного суду від 28.09.2009 року № 3997/09/0270 останнім виконана, а саме затверджено кінцевий розрахунок по виплаті ОСОБА_1, як постраждалому в наслідок стихії на суму 33515 грн., затвердженого рішенням виконавчого комітету Ямпільської міської ради №24 від 09.01.2009 року, який з супровідним листом від 21.10.2011 року передано до управління праці та соціального захисту населення Ямпільської райдержадміністрації, яка є юридичною особою та розпорядником даних коштів.
Приймаючи постанову по даній справі суд Вінницького окружного адміністративного суду дійшов висновку, що ОСОБА_2 має право на отримання матеріальної грошової допомоги як постраждалий внаслідок стихійного лиха, яке сталося в період з 23 по 27 липня 2008 року. Відповідачі по даній справі є суб"єктами, які зобов"язані забезпечити таку виплату і наділені для цього відповідними функціями.
Матеріальна грошова допомога постраждалому населенню виплачувалась за рахунок коштів для проведення невідкладних заходів з ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року, які були виділені з резервного фонду державного бюджету Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28.07.2008 року №1008-р.
Виплата допомоги постраждалим сім'ям здійснювалась у відповідності до Порядку використання у 2008 році субвенцій з державного бюджету обласним бюджетам Вінницької, Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської, Тернопільської та Чернівецької областей, міському бюджету м. Чернівців для ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.08.2008 року за №689.
Постановою Кабінету Міністрів України за №688 від 30.07.2008 року затверджений Порядок обстеження майна, пошкодженого унаслідок стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року.
Перелік заходів, дій райдержадміністрацій та органів соціального захисту населення райдержадміністрацій для виплати допомоги постраждалим сім'ям від стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року, окреслені зазначеними вище Порядками.
Що стосується питань, які наведені заявником в заяві про роз'яснення судового рішення, а саме які дії повинна вчинити Ямпільська районна державна адміністрація та які саме дії повинно вчинити Управління праці та соціального захисту населення Ямпільської районної державної адміністрації, то суд приходить до висновку, що вони фактично не стосуються тлумачення, незрозумілості прийнятого рішення, а є питаннями консультативного характеру, які не охоплюється поняттям - роз'яснення судового рішення.
Згідно ст. 14 КАС України, що постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до вимог ст. 170 КАС України - суд не вправі змінювати зміст рішення. Постанова суду, яка набрала чинності, повинна виконуватись у тому вигляді, в якому вона ухвалена.
Виходячи з вище наведеного, суд вважає зазначити, що постанова Вінницького окружного адміністративного суду по справі №2-а-3997/09/0270 від 28.09.2009 року повинна виконуватися Ямпільською районною державною адміністрацією та Управлінням праці та соціального захисту населення Ямпільської РДА в межах постанови Кабінету Міністрів України за №688 від 30.07.2008 року та постанови Кабінету Міністрів України від 02.08.2008 року за №689.
Керуючись ст. 170, 186, 254 КАС України -суд,
Клопотання відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Вінницькій області про роз'яснення рішення - задовольнити частково.
Роз'яснити постанову Вінницького окружного адміністративного суду по справі № 2-а-3997/09/0270 від 28.09.2009 року за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення при Ямпільській районній державній адміністрації та Ямпільської районної державної адміністрації у Вінницькій області про визнання дій відповідачів протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Зазначити, що постанова Вінницького окружного адміністративного суду по справі №2-а-3997/09/0270 від 28.09.2009 року повинна виконуватися Ямпільською районною державною адміністрацією та Управлінням праці та соціального захисту населення Ямпільської РДА в межах постанови Кабінету Міністрів України за №688 від 30.07.2008 року та постанови Кабінету Міністрів України від 02.08.2008 року за №689.
Копію даної ухвали направити на адресу сторін та державного виконавця.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.
Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя./підпис/.
Копія вірна.
Суддя:
Секретар: