79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
14.11.11 Справа № 11/Б-5022/1303/2011
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючий-суддя Давид Л.Л.
Суддів Кордюк Г.Т.
ОСОБА_1
при секретарі судового засідання Кіт М.С.
розглянувши матеріали апеляційної скарги Козівського районного центру зайнятості за вих. №527 від 10.10.2011 р.
на ухвалу господарського суду Тернопільської області від 04.10.2011 р.
у справі № 11/Б-5022/1303/2011 (суддя -Сидорук А.М.)
за заявою Козівської міжрайонної державної податкової інспекції, смт. Козова, Тернопільська область
до боржника ОСОБА_2 комбінат комунальних підприємств, смт. Козлів, Козівський район, Тернопільська область
про банкрутство
за участю представників сторін:
від заявника: не з”явились;
від боржника: не з”явились;
від Козівського районного центру зайнятості (робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов”язкового державного соціального страхування на випадок безробіття): не з”явились;
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 04.10.2011 р. затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс у справі № 11/Б-5022/1303/2011; ОСОБА_2 комбінат комунальних підприємств ліквідовано як юридичну особу; грошові вимоги: Козівської міжрайонної державної податкової інспекції в сумі 26 730,18 грн., Управління Пенсійного фонду України в Козівському районі в сумі 109 334 грн. 80 коп.; Козівського районного центру зайнятості в сумі 741 грн. 88 коп.; Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в сумі 624 грн. 87 коп.; Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Зборівському і Козівському районах Тернопільської області в сумі 395 грн. 38 коп. -вважати погашеними; Козівській міжрайонній державній податковій інспекції зняти з обліку ОСОБА_2 комбінат комунальних підприємств, як платника податків та відомості про зняття з обліку надіслати ліквідатору ОСОБА_3 та органу державної реєстрації банкрута; ліквідатору подати до органу реєстрації -державному реєстратору Козівської районної державної адміністрації документи, необхідні для припинення державної реєстрації ОСОБА_2 комбінату комунальних підприємств; стягнуто з: Козівської міжрайонної державної податкової інспекції суму 1 158 грн. 00 коп., Управління пенсійного фонду України суму 4 737 грн. 60 коп., Козівського районного центру зайнятості суму 32 грн. 25 коп., Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності суму 26 грн. 88 коп., Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Зборівському і Козівському районах Тернопільської області суму 17 грн. 31 коп. на користь арбітражного керуючого ОСОБА_3 оплати послуг ліквідатора. Провадження у справі 11/Б-5022/1303/2011 -припинено.
Не погодившись з винесеною ухвалою, кредитор -Козівський районний центр зайнятості, звернувся з апеляційною скаргою вих. 527 від 10.10.2011 р., в якій покликається на те, що при прийнятті ухвали, місцевий господарський суд в порушення вимог п. 2 ч. 10 ст. 3-1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»безпідставно задоволив клопотання ліквідатора ОСОБА_2 комбінату комунальних підприємств, ОСОБА_3, в частині оплати послуг ліквідатора за рахунок кредиторів, дотримуючись принципу пропорційності понесених ліквідатором витрат відносно заявлених кредиторських вимог та просить скасувати ухвалу господарського суду Тернопільської області від 04.10.2011 р. в частині, що зобов'язує стягнути з усіх кредиторів пропорційно до заявлених ними кредиторських вимог оплату послуг ліквідатора та витрати на здійснення ліквідаційної процедури, винести постанову про стягнення оплати послуг та витрат на здійснення ліквідаційної процедури з Державної податкової інспекції у Козівському районі -кредитора, за заявою якого порушено провадження у справі про банкрутство на підставі п.2 ч.10 ст. 3-1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Також, апелянт зазначає, що Вищий господарський суд при вирішенні аналогічних спорів щодо стягнення коштів на оплату праці арбітражного керуючого (ліквідатора) приймає рішення про стягнення коштів на оплату праці з кредитора за заявою якого порушено провадження у справі про банкрутство. Крім того, Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»визначено, що кошти Фонду призначені для виплат забезпечення та надання соціальних послуг громадянам, які звернулись до центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні і кошти на оплату послуг ліквідаторів ні бюджетом Фонду, ні наказом Державного казначейства не передбачений.
Дані обставини апелянт вважає безумовною підставою для скасування ухвали місцевого господарського суду від 04.10.2011 р.
