справа № 2а/1570/6100/2011
24 листопада 2011 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Стеценко О.О.
при секретарі - Колотовічевій Г.В.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 слідчого ізолятору Управління Державного департаменту України з питань виконання покарання в Одеській області до ОСОБА_1 міжрайонного реєстраційно-екзаменаційного відділення Управління Державної автомобільної інспекції ГУМВС України в Одеській області, співвідповідач Управління Державної автомобільної інспекції ГУМВС України в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 слідчий ізолятор Управління Державного департаменту України з питань виконання покарання в Одеській області (далі - «Позивач», або «ОСОБА_1 СІЗО УДДУПВП в Одеській області») з позовом до ОСОБА_1 міжрайонного реєстраційно-екзаменаційного відділення Управління Державної автомобільної інспекції ГУМВС України в Одеській області (далі - «Відповідач»або «ОСОБА_1 МРЕВ»), співвідповідач Управління Державної автомобільної інспекції ГУМВС України в Одеській області (далі - «УДАІ»). В своїх позовних вимогах, з урахуванням уточнень, Позивач просить зобов'язати ОСОБА_1 МРЕВ зареєструвати автомобіль «Ніссан-Прерія», 1990 року випуску, кузов № JN1000М11U0009974, державний номер 6721 АК-4 за ОСОБА_1 СІЗО УДДУПВП в Одеській області.
Свої позовні вимоги Позивач мотивував наступним.
Постановою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 12.11.2009 року, було встановлено порядок виконання постанови Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області № 3-223м-2008 року від 05.06.2008 року про конфіскацію транспортного засобу, а саме: автомобілю «Ніссан-Прерія», 1990 року випуску, вилученого за порушення правил митного законодавства України у громадянина ОСОБА_2 ОСОБА_3, роз'яснивши державному виконавцю, що ОСОБА_1 СІЗО УДДУПВП в Одеській області не повинен сплачувати суми мита та ПДВ у разі безоплатної передачі даній установі конфіскованого транспортного засобу.
01.12.2009 року, на підставі акту державного виконавця про передачу майна, Позивачу було передано автомобіль «Ніссан-Прерія»1990 року випуску кузов № JN1000М11U0009974, державний номер 6721 АК-4.
03.02.2011 року Начальник ОСОБА_1 СІЗО УДДУПВП в Одеській області звернувся з письмовою заявою до Начальника ОСОБА_1 МРЕВ, з проханням зареєструвати автомобіль «Ніссан-Прерія»1990 року випуску кузов № JN1000М11U0009974. 04.02.2011 року Позивачем була отримана відмова ОСОБА_1 МРЕВ в реєстрації даного автомобіля за Позивачем. Позивач не погоджується з вищевказаною відмовою ОСОБА_1 МРЕВ, вважає такі дії Відповідача порушенням права власника вільно володіти, користуватися та розпоряджатися майном.
В судовому засіданні представник Позивача заявлені вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_1 МРЕВ був сповіщений належним чином про дату, час та місце слухання справи, але в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву з проханням розглядати справу за його відсутності, а тому, на підставі положень ст.128 КАС України, справа розглянута за його відсутності, за наявними в справі доказами.
Представник співвідповідача УДАІ в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову в повному обсязі, оскільки ОСОБА_1 МРЕВ правомірно відмовлено Позивачу в реєстрації за ним права власності на вищезгаданий автомобіль. Представник УДАІ зазначила, що Позивачем було порушено вимоги Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998 року в редакції на час виникнення спірних правовідносин (далі -«Порядок реєстрації»), а саме: не надано документів, які підтверджують право власності Позивача на даний автомобіль, зокрема рішення комісії про передачу транспортного засобу у разі його конфіскації у власність держави, утвореної відповідно до Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №985 від 11.07.2002 року (далі - «Порядок розпорядження майном»).
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника Позивача, представника УДАІ, а також обставини якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає встановленим наступне.
05.06.2008 року Ізмаїльським міськрайонним судом була прийнята постанова по справі № 3-223м-2008 про конфіскацію транспортного засобу, а саме автомобіля «Ніссан Прерія», вилученого за порушення митного законодавства України у громадянина ОСОБА_2 ОСОБА_3. Конфіскований за рішенням суду автомобіль тричі було виставлено на аукціон з проведенням, передбачених законодавством уцінок майна, з повідомленням про дату, час та місце проведення аукціону у відповідних печатних засобах масової інформації. Однак конфісковане майно не було реалізоване та знялось з реалізації у зв'язку з відсутністю купівельного попиту.
28.09.2009 року до відділу державної виконавчої служби надійшло звернення Позивача про безоплатну передачу йому конфіскованого автомобіля. Згідно акту комісії по розпорядженню конфіскованим майном від 08.10.2009 року було вирішено звернутись до Ізмаїльського міськрайонного суду з роз'ясненням щодо сплати обов'язкових митних платежів при безоплатній передачі органам державної влади, конфіскованого на користь держави автомобіля «Ніссан Прерія»(а.с.13).
Постановою від 12.11.2009 року (а.с.9) та ухвалою від 24.12.2009 року (а.с.8), винесених Ізмаїльським міськрайонним судом Одеської області, було встановлено порядок виконання постанови Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області по справі № 3-223м-2008 від 05.06.2008 року про конфіскацію транспортного засобу, а саме: автомобіля «Ніссан-Прерія», 1990 року випуску, кузов № JN1000М11U0009974, державний номер 6721 АК-4, технічний НОМЕР_1 від 15.04.2005 року, вилученого за порушення правил митного законодавства України у громадянина ОСОБА_2 ОСОБА_3, роз'яснивши державному виконавцю, що вказаний автомобіль повинен бути переданий шляхом безоплатної передачі на баланс ОСОБА_1 слідчого ізолятора без стягнення податків та інших обов'язкових (митних) платежів.
