Справа № 7239/09/1570
22 серпня 2011 року м.Одеса
11год.54хв.
Зала судових засідань №19
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Аракелян М.М.
При секретарі - Жаворонковій М.О.
За участю сторін:
Від прокуратури: не з'явився.
Від позивача: ОСОБА_1 -за дорученням №02/29/857 від 01.08.2011р.
Від відповідача: не з'явився.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом першого заступника прокурора Приморського району м.Одеси в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Товариства з обмеженою відповідальністю «СПС-ІНВЕСТ»про стягнення штрафних санкцій, -
До суду надійшла адміністративна позовна заява Першого заступника прокурора Приморського району м.Одеси в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, в якій позивач просить суд стягнути з ТОВ «СПС-ІНВЕСТ»заборгованість по сплаті штрафних санкцій у розмірі 5100грн., посилаючись на несплату позивачем штрафних санкцій, визначених постановою, законність якої підтвердження судовими рішеннями та яка підлягаю виконанню.
Відповідач заперечення на позов не надав.
В судовому засіданні представник позивача та прокурор підтримали заявлені позовні вимоги.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, заслухавши пояснення представників прокуратури та позивача, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Розпорядженням Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про усунення порушень законодавства про цінні папери №101-ОД від 30.09.2008р. позивачу вказано на необхідність у строк до 17.10.2008р. надати відповідачу особливу інформацію про розміщення цінних паперів на суму, що перевищує 25 % статутного капіталу відповідно до вимог Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням ДКЦПФР №1591 від 19.12.2006р. Вказане розпорядження отримане відповідачем 06.10.2008р.
Однак, ТОВ «СПС-ІНВЕСТ»від виконання зазначеного розпорядження ухилилось, у зв'язку з чим Одеським територіальним управлінням ДКЦПФР 21.10.2008р. винесено постанову №510-ОД про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ТОВ «СПС-ІНВЕСТ»та про зобов'язання керівника (або повноважного представника) з'явитись на підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень 03 листопада 2008 року об 11.10 до відділу корпоративних фінансів, звітності учасників фондового ринку та захисту прав інвесторів Одеського територіального управління ДКЦПФР. Зазначена постанова була направлена на адресу ТОВ «СПС-ІНВЕСТ»та отримана відповідачем 27.10.2008р.
03.11.2008р. представник відповідача надав до Комісії письмові пояснення, в яких наводить причини вчиненого порушення, не заперечивши його наявність.
03.11.2008 року Одеським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку складено акт №496-ОД про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ТОВ «СПС-ІНВЕСТ». Вказаним актом встановлено факт ухилення від виконання розпорядження, що передбачає відповідальність відповідно до ст.11 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”.
03.11.2008р. Одеським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку відповідно до пункту 4 розділу VI Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 року №2272, винесено постанову №496-ОД, якою розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів призначено на 13.11.2008р. о 10.00, та зазначено, що справа про правопорушення щодо юридичної особи розглядається у присутності керівника або представника юридичної особи, яка притягується до відповідальності. Зазначена постанова була направлена на адресу ТОВ «СПС-ІНВЕСТ»та отримана відповідачем 10.11.2008р.
13.11.2008р. Одеським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку згідно з ст.ст. 8,9, та 11 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” та п.1.3 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій винесено постанову №468-ОД, якою за ухилення від виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери до ТОВ «СПС-ІНВЕСТ» застосовано санкцію у вигляді накладення штрафу у розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 5100 гривень.
Зазначена постанова була направлена на адресу ТОВ «СПС-ІНВЕСТ»та 17.11.2008р. отримана відповідачем.
Вказана постанова оскаржена позивачем до адміністративного суду. Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 19.03.2010р. по справі №2-а-13308/09/1570 у задоволенні адміністративного позову ТОВ «СПС-ІНВЕСТ»до Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови №468-ОД від 13.11.2008р. відмовлено. Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 25.11.2010р. апеляційну скаргу ТОВ «СПС-ІНВЕСТ»залишено без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19.03.2010р. без змін. Таким чином, законність, обґрунтованість постанови позивача №468-ОД перевірена адміністративним судом в межах розгляду іншої адміністративної справи з дотриманням вимог ст.2 КАС України, за наслідком чого зроблено висновок про відсутність підстав для її скасування.