11.11.2011 р. апелянтом подано заяву (вих. №567 від 07.11.2011 р.) про розгляд справи без участі його представника, яке судовою колегією задоволено з огляду на те, що участь представників сторін ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 31.10.2011 р. обов'язковою не визнавалась, додаткових доказів сторонами не подано.
Згідно ч. 2 ст. 102 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на ухвалу місцевого господарського суду розглядається протягом п”ятнадцяти днів з дня постановлення ухвали про прийняття апеляційної скарги.
Вивчивши матеріали справи в сукупності з апеляційною скаргою, оцінивши зібрані докази, судова колегія Львівського апеляційного господарського суду прийшла до висновку про законність та обґрунтованість ухвали господарського суду Тернопільської області від 04.10.2011 р., виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, кредитор -Козівська міжрайонна державна податкова інспекція звернулась до господарського суду Тернопільської області із заявою про порушення справи про банкрутство ОСОБА_2 комбінату комунальних підприємств в порядку ст. 52 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», в зв'язку з відсутністю коштів на розрахункових рахунках боржника та неможливістю останнього погасити існуючу заборгованість перед Козівською міжрайонною державною податковою інспекцією (Т-1; а.с. а.с. 2-3).
Постановою господарського суду Тернопільської області від 11.03.2011 р. (Т.-1; а.с. а.с.67-68) ОСОБА_2 комбінат комунальних підприємств визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру банкрута, у відповідності до вимог ст. ст. 22-24 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого ОСОБА_3, на якого покладено обов'язки, передбачені ст. 25 Закону, припинено повноваження органів управління банкрута та власників його майна щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, встановлено строк ліквідаційної процедури 3 місяці з дня винесення постанови.
Ухвалою від 23.03.2011 р. затверджено оплату праці ліквідатора в розмірі двох мінімальних заробітних плат з 11.03.2011 р. за кожен місяць роботи (Т. -1; а.с. 70).
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 15.06.2011 р. продовжено строк ліквідаційної процедури (Т. -1; а.с. 82).
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 01.07.2011 р. задоволено клопотання ліквідатора ОСОБА_3 про звільнення з податкової застави всього майна банкрута -ОСОБА_2 комбінату комунальних підприємств (Т. -1; а.с.85).
Ліквідатор банкрута ОСОБА_3 представила на розгляд суду звіт ліквідатора № 23 911/Б-5022/1303/2011) від 26.08.2011 р. та ліквідаційний баланс станом на 26.08.2011 р.
Як вбачається із звіту ліквідатора та встановлено місцевим господарським судом, в ході ліквідаційної процедури, в порядку ч. 5 ст. 52 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»до ліквідатора банкрута звернулися з грошовими вимогами відносно боржника наступні кредитори: Управління Пенсійного фонду України в Козівському районі на суму 109 334 грн. 80 коп.; Козівський районний центр зайнятості на суму 741 грн. 88 коп.; Тернопільське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на суму 624 грн. 87 коп.; Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Зборівському та Козівському районах Тернопільської області на суму 395 грн. 38 коп.
Як вбачається з матеріалів справи, за боржником на праві власності не числиться земельних ділянок, нерухомого майна, транспортних засобів, сільськогосподарської техніки, іншого майна, у зв'язку з чим не сформовано ліквідаційну масу.
Судова колегія Львівського апеляційного суду, розглянувши ліквідаційний баланс та звіт ліквідатора встановила, що у останнього відсутні майно та кошти для погашення заборгованості перед кредиторами, ліквідатором виконано свої повноваження відповідно з вимогами Закону України «Про відновлення платоспроможності або визнання його банкрутом».
Як вбачається з матеріалів справи, ліквідатор банкрута ОСОБА_3 звернулась до господарського суду із клопотанням про стягнення з кредиторів 5 972 грн. 04 коп. оплати послуг ліквідатора відповідного до поданого розрахунку.
Зокрема, за приписами частин 10,12-14 статті 31 Закону оплата послуг, відшкодування витрат арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) у зв'язку з виконанням ним своїх обов'язків здійснюються в порядку, встановленому цим Законом, за рахунок коштів, одержаних від продажу майна боржника, або за рахунок коштів кредиторів чи коштів, одержаних у результаті виробничої діяльності боржника. Оплата послуг арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) за період від дня винесення господарським судом ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство і до дня першого засідання комітету кредиторів, на якому встановлюється розмір оплати послуг та відшкодування витрат арбітражного керуючого, здійснюється кредитором або боржником, за заявою якого порушено справу, у максимальному розмірі, визначеному цією статтею. Кредитори можуть створювати фонд для оплати послуг, відшкодування витрат та виплати додаткової винагороди арбітражному керуючому (розпоряднику майна, керуючому санацією, ліквідатору). Формування фонду та порядок використання його коштів визначаються рішенням комітету кредиторів та затверджуються ухвалою господарського суду. Звіт про оплату послуг, відшкодування витрат арбітражного керуючого затверджується рішенням комітету кредиторів та ухвалою господарського суду.
