Справа № 2а-775/11
16 березня 2011 року м. Світловодськ
Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:
головуючий суддя Макарова Ю.І.,
при секретарі Горбатюк К.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Світловодську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до старшого інспектора ДПС ВДАІ м.Кременчука лейтенанта міліції ОСОБА_2 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
У лютому місяці 2011 року позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом. Свої вимоги обгрунтував тим, що постановою відповідача серії ВІ № 120921 від 15.02.2011 року його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 425 грн. за те, що він 15.02.2011 року о 20 годині 30 хвилин в місті Кременчук на перехресті вулиць Артема-Шевченка, керуючи транспортним засобом марки «Кіа Спортейж» д/н/з НОМЕР_1, не виконав вимоги дорожнього знаку 2.2. «проїзд без зупинки заборонений», чим порушив вимоги п.16.1 Правил Дорожнього руху України.
З постановою не згоден, оскільки виконав вимоги знаку 2.2., тобто зупинився, що підтверджується відеозаписом, який зробили працівники ДАІ.
Позивач до суду не з'явився, надав письмову заяву в якій просить проводити розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному об'ємі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про день і час розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача, на підставі наявних у справі доказів.
Вивчивши письмові матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правовоих відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
З протоколу про адміністративне правопорушення та оскаржуваної постанови вбачається, що позивач 15.02.2011 року о 20 годині 30 хвилин в місті Кременчук Полтавської області на перехресті вулиць Артема-Шевченка, керуючи транспортним засобом марки «Кіа Спортейж» д/н/з НОМЕР_1, не виконав вимоги дорожнього знаку 2.2. «проїзд без зупинки заборонений», чим порушив вимоги п.16.1 Правил Дорожнього руху України . Цього ж дня інспектором на місці винесена постанова по справі про адміністративне правопорушення відносно позивача про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП із накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 425 грн.
Адміністративна відповідальність за ч.2 ст.122 КУпАП наступає у разі порушення водіями транспортних засобів правил проїзду перехресть.
Відповідно до ст.ст. 245, 280 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
За нормами КУпАП підтвердженням наявності чи відсутності адміністративного правопорушення є докази.
Згідно зі ст.251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Докази мають бути належними та допустимими. Допустимими є ті докази, які зібрані відповідно до закону компетентними органами і в установленому порядку, а належними, якщо вони підтверджують факт даного адміністративного проступку. Докази повинні бути оформлені з дотриманням визначеного законом порядку.
Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005року №14 Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті, встановлено, що зміст постанови повинен відповідати вимогам, встановленим статтями 283, 284 КУпАП, у ній, зокрема, необхідно зазначити докази, на яких базується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення.
З матеріалів справи вбачається, що єдиним підтвердженням факту вчинення позивачем адміністративного правопорушення є лише відомості викладені в протоколі самим інспектором. Інших доказів винності позивача немає.
Позивач під час складання протоколу про адміністративне правопорушення свою вину не визнав. В порушення вимог ст.251 КУпАП інспектром ДПС не спростовані пояснення позивача, відповідачем не були встановлені та опитані свідки даного правопорушення, не надано відеозапис правопорушення позивачем, хоча про наявність такого зазначено в протоколі.
Таким чином, доказів для встановлення події адміністративного правопорушення, відповідач не надав, а тому не з'ясованими та не доведеними є факти, які б могли свідчити про наявність складу правопорушення у діях позивача, а саме порушення вимог дорожнього знаку.
Відповідно до ст. 62 Конституції України вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи трактуються на її користь.
Відповідно до ч. 2 ст.71 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішення, дій, бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проте, відповідач у судове засідання не з'явився, правомірності свого рішення не довів.
Пунктом 1 ст. 247 КУпАП передбачено, що провадження у справі про адміністратвине правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
За правилами статті 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень і про скасування рішення.
За таких обставин усі сумніви трактуються на користь позивача, а тому, суд вважає за необхідне постанову про накладення адміністративного стягнення на позивача скасувати, а провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1,7, 122, 247, 251, 256, 280, 283 КупАП, ст.ст. 2, 6-9, 17, 18, 158-163, 167 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_1 до старшого інспектора ДПС ВДАІ м.Кременчука лейтенанта міліції ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову серії ВІ № 120921 від 15.02.2011 року, складену інспектором ДПС ВДАІ м.Кременчука лейтенантом міліції ОСОБА_2 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 425 грн. на ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КпАП України.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя Світловодського міськрайонного суду
Кіровоградської області ОСОБА_3