Справа № 11568/10/1570
22 серпня 2011 року м.Одеса
12год.41хв.
Зала судових засідань №19
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Аракелян М.М.
При секретарі - Жаворонковій М.О.
За участю сторін:
Від позивача: ОСОБА_1 -за довіреністю б/н від 01.01.2011р.
Від відповідачів:
Від Північно-Західного відділення ДІ з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області: ОСОБА_2 -за довіреністю №49 від 27.01.2011р.
Від старшого держінспектора з енергетичного нагляду Північно-Західного відділення ДІ з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області ОСОБА_3: не з'явився.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Комунального закладу «Балтська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат №1 І-ІІ ступенів для дітей із затримкою психологічного розвитку»до Північно-Західного відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області, старшого держінспектора з енергетичного нагляду Північно-Західного відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області ОСОБА_3, про визнання незаконними дій та визнання дій такими, що не несуть юридичних наслідків, визнання незаконною та скасування постанови,-
До суду надійшла адміністративна позовна заява Комунального закладу «Балтська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат №1 І-ІІ ступенів для дітей із затримкою психологічного розвитку», в якій позивач просить суд визнати незаконними дії Північно-Західного відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області щодо проведення перевірок та складання старшим держінспектором ОСОБА_3 актів перевірок №05/12-0050 від 13.10.2010р., 05/12-0052 від 13.10.2010р. та зазначених в них приписів №05/12-0299/1, №05/12-0229/2, №05/12-0229/3 від 16.07.2010р. та №05/12-0340/1П від 13.10.2010р., подання №05/12-0229 від 16.07.2010р.; дії щодо винесення старшим інспектором Гречкосієм Р.П. постанови №05/12-0050 від 25.10.2010р. про накладення штрафу у сумі 5100грн. та визнати вказані дії такими, що не несуть юридичних наслідків. Також позивач просить суд визнати незаконною та скасувати постанову №05/12-0050 від 25.10.2010р.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на ненадання керівництву позивача перевіряючим при проведенні перевірок відповідних документів, які б підтверджували наявність права на їх проведення, що тягне за собою недійсність всіх актів, що прийняті за результатами таких перевірок. Також позивач зазначає, що чинним законодавством не передбачено обов'язкове навчання особи, відповідальної за енергогосподарство, в конкретному навчальному закладі.
Відповідач у судовому засіданні 22.09.2011р. проти позову заперечував, посилаючись на його безпідставність та необґрунтованість.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази, проаналізувавши положення чинного законодавства, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що відповідно до наказу начальника Північно-Західного відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області від 30.06.2010р. №05/12-0199 «Про організацію виконання заходу з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах: Комунального закладу «Балтська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат №1 І-ІІ ступенів для дітей з затримкою психічного розвитку», на підставі направлення на проведення заходу №05/12-0203 від 01.07.2010р., виданого державному інспектору з енергетичного нагляду ОСОБА_4, відповідачем було проведено планове обстеження енергетичних об'єктів позивача з питань готовності будівель та споруд, теплових мереж, та систем теплоспоживання до роботи в опалювальному сезоні споживачів теплової енергії важливого соціального значення, та з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії споживача, про що керівнику позивача було направлено повідомлення про проведення заходу від 01.07.2010р. №05/12-0203. За результатами проведеного обстеження складено акт від 16.07.2010р. №05/12-0229.
16.07.2009р. Північно-Західним відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області на підставі статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», статті 9 Закону України «Про електроенергетику»та акту від 16.07.2010р. №05/12-0229 винесено припис №05/12-0229/1 від 16.07.2009р., яким приписано директору КЗ «Балтська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат №1 І-ІІ ступенів для дітей з затримкою психічного розвитку»ОСОБА_5 здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства, зазначених у 2 пунктах, з наданням терміну для їх усунення до 26.07.2010р.
16.07.2010р. винесено припис №05/12-0229/2, яким приписано директору КЗ «Балтська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат №1 І-ІІ ступенів для дітей з затримкою психічного розвитку»ОСОБА_5 здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства, зазначених у 70 пунктах, з наданням терміну для їх усунення до 30.07.2010р. Вказаний припис отримано позивачем 23.07.2010р., про що свідчить підпис директора на цьому приписі.