Відповідно до вимог частин 1, 2 статті 52 Закону в разі, якщо громадянин - підприємець - боржник або керівні органи боржника - юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника, заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання зобов'язань.
В такому випадку провадження у справі про банкрутство здійснюється за спрощеною процедурою без публікації оголошення про порушення справи про банкрутство, без формування реєстру вимог кредиторів за наслідками проведеного публічного конкурсу, без утворення комітету кредиторів та з переходом в підготовчому засіданні суду до ліквідаційної процедури, визначеної з особливостями, передбаченими статтею 52 Закону. Законодавець не передбачає обов'язку ініціюючого кредитора оплатити арбітражному керуючому усі надані ним послуги у процедурі банкрутства відповідно до положень статті 52 Закону.
Системний аналіз наведених норм права дозволяє зробити висновок про обов'язок ініціюючого кредитора оплатити послуги арбітражного керуючого з моменту призначення та до винесення постанови про визнання боржника банкрутом (у випадку призначення розпорядника майна в момент порушення провадження у справі). В подальшому кредитори (комітет кредиторів) повинні прийняти рішення про утворення фонду для оплати послуг та покриття витрат арбітражного керуючого (ліквідатора) за відсутності активів боржника. За відсутності комітету кредиторів звіт арбітражного керуючого про оплату його послуг повинен затверджуватися в судовому засіданні за підсумками ліквідаційної процедури або в окремому судовому засіданні. При цьому суд зобов'язаний вирішити питання про затвердження витрат на оплату послуг ліквідатора та проведення ліквідаційної процедури у справі про банкрутство. Керуючись принципом пропорційності голосів кредиторів кількості їх грошових вимог відповідно до статті 16 Закону, суд вправі застосувати такий принцип до розподілу витрат між кредиторами, пов'язаних з проведенням спрощеної ліквідаційної процедури за відсутності коштів від реалізації майна боржника на проведення ліквідаційної процедури.
При цьому, як вбачається з матеріалів справи кредитором у даній справі є не лише ініціюючий кредитор, відтак, за наявності інших кредиторів, дотримуючись принципу пропорційності понесених ліквідатором витрат, місцевим господарським судом правомірно згідно з вимогами чинного законодавства, покладено обов'язок по відшкодуванню витрат на оплату послуг арбітражного керуючого на всіх кредиторів, чиї грошові вимоги включені до ліквідаційного балансу відносно боржника, пропорційно до розміру їх задоволення.
В апеляційній скарзі скаржник вказує на те, що кошти на оплату праці ліквідаторів ні бюджетом Фонду ні наказом Державного казначейства не закладено. Однак, дані обставин не звільняють останніх в законодавчому порядку від оплати послуг ліквідатора.
У відповідності до вимог ч. 1 ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, чого скаржником не зроблено.
Оцінивши докази в їх сукупності, судова колегія Львівського апеляційного господарського суду прийшла до висновку про безпідставність доводів апеляційної скарги та відповідність ухвали господарського суду Тернопільської області нормам чинного законодавства, матеріалам та обставинам справи.
Враховуючи наведене та керуючись ст. ст. 99, 101, 102, 103, 105, 106 Господарського процесуального кодексу України, -
Львівський апеляційний господарський суд ПОСТАНОВИВ:
1. Ухвалу господарського суду Тернопільської області від 04.10.2011 р. у справі № 11/Б-5022/1303/2011 залишити без змін, апеляційну скаргу Козівського районного центру зайнятості за вих. №527 від 10.10.2011 р. - без задоволення.
2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
3. Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України в порядку та строки, передбачені статтями 109-110 Господарського процесуального кодексу України.
4. Справу № 11/Б-5022/1303/2011 повернути господарському суду Тернопільської області.
Головуючий суддя Давид Л.Л.
Суддя Кордюк Г.Т.
Суддя Мурська Х.В.
повний текст постанови складено та підписано 16.11.2011р.