Отже постанова Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №468-ОД від 13.11.2008р. є чинною та підлягає виконанню.
Станом на день прийняття рішення судом по справі ТОВ «СПС-ІНВЕСТ»санкції у вигляді штрафу у розмірі 5100грн. не сплатило, докази зворотного суду не надано.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30 жовтня 1996р. №448/96-ВР (зі змінами та доповненнями) державне регулювання ринку цінних паперів -здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Згідно з п.15 ч.2 ст.7 вказаного Закону основними завданнями Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку є, зокрема, встановлення вимог та стандартів щодо обов'язкового розкриття інформації емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, забезпечує створення інформаційної бази даних про ринок цінних паперів відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до п. 14 розділу І Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року N1591, при поданні Інформації до Комісії емітент зобов'язаний надавати (надсилати) таку Інформацію у паперовій та електронній формах.
Розділ 2 вищенаведеного Положення встановлює вимоги до змісту інформації яка подається до Комісії.
Відповідно до п.8 ст. 10 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” №448/96-ВР від 30.10.1996р. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, зокрема, має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до абз.5 ч.1 ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" ( в редакції чинній до внесення змін згідно з Законом №801-17 від 25.12.2008р.) Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку накладає на юридичних осіб штрафи за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання розпоряджень, рішень про усунення порушень щодо цінних паперів - у розмірі до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п.1.4 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням ДКЦПФР від 11.12.2007р. №2272, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008р. за №120/14811 (надалі -Правила) штраф у розмірі до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян застосовується за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання розпоряджень, рішень про усунення порушень законодавства щодо цінних паперів.
Згідно з ч.ч.2,3 ст.11 Закону рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді. Штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.
Штраф, як адміністративно-господарська санкція, визначається ст.241 Господарського Кодексу України: адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності.
Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення. Особливістю такого штрафу є те, що він стягується до Державного бюджету України, про що свідчить і п. 2 резолютивної частини у Постанови №468-ОД від 13.11.2008р. Адміністративно-господарські санкції згідно з ч.1 ст.238 ГК України і, зокрема, штраф як їх різновид згідно ст. 241 ГК України, застосовуються за порушення правил здійснення господарської діяльності і є публічно-правовими, конфіскаційними санкціями.
За своєю правовою природою рішення вповноважених органів державної влади про стягнення таких штрафів є актами індивідуальної дії, які породжують певні обов'язки у суб'єкта, якому вони адресовані, і мають обов'язковий характер. Таким актом є і Постанова Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №468-ОД від 13.11.2008р. про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів відносно ТОВ «СПС-ІНВЕСТ», відтак, ця постанова підлягає виконанню відповідачем.
Отже, сума заборгованості по сплаті санкцій за ухилення від виконання розпорядження підлягає стягненню за рішенням суду.
Відповідно до ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Судовим рішенням у справі №2-а-13308/09/1570 встановлено обґрунтованість застосування до відповідача санкцій та факт порушення ним законодавства на ринку цінних паперів.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги першого заступника прокурора Приморського району м.Одеси в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов першого заступника прокурора Приморського району м.Одеси в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Товариства з обмеженою відповідальністю «СПС-ІНВЕСТ» про стягнення штрафних санкцій задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «СПС-ІНВЕСТ» (65005, м.Одеса, вул..Бугаївська, 21, оф.802, Код ЄДРПОУ 34321940; р/р 26008303389007 в ТОВ КБ «СКБ», м.Одеса, МФО388313) на користь Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (р/р31112106700007, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23213460 в ГУДКУ в Одеській області) штрафні санкції у розмірі 5100 (п'ять тисяч сто)грн.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції в порядку передбаченому ст.186 КАС України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, або в порядку ч.3 ст.254 КАС України.
Повний текст постанови складено та підписано 29.08.2011р.
Суддя /підпис/ ОСОБА_2
29 серпня 2011 року