Як зазначає позивач, 16.07.2010р. відповідачем винесено припис №05/12-0229/3. На вимогу суду цей припис не був наданий сторонами.
16.07.2010р. керівнику КЗ «Балтська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат №1 І-ІІ ступенів для дітей з затримкою психічного розвитку»надано подання про невідповідність займаній посаді працівників електротехнічного або теплотехнічного профілю. У поданні вказано про порушення заступником директора з адміністративно-господарської роботи ОСОБА_6 вимог норм, правил і стандартів в галузі електроенергетики та/або сфері теплопостачання, які зазначені в акті від 16.07.2010р. № 05/12-0229, а саме: прострочення проходження чергової перевірки знань з питань технології робіт, правил пожежної безпеки за участю у складі комісії представника Держенергонагляду, з наданням терміну для виконання вимог подання до 16.08.2010р.
13.10.2010р. старшим державним інспектором Замараєвим М.М. Північно-Західного відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області здійснено перевірку виконання приписів №05/12-0299/1, №05/12-0229/2, №05/12-0229/3 від 16.07.2010р. та подання №05/12-0229 від 16.07.2010р.
За результатами проведеної перевірки 13.10.2010р. складені акти:
1) акт перевірки (протокол) №05/12-0050, яким встановлено невиконання вимог Подання про невідповідність займаній посаді від 16.07.2010р. №05/12-0229; вимог Припису від 16.07.2010р. №05/12-0229/1 у частині: п.1, п. 2; вимог Припису № 05/12-0229/2 від 16.07.2010р. у частині: п.п. 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70;
2) акт перевірки (протокол) №05/12-0052, яким встановлено невиконання вимог Припису № 05/12-0229/3 від 16.07.2010р. у частині: п.п. 1,4;
3) акт №05/12-0340, яким встановлено невиконання вимог Подання про невідповідність займаній посаді від 16.07.2010р. №05/12-0229; вимог Припису від 16.07.2010р. №05/12-0229/1 у частині: п.1, п. 2; вимог Припису № 05/12-0229/2 від 16.07.2010р. у частині: п.п. 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70;
4) акт №05/12-0342, яким встановлено невиконання вимог Припису № 05/12-0229/3 від 16.07.2010р. у частині: п.п. 1,4.
Приписом №05/12-0340/1П від 13.01.2010р. приписано директору КЗ «Балтська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат №1 І-ІІ ступенів для дітей з затримкою психічного розвитку»ОСОБА_5 здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства, зазначених у 2 пунктах, з наданням терміну для їх усунення до 29.10.2010р.
25.10.2010р. старшим державним інспектором Північно-Західного відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області ОСОБА_7 прийнято постанову №05/12-0050 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики, з якої вбачається, що на підставі актів перевірки (протоколів) №05/12-0050 та №05/12-0052 від 13.10.2010р., якими встановлені правопорушення (невиконання вимог розпорядчих документів Держенергонагляду, а саме: п.п. 1, 2 Припису від 16.07.2010р. №05/12-0229/1, п.п. 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, Припису від 16.07.2010р. №05/12-0229/2, Подання від 16.07.2010р. №05/12-0229, п.п. 1, 4 Припису від 16.07.2010р. №05/12-0229/3. Копія вказаної постанови була направлена на адресу позивача листом від 26.10.2010р. №13/514.
На думку суду позовні вимоги не підлягають задоволенню з урахуванням наступного.
Відповідно до ч.9 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»від 05 квітня 2007 року №877-V невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до суб'єкта господарювання згідно із законом.
Згідно з ч.6,7,8,9 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства. Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. На підставі акта, який складено за результатами здійснення планового заходу, ході якого виявлено порушення вимог законодавства, протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складається припис, розпорядження або інший розпорядчий документ про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу. Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку. Розпорядження або інший розпорядчий документ органу державного нагляду (контролю) - обов'язкове для виконання письмове рішення органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень у визначені строки. Розпорядження видається та підписується керівником органу державного нагляду (контролю) або його заступником. Розпорядження може передбачати застосування до суб'єкта господарювання санкцій, передбачених законом.
Статтею 11 вказаного вище закону встановлено, що суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства.
