Господарський суд
Житомирської області
10014, м. Житомир, вул. М. Бердичівська,25
Від "21" лютого 2014 р. Справа № 906/1868/13
За позовом Іршанської селищної ради (смт. Іршанськ Володарсько-Волинського району)
До Володарська-Волинської районної державної адміністрації (смт. Володарсько-Волинський, Житомирська область)
про визнання права власності на нерухоме майно
Суддя Машевська О.П.
Рішенням господарського суду від 11.02.14року визнано право власності на нежитлове приміщення № 38 загальною площею 47,3 м. кв в будинку № 2 по вулиці Лесі Українки у смт. Іршанську Володарсько - Волинського району Житомирської області за Іршанською селищною радою.
Виявлення при вирішенні спору недоліків у діяльності державного органу є підставою для винесення судом окремої ухвали в порядку ст. 90 ГПК України.
Так, в ході вирішення справи, судом встановлено, що розпорядженням Володарсько -Волинської РДА від 12.04.96р. № 122 для утримання та обслуговування об'єктів, що передаються до комунальної власності селищної Ради створено Іршанське виробниче житлово-комунальне державне підприємство на правах юридичної особи з підпорядкуванням Іршанській селищній раді.
Згідно витягу з ЄДР станом на 19.10.2012 року судом встановлено, що Іршанське державне комунальне підприємство засновано Іршанською селищною радою та зареєстровано як юридичну особу 16.07.1996 року.
Цим же витягом з ЄДР підтверджується, що станом на 19.10.2012року юридична особа має найменування - Іршанське державне комунальне підприємство.
З 01 січня 2004 року та з 01.07.2004 року, відповідно, в Україні діють Цивільний та Господарський кодекси України, а також Закон України від 15.05.2003 № 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
У частині 1 статті 90 Цивільного кодексу України обумовлено, що юридична особа повинна мати своє найменування, яке містить інформацію про її організаційно-правову форму.
Згідно статті 83 ЦК України "Організаційно-правові форми юридичних осіб" юридичні особи можуть створюватися у формі товариств, установ та в інших формах, встановлених законом.
Зокрема, таким Законом є Господарський кодекс України, згідно ст. 62 якого підприємство є організаційною формою господарювання.
Залежно від форм власності, передбачених законом, в Україні може діяти комунальне підприємство, що діє на основі комунальної власності територіальної громади ( ст. 63 ЦК України).
Згідно ч.1 ст. 78 ГК України комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.
Майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство) ( ч.3 ст. 78 ГУ України).
Найменування комунального унітарного підприємства повинно містити слова "комунальне підприємство" та в к а з і в к у на о р г а н м і с ц е в о г о с а м о в р я д у в а н н я, до сфери управління якого входить дане підприємство ( ч.5 ст. 78 ГК України).
З 01.06.2004 року в Україні діє Державний класифікатор України ДК 002:2004 "Класифікація організаційно-правових форм господарювання", згідно якого підприємства в Україні створюються та д і ю т ь в організаційно - правових формах, зокрема, к о м у н а л ь н о г о п і д п р и є м с т в а.
Згідно ч. 2 ст. 17 Закону України від 15.05.2003 № 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" в Єдиному державному реєстрі містяться, зокрема, такі відомості щодо юридичної особи як повне найменування юридичної особи та скорочене у разі його наявності та організаційно-правова форма.
Господарський суд наголошує на тому, що за приписами частини 3 статті 8 цього Закону документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
У найменуванні Іршанського державного комунального підприємства є посилання на його організаційно-правову форму " комунальне підприємство".
Однак наявність в назві підприємства слова "державне" та відсутність в к а з і в к и на о р г а н м і с ц е в о г о с а м о в р я д у в а н н я, до сфери управління якого входить дане підприємство, може створити для третіх осіб уявлення про належність підприємства до державного сектора економіки, а відтак, про поширення приписів Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".
Іршанська селищна рада достовірно знає про невідповідність найменування комунального підприємства вимогам частини 5 ст. 78 Господарського кодексу України, однак не вживає заходів щодо приведення його у відповідність до вимог закону.
Така бездіяльність селищної ради не узгоджується із змістом статті 74 Закону України "Про місцеве самоврядування" про те, що органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами.
До прикладу, Житомирська міська рада рішенням 12 сесії VI скликання від 24.04.2012 р. N 356 затвердила Примірний статут комунального підприємства Житомирської міської ради та Примірного статуту комунальної установи Житомирської міської ради та зобов'язала керівників комунальних підприємств в двомісячний строк з дня прийняття цього рішення привести свої Статути у відповідність до Примірного статуту комунального підприємства Житомирської міської ради та здійснити їх державну реєстрацію.
У мережі Інтернет можна віднайти інформацію про аналогічні рішення органів місцевого самоврядування як Житомирської , так і інших областей України.
На підставі вище викладеного, керуючись ст. ст. 86 та 90 ГПК України, господарський суд, -
1. Іршанській селищній раді вжити всіх передбачених Законом України "Про місцеве самоврядування" заходів для приведення найменування Іршанського державного комунальному підприємству вимогам частини 5 ст. 78 Господарського кодексу України.
2. Окрему ухвалу надіслати селищному голові Іршанської селищної ради ОСОБА_1.
3. Відповідно до вимог частини другої ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" за №2453 від 07.07.2010р. про результати розгляду окремої ухвали повідомити господарський суд Житомирської області в строк до 30.03. 2014 року.
Окрема ухвала суду підлягає оскарженню в загальному порядку.
Суддя Машевська О.П.
Друк. :
1 - у справу
2 - Іршанській селищній раді ( рек).