01.12.2009 року на підставі акту державного виконавця про передачу майна Позивачу було передано автомобіль «Ніссан-Прерія»1990 року випуску кузов № JN1000М11U0009974, державний номер 6721 АК-4 та техпаспорт на автомобіль №САА 044416 від 15.04.2005 року (а.с.12).
03.02.2011 року начальник ОСОБА_1 СІЗО УДДУПВП в Одеській області, звернувся з письмовою заявою №6/2 до Начальника ОСОБА_1 МРЕВ, з проханням зареєструвати автомобіль «Ніссан-Прерія»1990 року випуску, кузов № JN1000М11U0009974 (а.с.6).
04.02.2011 року за №304, Позивачем був отриманий лист ОСОБА_1 МРЕВ з відмовою в реєстрації за Позивачем автомобіля «Ніссан-Прерія»1990 року випуску, державний номер 6721 АК-4, кузов № JN1000М11U0009974. Підставами для відмови у реєстрації автомобіля були зазначені відсутність відмітки про зняття автомобіля з обліку та висновок щодо результатів перевірки технічного стану автомобіля на відповідність вимогам безпеки дорожнього руху (а.с.7).
В судовому засіданні Позивачем були надані суду сертифікати відповідності на легковий автомобіль «Ніссан-Прерія»1990 року випуску, державний номер 6721 АК-4, кузов № JN1000М11U0009974 (а.с.45-46).
Відповідно до ч. ч. 4, 7 ст. 34 Закону України «Про дорожній рух»державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються підрозділами Державтоінспекції Міністерства внутрішніх справ України. Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.
Згідно з п.6 Порядку реєстрації транспортні засоби реєструються за юридичними та фізичними особами в реєстраційно-екзаменаційних підрозділах Державтоінспекції. Згідно з ч.1 п.8 Порядку реєстрації державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, оцінку їх вартості, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху.
Відповідно до п.11 Порядку реєстрації, державна реєстрація конфіскованих транспортних засобів або транспортних засобів, право власності на які встановлено за рішенням суду, проводиться на підставі відповідного рішення суду із зазначенням марки, моделі, ідентифікаційних номерів складових частин таких засобів, а також реєстраційних документів, зокрема свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу або технічного паспорта (у разі їх наявності) з відміткою підрозділу Державтоінспекції про зняття транспортного засобу з обліку. До реєстраційних документів додається документ, що встановлює право власності, або рішення Кабінету Міністрів України чи комісії, утвореної відповідно до Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №985 від 11.06.2002 року, про передачу цих транспортних засобів у разі конфіскації у власність держави.
Згідно з п.11 Порядку розпорядження майном, рішення про безоплатну передачу майна організаціям, в тому числі слідчим ізоляторам, приймаються комісією, яка утворюється з представників відповідного органу державної виконавчої служби, митного органу, органу державної податкової служби та фінансового органу, і затверджуються начальником відповідного органу державної виконавчої служби. Відповідно до п.14 даного Порядку, якщо майно, в тому числі транспортні засоби, не реалізовано у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", державний виконавець вносить на розгляд комісії, що утворюється у складі представників відповідного органу державної виконавчої служби, митного органу, органу державної податкової служби та фінансового органу, пропозицію щодо безоплатної передачі майна організаціям, в тому числі, слідчим ізоляторам.
Позивач для реєстрації права власності на вищезгаданий автомобіль «Ніссан Прерія»повинен був надати ОСОБА_1 МРЕВ документ, який підтверджує виникнення у Позивача права власності, в даному випадку -рішення комісії по розпорядженню конфіскованим майном про передачу Позивачу даного автомобіля, затверджене начальником відділу державної виконавчої служби. Позивачем дане рішення надано не було. В зв'язку з вищевикладеним відмова ОСОБА_1 МРЕВ УДАІ в Одеській області у реєстрації за ОСОБА_1 СІЗО УДДУПВП в Одеській області права власності на автомобіль «Ніссан-Прерія», 1990 року випуску, кузов № JN1000М11U0009974, державний номер 6721 АК-4, є законною та обґрунтованою.
Згідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст.ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Таким чином, суд доходить до висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 слідчого ізолятору Управління Державного департаменту України з питань виконання покарання в Одеській області до ОСОБА_1 міжрайонного реєстраційно-екзаменаційного відділення Управління ДАІ УМВС України в Одеській області, співвідповідача Управління ДАІ УМВС України в Одеській області не обґрунтовані, не відповідають вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим не підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159-163 КАС України, суд,-
В задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 слідчого ізолятору Управління Державного департаменту України з питань виконання покарання в Одеській області до ОСОБА_1 міжрайонного реєстраційно-екзаменаційного відділення Управління Державної автомобільної інспекції ГУМВС України в Одеській області, співвідповідач Управління Державної автомобільної інспекції ГУМВС України в Одеській області про зобов'язання зареєструвати автомобіль «Ніссан-Прерія», 1990 року випуску, кузов № НОМЕР_2, державний номер 6721 АК-4 за ОСОБА_1 слідчим ізолятором Управління Державного департаменту України з питань виконання покарання в Одеській області - відмовити в повному обсязі.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання в десятиденний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Стеценко О.О.
28 листопада 2011 року