Згідно з ч.1 ст.12 цього Закону невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про електроенергетику»від 16 жовтня 1997р. №575/97-ВР державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема, давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці; вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Згідно зі ст.27 Закону України «Про електроенергетику»правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, а саме, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Громадяни та службові особи несуть адміністративну відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у вигляді штрафу у розмірі до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в порядку, встановленому законом.
Відповідно до п.1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 р. №929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2006 р. №131) державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Згідно з п.п.1,10,11 п.11 Положення Держенергонагляд має право застосовувати до суб'єктів господарювання штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством; вимагати від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії; надавати (надсилати) суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи, розпорядження та інші розпорядчі документи щодо усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.
Пунктом 15 Положення закріплено, що законні вимоги посадових осіб Держенергонагляду є обов'язковими для виконання керівниками та посадовими особами суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії незалежно від форми власності.
Отже, як вбачається з матеріалів справи, постанова №05/12-0050 від 25.10.2010р. про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики, прийнята за ухилення від виконання вимог розпорядчих документів Держенергонагляду, а саме: п.п. 1, 2 Припису від 16.07.2010р. №05/12-0229/1, п.п. 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, Припису від 16.07.2010р. №05/12-0229/2, Подання від 16.07.2010р. №05/12-0229, п.п. 1, 4 Припису від 16.07.2010р. №05/12-0229/3, у терміни, визначені у вказаних приписах та поданні.
Доказів виконання у повному обсязі вимог зазначених вище розпорядчих документів Держенергонагляду у терміни, визначені у вказаному приписі, та на момент винесення постанови №05/12-0050 від 25.10.2010р. позивачем не надано, чим спростовуються посилання позивача на протиправність вказаної постанови.
Не приймаються до уваги твердження позивача щодо незаконності дій відповідача щодо складення зазначених вище актів перевірок, приписів та подання з огляду на наступне.
У якості обґрунтування вказаного твердження позивач наголошує на тому, що керівництву Комунального закладу перевіряючим при проведенні перевірок не надано відповідні документи, які б підтверджували наявність права на їх проведення, що тягне за собою недійсність всіх актів суб'єкту владних повноважень, що прийняті за результатами таких перевірок.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою. Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення). Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання. Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.
Таким чином, у разі ненадання перевіряючими зазначених вище документів, позивач мав право не допускати посадову особу відповідача до проведення перевірки. У разі допуску до проведення перевірки підконтрольний об'єкт безпідставно посилається на протиправність проведення перевірки та її оформлених результатів.
Посилання позивача у позовній заяві на те, що чинним законодавством не передбачено обов'язкове навчання особи, відповідальної за енергогосподарство, в конкретному навчальному закладі, не є достатнім доказом протиправності оскаржуваної постанови та не доказує виконання позивачем вимог приписів та подання, за невиконання яких прийнята оскаржувана постанова.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Виконавши імперативні приписи ч.3 ст.2 КАС України, суд не встановив неправомірності дій Північно-Західного відділення ДІ з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області та старшого держінспектора з енергетичного нагляду ОСОБА_3 та протиправності оскаржуваної постанови №05/12-0050 від 25.10.2010р. про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики на Комунальний заклад «Балтська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат №1 І-ІІ ступенів для дітей із затримкою психологічного розвитку».
Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Частиною 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладаються на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, що повністю дотримано відповідачем.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Комунального закладу «Балтська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат №1 І-ІІ ступенів для дітей із затримкою психологічного розвитку»задоволенню не підлягають за їх безпідставністю та невідповідністю чинному законодавству.
Керуючись ст.ст.158-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову Комунального закладу «Балтська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат №1 І-ІІ ступенів для дітей із затримкою психологічного розвитку» до Північно-Західного відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області, старшого держінспектора з енергетичного нагляду Північно-Західного відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області ОСОБА_3, про визнання незаконними дій та визнання дій такими, що не несуть юридичних наслідків, визнання незаконною та скасування постанови відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції в порядку передбаченому ст.186 КАС України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, або в порядку ч.3 ст.254 КАС України.
Повний текст постанови складено та підписано 29.08.2011р.
Суддя /підпис/ ОСОБА_8
29 серпня 2011 року